محسن رضایی اقدامات عربستان را با رفتار "صدام قبل از شروع جنگ با ایران" مقایسه کرد

حق نشر عکس .

محسن رضایی، فرمانده پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دبیر فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام، اقدامات عربستان را با رفتار صدام حسین قبل از شروع جنگ با ایران مقایسه کرده و به وزیر دفاع عربستان سعودی، در این باره هشدار داده است.

آقای رضایی در صفحه رسمی اینستاگرام خود نوشته "وزیر دفاع جوان و کم تجربه سعودی اخیر بیان داشته که آدم عاقل به سمت جنگ با ایران پیش نمی رود... آقای بن سلمان، ما چند ماه قبل به شما گفتیم مسیر صدام حسین را نروید، شما دارید همان کاری که صدام قبل از شروع جنگ با ایران را کرد انجام می دهید."

فرمانده پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خطاب به وزیر دفاع عربستان سعودی گفته "یا شما نمی دانید که به سوی جنگ می روید یا می دانید و می خواهید انگشت اتهام را از خودتان بردارید و از سقوط بورس خودتان جلوگیری کنید و قیمت نفت را پایین نگه دارید. باز هم توصیه می کنیم دست از ماجراجویی جدید درخلیج فارس بردارید و به سوی جنگ پیش نروید."

سایت تابناک منسوب به آقای رضایی هم امروز ۱۹ دیماه (۹ ژانویه) گفته های مشابهی از او را در "گردهمایی بزرگ سلحشوران گردان جعفر طیار اهواز" با عنوان "هشدارهای جدی سرلشکر رضایی به جنگ افروزی حاکمان سعودی" منتشر کرده است.

آقای رضایی در این سخنرانی گفته "نباید با حرکات نسنجیده، دیگران را از حالت ظالمیت به مظلومیت تبدیل کنند. آنهایی که موفقیت این نظام را نمی خواهند، آگاه باشند که ایران توانش بیشتر و صبرش نسبت به سال های جنگ تحمیلی کمتر شده است. در صورت دست درازی آنها، در روزهای اول آنچنان سیلی به گوش متجاوزین خواهیم زد که از جایشان بلند نشوند... ما با وجود این اهانت ها صبر می کنیم اما به حکام مرتجع می گوییم مسیر صدام را طی نکنید."

تنش در روابط ایران و عربستان پس از آن شدت گرفت که در پی اعدام یک روحانی شیعه در عربستان سعودی، اماکن دیپلماتیک عربستان در ایران توسط گروهی مورد حمله قرار گرفت و از جمله سفارت عربستان در تهران به آتش کشیده شد. به دنبال این حمله، ریاض روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد و ۴۸ ساعت به دیپلمات های ایرانی برای خروج از عربستان فرصت داد.

وزیر امور خارجه ایران امروز به دبیر کل سازمان ملل متحد، دبیر کل سازمان همکاری‌های اسلامی و وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان ملل نامه ای ارسال کرده و گفته است که کشورش "علاقه‌ای به بالا گرفتن تنش در همسایگی خود ندارد."