ممنوعیت ورود کالاهای تولیدی عربستان به ایران و ادامه تعلیق حج عمره

حق نشر عکس .

ایران می‌گوید که ورود کالاهای تولیدی عربستان سعودی به کشور ممنوع شده است. بر اساس گزارشها از ایران این ممنوعیت شامل ورود کالا به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز هست.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) در جلسه هیئت دولت همچنین گقته شد "سفر عمره نیز کما فی‌السابق تا اطلاع ثانوی متوقف می‌ماند."

جلسه فوق العاده امروز (پنجشنبه ۵ ژانویه/۱۷ دی) به ریاست حسن روحانی، رئیس جمهور ایران تشکیل شد. در این جلسه، تصمیماتی در واکنش به اقدامات عربستان سعودی اتخاذ شد.

در اواسط ماه آوریل سال گذشته میلادی و در پی انتشار خبر "تعرض" به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه شهر جده در عربستان، علی جنتی، وزیر ارشاد ایران، گفت که به رئیس سازمان حج و زیارت دستور داده که "تا زمانی که افراد مجرم در حادثه فرودگاه جده مجازات نشده‌اند، عمره متوقف شود".

پیشتر حسن قشقاوی، معاون پارلمانی وزیر خارجه ایران، درخصوص این اتفاق در فرودگاه جده گفته بود که در هفته دوم تعطیلات نوروزی، ماموران فرودگاه جده عربستان هنگام بازرسی بدنی، به دو نوجوان ایرانی که برای عمره رفته بودند، "تعرض" کردند. او از کلمه "شبه‌تجاوز" برای توصیف این اتفاق استفاده کرد.

روابط ایران و عربستان در ماههای گذشته و بدلیل اختلافات دو کشور بر سر مسایل مختلف به روبه تیرگی بوده است.

در تازه‌ترین تحول در این اختلافات امروز پنجشنبه، ۱۷ دی (۷ ژانویه)، حسین جابری‌انصاری، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفت که هواپیماهای نظامی عربستان سعودی به سوی ساختمان سفارتخانه ایران در صنعا، پایتخت یمن، موشک پرتاب کرده و باعث وارد شدن خسارت به این ساختمان و زخمی شدن شماری از نیروهای محافظ آن شده‌اند. وی این حمله را به شدت محکوم کرده است.

پیش از این نیز عربستان سعودی در واکنش به حمله به سفارتخانه و کنسولگری‌ این کشور در تهران و مشهد، اعلام کرد که روابط دیپلماتیک و اقتصادی خود با ایران را قطع می‌کند. وزیر خارجه عربستان سعودی در ساعات پایانی یکشنبه سوم دسامبر (۱۳ دی ماه) اعلام کرد که دیپلمات‌های ایرانی ۴۸ ساعت وقت دارند که خاک عربستان را ترک کنند.

در پی اعلام اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی برجسته شیعه در عربستان، سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد مورد حمله قرار گرفت و به آتش کشیده شد.