مجلس نمایندگان طرح نظارت گسترده‌تر بر برجام را تصویب کرد

حق نشر عکس AP
Image caption پیش نویس طرح هفته پیش در یک کمیته مجلس نمایندگان تصویب شده بود

مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن در اختیار حزب جمهوری خواه است طرحی را تصویب کرده که نظارت بر توافق بین المللی با ایران برای مهار برنامه هسته‌ای این کشور را افزایش می دهد.

این طرح که "قانون شفافیت تامین مالی تروریسم ایران" نامگذاری شده روز چهارشنبه با ۱۹۱ رای در مقابل ۱۰۶ رای تصویب شد.

مقام های کاخ سفید استدلال کرده اند که این طرح می تواند باعث "شکست" موافقتنامه ماه ژوئیه (موسوم به برجام) شود و گفته اند که اگر طرحی مشابه در سنا هم تصویب و برای رئیس جمهور فرستاده شود وتو خواهد شد.

جمهوری خواهان موفق نشدند طرح را با حد نصاب لازم به طوری که در برابر وتو مصون شود تصویب کنند. با این حال رهبران جمهوری خواه این مجلس گفتند طرح ممکن است بار دیگر در روز ۲۶ ژانویه به رای گذاشته شود.

جمهوری خواهان استدلال کرده اند که با مصوبه تازه دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا را زیر نظر می گیرند تا فشار بر ایران در زمینه حمایت از تروریسم یا برنامه موشک های بالستیک را کم نکند.

با این حال سرنوشت این طرح در سنا معلوم نیست.

میچ مکانل رهبر اکثریت جمهوری خواه سنا روز سه شنبه گفته بود که سنا طرحی را برای مهار برنامه موشکی ایران در نظر خواهد گرفت، اما ارتباط چنین طرحی با آنچه امروز تصویب شده معلوم نیست.

براساس مصوبه روز چهارشنبه، امکان حذف اشخاص و موسسات مالی خارجی از فهرست تحریم های وزارت دارایی علیه ایران وجود نخواهد داشت مگر آنکه رئیس جمهور با ارائه مدارک مستند، عدم مشارکت آنها در برنامه موشک های بالستیک یا فعالیت های تروریستی ایران را ثابت کند. ایران اتهام حمایت از تروریسم را رد می کند.

این طرح درحالی تصویب می شود که انتظار می رود تحریم های مربوط به برنامه اتمی ایران ظرف چند روز آینده براساس تعهدات برجام لغو شود.

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت که اجرای تعهدات ایران ظرف چند روز دیگر تایید خواهد شد.

جمهوری خواهان می گویند که از زمان امضای برجام، ایران به برنامه موشک های بالستیک خود شتاب بخشیده و همچنان شماری از آمریکایی ها را "گروگان نگه داشته".

اشاره آنها به آزمایش یک موشک بالستیک به نام عماد توسط ایران در مهر ماه و زندانی بودن چند آمریکایی ایرانی تبار از جمله جیسون رضاییان خبرنگار واشنگتن پست در تهران است.

تعدادی از سناتورهای آمریکایی اواخر دسامبر طی نامه ای از باراک اوباما خواستند به دلیل انجام آن آزمایش تحریم های ایران را فعلا لغو نکند.

یک هیات کارشناسان سازمان ملل متحد پیشتر در گزارشی نوشت که آزمایش روز دهم مهر موشک عماد توسط ایران ناقض تحریم های سازمان ملل بوده است.

دولت آمریکا گفته است که تحریم هایی را در واکنش به برنامه موشک های بالستیک ایران و از جمله آزمایش عماد در نظر دارد اما مقام های دولت به روزنامه وال استریت گفتند که اجرای چنین تحریم هایی را عقب انداخته اند.

مطالب مرتبط