وزیر امور خارجه عربستان: در برابر سیاست‌های توسعه‎طلبانه ایران می‌ایستیم

حق نشر عکس

عادل جبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در مقاله‌ای در روزنامه نیویورک‌تایمز از ایران انتقاد کرده و گفته است که عربستان سعودی و متحدانش در حاشیه خلیج فارس در برابر آنچه او "سیاست‌های توسعه‌طلبانه ایران" خوانده، مقاومت خواهند کرد.

این مقاله تقریبا یک هفته پس از مقاله محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در این روزنامه منتشر شده است. در آن مقاله، آقای ظریف از سیاست‌های عربستان سعودی در برابر ایران و "تمامی شیعیان" انتقاد کرده بود.

از کشتار مکه تا اعدام شیخ نمر؛ تنش‌‌های تاریخی ایران و عربستان

آقای جبیر نوشته است: "جهان در حال تماشای ایران برای نشانه‌های تغییر است و امیدوار است که ایران از یک کشور سرکش انقلابی به یک عضو محترم جامعه جهانی تغییر کند."

وزیر امور خارجه عربستان در مقاله خود نوشته است که ایران به جای مقابله با انزوایی که خود ساخته، دنبال گسترش سیاست‌های خطرناک قومی و توسعه‌طلبانه خود است.

عادل جبیر مدعی شده است که ایران از حمله به اماکن دیپلماتیک به عنوان یک ابزار سیاست خارجی خود استفاده می‌کند.

روابط ایران و عربستان طی ماه‌های اخیر به شدت تیره شده است. تیرگی روابط میان دو کشور از زمان به قدرت رسیدن ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی بیشتر شده است.

مرگ زائران ایرانی در منا، اعدام شیخ نمر، روحانی منتقد شیعه و حمله به سفارت و کنسولگری عربستان سعودی در تهران و مشهد باعث قطعی روابط دیپلماتیک میان ایران و عربستان و کاهش حجم روابط ایران با شماری از کشورهای عربی و اسلامی شده است.

حق نشر عکس AFP

دو کشور همچنین بر سر بحران سوریه دچار اختلاف‌نظرهای بنیادین هستند. ایران از بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه حمایت می‌کند و در مقابل، عربستان سعودی، پشتیبان گروه‌های مخالف است.

وزیر امور خارجه عربستان در مقاله خود نوشته است که بخش وسیعی از مردم ایران خواهان فضای باز بیشتر در کشور و روابط بهتر با همسایگان و جهان هستند، اما حکومت ایران چنین چیزی نمی‌خواهد.

آقای جبیر، ایران را به حمایت از گروه‌های افراطی در منطقه متهم کرده و گفته است که ایران از حزب‌الله در لبنان، حوثی‌ها در یمن و پیکارجویان فرقه‌‌ای در عراق حمایت کرده است.

وزیر امور خارجه عربستان در مقاله خود در نیویورک‌تایمز ایران و گروه‌های نیابتی این کشور را در حوادث تروریستی در جهان مقصر دانسته و بمب‌گذاری در الخبر عربستان در سال ۱۹۹۶، بمبگذاری در مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت در سال ۱۹۸۳ و ترورهای رستوران میکونوس در سال ۱۹۹۲ در برلین را به عنوان نمونه ذکر کرده است.

مقامات آمریکایی با استناد به تحقیقات خود، جنبش حزب الله لبنان را عامل برنامه ریزی و اجرای عملیات بمبگذاری در مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت معرفی کردند و گفتند که این عملیات با حمایت مالی و فنی ایران صورت گرفت.

در مورد پرونده الخبر، پلیس فدرال آمریکا ابتدا ایران را مسئول این بمبگذاری دانست. هر چند ویلیام پری، وزیر دفاع آمریکا در دولت بیل کلینتون در مصاحبه‌ای گفت که باور دارد که آن حمله کار نیروهای القاعده بوده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان در تهران و مشهد منجر به قطع روابط ایران و عربستان سعودی شد

پرونده میکونوس هم مربوط به ماجرای ترور تعدادی از مخالفان حکومت ایران در سال ۱۳۷۱، در رستورانی به نام میکونوس در شهر برلین آلمان است. پس از این اقدام، دستگاه قضایی آلمان، وزارت اطلاعات ایران را به طراحی نقشه این ترور متهم کرد.

وزیر امور خارجه عربستان گفته است که عربستان خود قربانی تروریسم است و در خط مقدم مبارزه با تروریسم قرار دارد.

وزیر امور خارجه عربستان در نیویورک تایمز نوشته است که ایران با گفتن این که عربستان سعودی، مردم را برای اشاعه افراطی‌گری شستشوی مغزی داده، به همه سعودی‌ها اهانت می‌کند.

وزیر امور خارجه ایران در مقاله خود در نیویورک تایمز نوشته بود که در عربستان سعودی "عاملان بسیاری از اقدامات تروریستی، از واقعه دهشتناک ۱۱ سپتامبر گرفته تا تیراندازی در سن برناردینو و دیگر صحنه های توحش افراطی در این فاصله و تقریبا تمامی اعضای گروه های افراطی نظیر القاعده و جبهه نصرت، یا از اتباع سعودی هستند و یا توسط عوام‌فریبانی که به پشتوانه دلارهای نفتی دهه هاست پیام های ضد اسلامی نفرت و فرقه گرایی را ترویج می کنند، شستشوی مغزی شده اند."

وزیر امور خارجه عربستان گفته است که عربستان کشوری نیست که در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار دارد و این ایران است که در چنین فهرستی حضور دارد.

این فهرست توسط آمریکا تهیه شده و در حال حاضر سه کشور ایران، سوریه و سودان در این فهرست حضور دارند.

مطالب مرتبط