پلیس اطفال و نوجوانان برای اولین بار در تهران آغاز به کار کرد

حق نشر عکس face

سرتیپ حسن ساجدی‌نیا، رئیس پلیس تهران گفت که "پلیس اطفال و نوجوانان" برای اولین‌بار در پایتخت ایران کار خود را آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آقای ساجدی نیا امروز سه شنبه ۷ آذرماه (۲۹ دسامبر) گفت: "بحث راه اندازی پلیس تخصصی در رابطه با کودکان و نوجوانان از مدت ها قبل در فرماندهی انتظامی تهران بزرگ مطرح بود. همزمان با تصویب و ابلاغ قانون جدید آیین دادرسی کیفری و به استناد ماده ۳۱ این قانون خوشبختانه زمینه راه اندازی این پلیس تخصصی مهیا شد و امروز شاهد آغاز به کار آن هستیم."

به گفته رئیس پلیس تهران، نیروهای به کار گرفته شده در این حوزه از کارشناسان ارشد زن و مرد و متخصص در علوم اجتماعی، روانشناسی و مشاوره هستند.

آقای ساجد نیا همچنین عنوان کرده که در این زمینه از پلیس زن استفاده می شود که از برخورد عاطفی تر با کودکان و نوجوانان استفاده شود.

رئیس پلیس تهران همچنین افزود: "تمامی کارکنان این پلیس تخصصی ضابط قضایی هستند و در کلانتری ها و پلیس های تخصصی پایتخت اقدامات خود را در زمینه رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان دنبال خواهند کرد."

راه اندازی سامانه گمشدگان اوتیسم

همچنین سعید منتظر المهدی، سخنگو نیرو انتظامی از راه اندازی سامانه گمشدگان اوتیسم در ایران خبر داد.

آقای منتظر المهدی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس گفت: "در حال حاضر ۲۰۰ هزار نفر اوتیسمی در ایران داریم که پلیس پیشگیری، با همکاری انجمن خیریه اوتیسم ایرانیان سامانه گمشدگان اوتیسمی را در کلانتری ها راه اندازی کرده است که اگر پلیس یا فردی با این بیماران مواجه شد براساس اطلاعات موجود در این سامانه این فرد به خانواده باز گردانده می شود."

سخنگوی نیرو انتظامی اضافه کرد: "این سامانه فعلا برای بیماران اوتیسمی است، اما آمادگی داریم برای بیماران خاص نیز این سامانه را داشته باشیم."