شورای امنیت سازمان ملل حمله به سفارت عربستان را محکوم کرد

حق نشر عکس EPA

شورای امنیت سازمان ملل متحد حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران توسط تظاهرکنندگانی که از اعدام یک روحانی برجسته شیعه خشمگین بودند را محکوم کرده است.

بیانیه شورای امنیت اشاره ای به اعدام شیخ نمر نمی کند اما از ایران می خواهد از کارکنان و مراکز دیپلماتیک کشورهای خارجی محافظت کند.

پیشتر غلامعلی خوشرو، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه ای به دبیرکل این سازمان از حمله به ساختمان سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد اظهار تأسف کرده و گفته بود که با عاملان این حملات برخورد خواهد شد.

در پی این حادثه عربستان در روز یکشنبه روابط خود را با ایران قطع کرد. بحرین و سودان هم در همبستگی با عربستان اقدام مشابهی انجام داده اند.

در بیانیه عصر دوشنبه شورای امنیت آمده است: "اعضای شورای امنیت با شدیدترین لحن حملات به سفارت عربستان سعودی در تهران و کنسولگری آن کشور در مشهد در جمهوری اسلامی ایران را که باعث تعرض به محوطه های دیپلماتیک و کنسولی شد و خسارات جدی واردآورد محکوم می کنند."

در این بیانیه شورا با ابراز "نگرانی عمیق" نسبت به این حوادث آمده است که شورای امنیت "از مقام های ایرانی می خواهد از اماکن دیپلماتیک و کنسولی و کارکنان آنها حفاظت به عمل آورد و تعهدات بین المللی خود در این زمینه را کاملا مراعات کند."

با این حال اعضای شورا دو طرف را به "تعامل و برداشتن گام هایی برای کاهش تنش در منطقه" ترغیب کردند.

حق نشر عکس MIZANONLINEIR
Image caption کنسولگری عربستان در مشهد

پیشتر عبدالله معلمی سفیر عربستان از شورای امنیت خواسته بود "کلیه تدابیر مناسب را برای اطمینان از عدم تعرض به مراکز دیپلماتیک و حفاظت از همه دیپلمات های سعودی در ایران اتخاذ کند."

دولت عربستان سعودی همچنین در نامه ای به بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد از اعدام ۴۷ نفر از جمله شیخ نمر دفاع کرده و گفته است که این افراد "از محاکمه های عادلانه صرف نظر از وابستگی های فکری، نژادی و فرقه ای برخوردار بودند."

نماینده ایران هم در نامه‌ای که دوشنبه منتشر شد نوشت که اعتراض‌ها به اعدام شیخ نمر در مقابل مراکز دیپلماتیک عربستان در ایران عمدتا مسالمت آمیز بوده، اما گروهی کوچک با وجود تلاش مأموران پلیس برای ممانعت از اقدام آنها، وارد ساختمان شدند و آسیب هایی وارد کردند.

آقای خوشرو با تأکید بر تعهد ایران به رعایت مقررات بین المللی مربوط به حفاظت از اماکن و هیئت های دیپلماتیک، نوشته است که جمهوری اسلامی از واقعه پیش آمده متأسف است و از هیچ تلاشی برای مجازات عاملان حملات کوتاهی نخواهد کرد.

او همچنین نوشت که دولت ایران تدابیر لازم را برای جلوگیری از تکرار چنین وقایعی به کار خواهد گرفت.

گروهی از معترضان به اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی سرشناس شیعه عربستان سعودی روز شنبه ۱۲ دی (۲ ژانویه) در مقابل سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد تجمع کردند که این تجمع در نهایت به خشونت کشیده شد و عده ای از معترضان به ساختمان سفارت وارد شدند و بخش هایی از آن را به آتش کشیدند.

مقامات دولت و قوه قضائیه ایران این اقدام را محکوم کرده اند و دادستانی تهران اعلام کرد که بیش از ۴۰ نفر به ظن دست داشتن در این حملات بازداشت شده اند.

حق نشر عکس

مطالب مرتبط