یک نماینده مجلس ایران خواستار انتشار 'گزارش غیر محرمانه' آلودگی هوا به سران قوا شد

حق نشر عکس iribtv
Image caption آقای توکلی رئیس یک سازمان غیردولتی با نام "دیده‌بان شفافیت و عدالت" است و نامه خود را با همین عنوان امضا و ارسال کرده است

احمد توکلی، از نمایندگان مجلس ایران طی نامه ای به ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، گزارش این سازمان به سران قوا درباره آلودگی هوا را "غیرمحرمانه" خوانده و بر اساس "قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات" خواستار انتشار عمومی آن با هدف پاسخگویی دولت شده است.

یک روز پیش از این، رسانه ها از قول آقای سراج خبر داده بودند که "نتیجه بازرسی و بررسی از ۱۰ نهاد ذیربط با آلودگی هوای تهران و برخی شهرهای دیگر کشور" برای رئیس جمهور، رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه ارسال شده است.

متن کامل قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

احمد توکلی امروز ۱۴ دی ماه (۴ ژانویه) در نامه خود خطاب به رئیس سازمان بازرسی کل کشور نوشته "این آلودگی بسیار زیانبار، در سال جاری به طرز بی­ سابقه ­ای موجب بیماری و زحمت مردم" شده و "به تولید ملی آسیب وارد کرده است."

آقای توکلی رئیس یک سازمان غیردولتی با نام "دیده‌بان شفافیت و عدالت" است و نامه خود را خطاب به آقای سراج با همین عنوان امضا و ارسال کرده است.

نماینده مجلس ایران گفته "شفاف نبودن مواضع دولت محترم و تناقض‌گویی برخی از مسئولان، موجب ابهام در علل پیدایش و دوام این پدیده" شده است.

در هفته های اخیر میزان آلودگی هوای تهران به شدت افزایش یافته و در مواردی باعث تعطیلی مدارس شده بود، اما در دو روز اخیر شاخص کیفیت هوای تهران بهبود یافته است.

شدت آلودگی هوا در تهران طی روزهای گذشته به حدی بود که اورژانس تهران در حالت آماده‌باش قرار گرفته بود و رئیس شورای شهر تهران هم خبر داده بود که آمار مرگ و میر ناشی از آلودگی در این شهر "به شدت بالا رفته است."

هفته گذشته ۱۰۷ نفر از نمایندگان مجلس ایران در تذکری به حسن روحانی، رئیس جمهور خواهان اقدام برای "نجات جان مردم در برابر آلودگی هوا" شده بودند.

حق نشر عکس ISNA
Image caption در هفته های اخیر میزان آلودگی هوای تهران به شدت افزایش یافته و در مواردی باعث تعطیلی مدارس شده بود