ایران تکمیل شدن کار تبادل اورانیوم غنی‌شده خود با کیک زرد روسیه را تأیید کرد

حق نشر عکس ap

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تأیید کرد که کار تبادل ۱۱ تن اورانیوم غنی‌شده ایران با ۱۹۷ تن کیک زرد روسیه "یکی دو روز پیش" تکمیل شده است.

آقای صالحی امروز سه شنبه ۸ دی (۲۹ دسامبر) در گفتگو با رادیو خبر ایران گفت: "ما اول کیک زرد را تحویل گرفتیم و بعد اورانیوم خود را صادر کردیم و این هم براساس نامه مقام معظم رهبری بود که فرموده بودند در تبادل حتماً به‌گونه‌ای کار انجام شود که محموله ما اول دریافت و بعد آنچه باید صادر شود، صادر کنیم".

دیروز خبرگزاری روسی تاس از قول منابع دیپلماتیک روسیه گزارش کرده بود که کار خروج اورانیوم غنی شده ایران بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به پایان رسیده، اما حسین جابرانصاری سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته بود: "تنها فرآیند انتقال کیک زرد از روسیه به ایران تمام شده است."

ساعاتی پس از اظهارات آقای جابر انصاری، جان کری وزیر خارجه آمریکا با اعلام اینکه تقریبا همه ذخیره اورانیوم غنی شده ایران به میزان حدود ۱۱ تن با یک کشتی روسی از این کشور خارج شده، از این تحول به عنوان یکی از مهم ترین گام‌ها در اجرای تعهدات ایران یاد کرد.

همزمان، سرگئی نوویکف سخنگوی روس اتم در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز تایید کرد که محموله اورانیوم غنی شده از ایران حمل شده است. او گفت:‌ "همه آنچه در توافق شش کشور (گروه پنج به علاوه یک) به آن اشاره شده بود از ایران خارج شده است."

با این حال، در شرایطی که خبرگزاری تاس دیروز از خروج ۸ و نیم تن اورانیوم غنی شده از ایران خبر داده بود و پیش از آن نیز عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران گفته بود که ایران در ازای صادرات ۹ تن اورانیوم غنی شده خود ۱۴۰ تن اورانیوم خام (کیک زرد) دریافت خواهد کرد، علی اکبر صالحی امروز از مبادله ۱۱ تن اورانیوم غنی شده با ۱۹۷ تن کیک زرد خبر داده است.

طبق توافق جامع اتمی میان ایران و قدرت های جهانی، ایران می تواند ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده ۳.۶ درصدی خود را نگه دارد و می بایست مازاد آن را به خارج از کشور بفرستد.

آقای صالحی گفته است: "امیدواریم هرچه زودتر شاهد عملیاتی شدن برجام باشیم که براساس آن کلیه تحریم‌ها رفع می‌شود و شرایط از بعد بانکی و تجاری و اقتصادی و مصادیقی از این دست به شرایط عادی بازخواهد گشت."

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در مصاحبه امروز خود در پاسخ به این سؤال که ایران در بحث انتقال اورانیوم به روسیه در چارچوب برجام تعهدی دیگری هم دارد یا نه، تاکید کرده است: "خیر؛ دیگر تعهدی نداریم."

خروج ذخایر اورانیوم غنی شده ایران، یکی از اقداماتی است که ایران برای رسیدن به روز اجرای توافق جامع اتمی و رفع تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل باید انجام دهد.

روز اجرای برجام روزی است که آژانس تأیید کند که ایران تعهدات مقدماتی خود در مورد رآکتور آب سنگین اراک، کارخانه تولید آب سنگین، ظرفیت و سطح غنی سازی، تعداد سانتریفوژها و ذخایر اورانیوم را انجام داده است.

در این روز، که به پیش بینی مقام های ایرانی کمتر از یک ماه دیگر خواهد بود، دستورات صادر شده در اتحادیه اروپا و آمریکا در مورد رفع تحریم ها عملی خواهد شد.