وزیر خارجه بریتانیا: درخواست از عربستان و ایران برای توقف اعدام بی‌نتیجه است

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیران خارجه عربستان و بریتانیا - هموند اعدام‌های اخیر در عربستان را قابل انتقاد دانسته است

فیلیپ هموند، وزیر خارجه بریتانیا اعدام‌های اخیر در عربستان را مورد انتقاد قرار داده اما نسبت به لغو مجازات مرگ در ایران و عربستان ابراز یاس کرده است.

آقای هموند که در مصاحبه با رادیو ۴ بی‌بی‌سی در روز جمعه، ۱۸ دی (۸ ژانویه) سخن می گفت، در مورد اعدام ۴۷ نفر در عربستان سعودی، گفت: "برای ما آشکار است که به کارگیری مجازات مرگ در تمامی موارد قابل انتقاد است و ما این نکته را بی وفقه به تمامی کشورهایی که اعدام را لغو نکرده اند گوشزد می کنیم." وی در عین حال گفت که اعدام شدگان "محکومان پرونده‌های تروریستی بودند."

وزیر خارجه بریتانیا در مورد مجازات اعدام گفته است که کشورهای اسلامی، اعدام را یک تنبیه شرعی می‌دانند و افزوده است: "واقعیت این است که هر چقدر هم که ما از کشورهایی مانند عربستان سعودی و ایران درخواست کنیم، این مجازات لغو نخواهد شد."

وزیر خارجه بریتانیا گفت که راه موثرتر این است که انتقادها و درخواست‌ها علیه اعدام، به صورت مورد به مورد مطرح شود.

وزارت خارجه بریتانیا دارای فهرستی از دولت‌هایی است که از نظر این وزارتخانه، لازم است در مورد شرایط حقوق بشری آنها را زیر نظر داشت و اخیرا برخی رسانه‌ها گفته بودند که عربستان سعودی از این فهرست حذف شده است. فیلیپ هموند در این مصاحبه گفت که این گزارش‌ها صحت ندارد.

روز شنبه، ۲ ژانویه، منابع رسمی عربستان سعودی اجرای احکام اعدام ۴۷ نفر را اعلام کرده و گفتند که این افراد در ارتباط با سازمان‌ها و ارتکاب اقدامات تروریستی محاکمه و محکوم شده بودند. دولت سعودی تاکید داشته است که احکام این افراد طبق قوانین شرعی صادر شد و لازم الاجرا بوده است.

حق نشر عکس Getty
Image caption وزیر خارجه بریتانیا نسبت به لغو مجازات اعدام در ایران هم ابراز نومیدی کرده است

اکثر اعدام شدگان به اتهام ارتباط با گروه‌های اسلامگرای تندرو، مانند شبکه القاعده، محاکمه شده بودند اما چهار تن از اعدام‌شدگان، از جمله نمر باقر النمر، روحانی منتقد حکومت سعودی، از اقلیت شیعه عربستان بودند.

اعدام شیخ نمر، که خواستار حقوق بیشتری برای شیعیان عربستان و از طرفداران جمهوری اسلامی ایران بود، با واکنش تند مقامات حکومتی و مذهبی ایران مواجه شد و در اعتراض به آن، تظاهراتی در برخی نقاط ایران به راه افتاد. در مشهد و تهران، تظاهرکنندگان وارد اماکن دیپلماتیک عربستان شدند و به تخریب و آتش زدن اموال پرداختند.

نقض حریم دیپلماتیک عربستان سعودی در ایران از سوی شورای امنیت سازمان ملل و شماری از کشورهای جهان مورد انتقاد شدید قرار گرفت هر چند برخی از کشورهای غربی همزمان عربستان را به خاطر اجرای احکام اعدام سرزنش کردند. عربستان سعودی، همراه با چند کشور دیگر، روابط خود با ایران را قطع کردند که از سوی جمهوری اسلامی محکوم شده است.

وزیر دفاع عربستان سعودی در مصاحبه ای، تصمیم به قطع رابطه با ایران را عاقلانه دانسته و گفته است که دولت او نگران آن بود که کارکنان سفارت یا اعضای خانواده های آنها هدف حمله قرار گیرند و افزود که قطع روابط مانع از "شرمساری" ایران و بروز شرایطی به مراتب دشوارتر شده است.

مطالب مرتبط