کاخ سفید: مامور گمشده اف بی آی دیگر در ایران نیست

حق نشر عکس .
Image caption رابرت لوینسون، هنگام سفر به جزیره کیش، در ماه مارس سال ۲۰۰۷ ناپدید شد

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفته است که آمریکا اعتقاد دارد رابرت لوینسون مامور سابق پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) دیگر در ایران نیست.

سخنگوی کاخ سفید امروز ۲۹ دی (۱۹ ژانویه) گفته است که دولت باراک اوباما بارها و بارها خواهان دریافت اطلاعات از ایران درباره سرنوشت آقای لوینسون شده بود.

آقای ارنست گفته آمریکا باز هم به این درخواست ادامه می دهد و از ایران می خواهد تا هر مقدار اطلاعاتی درباره سرنوشت او دارد در اختیار ایالات متحده قرار دهد.

کاخ سفید اعلام کرده که با خانواده رابرت لوینسون در تماس است و نگرانی آنها را درک می کند اما درباره اینکه آقای لوینسون زنده است یا خیر ارزیابی تازه ای در دست نیست.

آقای لوینسون، هنگام سفر به جزیره کیش، در ماه مارس سال ۲۰۰۷ ناپدید شد.

مقام های ایران در دسامبر سال ۲۰۰۷ با سفر همسر و پسر آقای لوینسون به ایران موافقت کردند اما این سفر نتیجه ای در پی نداشت.

پیش از این هم برخی از مقامات آمریکایی گفته بودند که به اعتقاد آنان، رابرت لوینسون توسط ماموران امنیتی ایران در کیش بازداشت شده و در یک زندان مخفی در این کشور محبوس است. مقامات ایرانی همواره گفته اند که در مورد ناپدید شدن رابرت لوینسون هیچگونه اطلاعی ندارند.

اظهار نظر تازه درباره سرنوشت آقای لوینسون در شرایطی صورت می گیرد که ایران و ایالات متحده آمریکا این هفته شماری از زندانیان خود را با هم مبادله کردند.