قطر سفیر خود را از ایران فراخواند

حق نشر عکس AFP

در تازه‌ترین تحول در ادامه بحران دیپلماتیک میان کشورهای عربی و ایران، قطر نیز سفیر خود در ایران را فراخواند.

خبرگزاری رویترز به نقل از ابراهیم عبدالرحمان الحمر، رئیس اداره آسیای وزارت خارجه قطر این وزارتخانه در راستای محکومیت حملات به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در ایران، سفیر خود در این کشور را فراخوانده است.

امروز (چهارشنبه، ۱۶ دی) جیبوتی نیز از قطع رابطه دیپلماتیک خود با ایران خبر داد و وزارت خارجه اردن هم سفیر ایران در امان را احضار کرد.

وزیر امور خارجه جیبوتی با ارسال پیامکی به خبرگزاری رویترز تأیید کرده که کشورش در حمایت از عربستان سعودی رابطه خود را با ایران قطع کرده است.

پیشتر عربستان سعودی، سودان و بحرین رابطه دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرده بودند و امارات عربی متحده رابطه‌اش را به سطح کاردار کاهش داده بود.

کویت هم روز گذشته سفیر خود را از ایران فرا خواند.

پس از اعلام قطع رابطه عربستان سعودی، سودان و بحرین این شایعه مطرح شد که جیبوتی نیز رابطه خود را قطع کرده، اما مقامات رسمی این کشور آفریقایی تا دیروز این خبر را تائید نمی‌کردند.

حق نشر عکس Isna

وزارت خارجه جیبوتی ضمن محکومیت حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان در ایران، نسبت به "دخالت ایران در کشورهای عربی" به سفیر ایران هشدار داد.

پیشتر اعلام شده بود که اردن سفیر خود در ایران را فراخوانده که خبرگزاری‌ها خبر خود را تصحیح کردند.

جیبوتی در شرق آفریقا در کنار تنگه باب المندب (آبراه میان خلیج عدن و دریای سرخ) قرار دارد و پیشتر رابطه خوبی با ایران داشت.

تنها پایگاه نظامی آمریکا در قاره آفریقا در این کشور عمدتا مسلمان نشین قرار دارد.

روز شنبه، ۱۲ دی شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعه معترض در عربستان اعدام شد. مقام‌های ایرانی و مراجع شیعه بارها خواستار توقف اجرای حکم آقای نمر شده بودند. اعدام او در ایران واکنش‌های گسترده‌ای داشت.

شماری از معترضان در مشهد و تهران با مواد آتش‌زا به ساختمان کنسولگری و سفارت عربستان حمله کردند که با واکنش شدید عربستان و برخی دیگر از کشورهای عربی روبه‎رو شد.

پیشتر در روز چهارشنبه گزارش شد که دیپلمات های ایرانی پس از ترک عربستان وارد ایران شده اند.

خبرگزاری دولتی سعودی پرس نوشت که خدمه سفارت ایران در ریاض و کنسولگری ایران در جده این کشور را ترک کرده اند. رسانه های دولتی ایران هم عکس هایی از دیپلمات های این کشور هنگام بازگشت به تهران با هواپیمای شرکت معراج منتشر کردند.