کری: توافق هسته‌ای ایران به زودی اجرا می‌شود

حق نشر عکس AFP

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، گفته است اجرای توافق جامع هسته‌ای (برجام) به زودی آغاز می‌شود.

آقای کری، روز پنجشنبه (هفتم ژانویه) به خبرنگاران گفت آمریکا در صورت پایبندی و پیگیری ایران در انجام تعهداتش، آمریکا آماده لغو تحریم‌های هسته‌ای این کشور است.

او در عین حال گفت واشنگتن فعالیت‌های موشکی ایران را زیر نظر دارد.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم گفته است که تلاش برای وضع تحریم‌های موشکی جدید ادامه دارد و مسائلی فنی در این زمینه در حال انجام است.

آقای کری همچنین گفت که همتای ایرانی او، محمدجواد ظریف، امروز پنجشنبه، در مکالمه‌ای تلفنی تاکید کرده است که ایران به انجام تعهداتش در قالب توافق هسته‌ای پایبند است.

وزیر خارجه آمریکا گفت اگر همه چیز خوب پیش برود اجرای بخش دیگری از توافق هسته‌ای در چند روز آینده آغاز خواهد شد.

او همزمان تاکید کرد که آمریکا در موارد دیگر، مانند برنامه موشک‌های بالستیک ایران و یا سرنوشت آمریکایی‌هایی که در این کشور زندانی هستند، رفتار ایران را زیر نظر خواهد داشت.

ده روز پیش گزارش‌هایی از انتقال اورانیوم غنی شده ایران به روسیه منتشر شد.

خروج بخشی از ذخایر اورانیوم غنی شده ایران یکی از اقداماتی بود که ایران برای رسیدن به "روز اجرای توافق برجام" و رفع تحریم‌های آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل باید انجام می‌داد.

جزییات توافق هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی را در این انیمشین کوتاه ببینید.

دیگر تعهدات مقدماتی ایران شامل تغییر کاربری رآکتور آب سنگین اراک، کارخانه تولید آب سنگین، کاهش ظرفیت و سطح غنی سازی، و کاهش تعداد سانتریفوژهای نصب شده در مراکز هسته‌ای است که در کنار کاهش ذخایر اورانیوم این کشور به فرارسیدن "روز اجرای برجام" کمک خواهد کرد.

در تحولی دیگر، وزارت خارجه آمریکا یک بار دیگر با اشاره به تنش‌های تازه میان ایران و کشورهای عربی، از رهبران خاورمیانه خواست تا با تمرکز خود را برای کاهش تنش در خاور میانه اقدام کنند.

روز پنجشنبه، جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، به خبرنگاران گفت واشنگتن تمامی تحولات منطقه را زیر نظر دارد.

آقای کربی گفت با وجود این که انتظار ندارد تمامی این تنش‌ها "یک شبه" حل و فصل شود اما آمریکا از رهبران منطقه می‌خواهد برای حل این مناقشات بر دیپلماسی و گفتگوی مستقیم تمرکز کنند.