شورای نگهبان: نباید مثل دعواهای معمول سیاسی با انتخابات خبرگان برخورد کرد

حق نشر عکس tasnim

نجات الله ابراهیمیان، سخنگوی شورای نگهبان گفته است "شان و جایگاه افرادی که برای مجلس خبرگان رهبری داوطلب شده اند را باید مدنظر قرار دهیم" و "نباید مثل دعواهای معمول سیاسی با مساله انتخابات مجلس خبرگان رهبری برخورد کنیم."

آقای ابراهیمیان امروز ۱۹ دی ماه (۹ ژانویه) در جمع خبرنگاران در تهران گفته است "اما در عرصه انتخابات خبرگان با نهاد روحانیت، دین و اعتقادات مردم سروکار داریم بنابراین باید یک مجموعه اصول و رفتارهای حرفه ای ما حاکم باشد."

سخنگوی شورای نگهبان گفته "عمده داوطلبان مجلس خبرگان رهبری در زمره علما و فضلا هستند... این که شورای نگهبان اعلام کند صلاحیت بعضی از داوطلبان در انتخابات خبرگان احراز شد یا نشد نه چیزی به آنان اضافه و نه چیزی از آنان کم می کند."

آقای ابراهیمیان گفته ممکن است بعضی از داوطلبان رد صلاحیت شده نامزدی در انتخابات خبرگان "در آینده جزو مراجع یا فقهای شورای نگهبان شوند." این شورا صلاحیت داوطلبان نامزدی در انتخابات خبرگان را بررسی می‌کند.

شورای نگهبان امروز اعلام کرده است که "پرونده تک تک داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری موضوع بررسی فقهای شورای نگهبان خواهد بود که در این بررسی ها ممکن است براساس اختیاراتی که قانون به فقهای شورای نگهبان داده اجتهاد داوطلبی برای فقها احراز شود حتی اگر آن فرد در آزمون علمی شرکت نکرده باشد."

این آزمون هفته گذشته در قم برگزار شد. حسن خمینی نوه آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی یکی از مشهورترین داوطلبان نامزدی در انتخابات خبرگان است که می گوید شورای نگهبان او را برای آزمون اجتهاد دعوت نکرده است.

حسین شریعتمداری، نماینده آیت الله علی خامنه ای در موسسه کیهان امروز در این روزنامه نوشته "مصلحت نیست" اجتهاد حسن خمینی، خارج از آزمون شورای نگهبان احراز شود. (بیشتر بخوانید)

انتخابات مجلس خبرگان قرار است روز هفتم اسفند برگزار شود.