سومالی رابطه خود را با ایران 'قطع' کرد

حق نشر عکس non

در تازه‌ترین تحول در تنش بین ایران و برخی از کشورهای منطقه، سومالی اعلام کرده که روابط خود با ایران را "قطع" کرده است.

وزارت خارجه سومالی در بیانیه‌ای اعلام کرد که بنا به تصمیم هیات دولت، روابط دیپلماتیک خود را با جمهوری اسلامی ایران قطع کرده و به کارکنان سفارت این کشور ۷۲ ساعت فرصت داده تا خاک این کشور را ترک کنند.

این بیانیه می‌افزاید که این وزارتخانه کاردار ایران را احضار و وی را از تصمیم مقامات سومالی آگاه کرده است.

در این بیانیه همچنین آمده است که این تصمیم در واکنش به مداخلات مستمر ایران در امور داخلی سومالی صورت گرفته است.

پیشتر خبرگزاری دولتی سومالی به نقل از مقامات این کشور نیز گفته بود که این کشور از مواضع عربستان در مناقشه کنونی با ایران حمایت می‌کند.

در پی اعلام اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی برجسته شیعه در عربستان، سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد مورد حمله قرار گرفت و به آتش کشیده شد.

پس از این تحول عربستان سعودی در واکنش اعلام کرد که روابط دیپلماتیک و اقتصادی خود با ایران را قطع می‌کند. وزیر خارجه عربستان سعودی در ساعات پایانی یکشنبه سوم دسامبر (۱۳ دی ماه) اعلام کرد که دیپلمات‌های ایرانی ۴۸ ساعت وقت دارند که خاک عربستان را ترک کنند.

کوتاه مدتی پس از این اقدام عربستان، چند کشور از جمله بحرین، سودان و جیبوتی روابط سیاسی خود را با ایران قطع کردند.

کویت اردن امارت و قطر نیز روابط خود را با ایران کاهش داده و یا سفرای خود را برای "مشورت" فراخواندند.

همزمان با این تحولات امروز پنجشنبه (۷ ژانویه/۱۷دی) پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور جمهوری اسلامی گفته است که عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، به معاون امنیتی و انتظامی این وزارتخانه دستور داده با تشکیل کارگروهی برای تحقیق پیرامون حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران، نتیجه این کار را حداکثر ظرف دو هفته اعلام کند.