جیسون رضاییان:‌ همچنان درباره ایران خواهم نوشت

Image caption جیسون رضاییان - نفر اول از چپ - پس از آزادی در کنار اعضای خانواده اش

جیسون رضاییان خبرنگار آزاد شده واشنگتن پست روز چهارشنبه گفت که پس از آزادی همچنان قصد دارد درباره ایران و آمریکا بنویسد اما ابتدا نیازمند وقت گذراندن با خانواده برای بهبودی پس از تحمل ۱۸ ماه زندان است و همزمان امیر حکمتی هم از تلاش ها برای آزادی خود تشکر کرد.

جیسون رضاییان و امیر حکمتی جزو پنج نفری بودند که ایران روز شنبه در جریان مبادله زندانی با آمریکا آزاد کرد.

آقای رضاییان که به یک بیمارستان ارتش آمریکا در آلمان منتقل شده روز چهارشنبه برای لحظاتی در کنار اعضای خانواده اش در برابر خبرنگاران حاضر شد اما حرف زیادی نزد.

او در عوض بیانیه ای منتشر کرد که در آن آمده:‌ "می خواهم همه بدانند که حالم خوب است، و احساس خوشبختی می کنم جایی هستم که خوب از من مراقبت می شود."

او از خدمه پزشکی و دیپلمات های سوئیسی که بر آزادی او نظارت داشتند تشکر کرد.

آقای رضاییان گفت:‌ "من بخش بزرگی از زندگی ام را صرف نوشتن درباره آمریکا و ایران کرده ام و هرگز تصور نمی کردم - و هیچ وقت نمی خواستم - که خودم در متن خبرها باشم، به خصوص در چنین دوره فوق العاده ای."

"می خواهم در آینده دوباره مشغول نوشتن درباره ایران و آمریکا شوم. اما برای مدتی چیزی نخواهم گفت. امیدوارم همه نیاز من به حریم خصوصی را درک کنند چون می خواهم مدتی با خودم و خانواده ام وقت بگذرانم."

او در ماه ژوئیه ۲۰۱۴ بازداشت و پس از ماه ها حبس با اتهام جاسوسی محاکمه شد. آقای رضاییان و خانواده اش همواره اتهام جاسوسی و سایر اتهامات ایران علیه او را رد کرده اند.

همسرش یگانه صالحی هم همزمان با او دستگیر شده بود اما مدت نسبتا کوتاهی بعد آزاد شد.

'بازداشت خودسرانه'

همزمان گروه کاری بازداشت های خودسرانه سازمان ملل متحد در بیانیه ای نتیجه گیری کرده است که ایران "هیچگونه توضیحی در مورد روال حقوقی که بازداشت و ادامه حبس آقای رضاییان براساس آن توجیه شده ارائه نداده است."

به گفته این گروه دستگاه قضایی ایران "هرگز اتهامات آقای رضاییان را به روشنی تشریح نکرد و نگفت که فعالیت های آقای رضاییان چطور معادل جرایمی بود که براساس آنها محاکمه شد."

فردریک رایان ناشر روزنامه واشنگتن پست در واکنش به بیانیه گروه کاری بازداشت های خودسرانه سازمان ملل متحد گفت که "شکی باقی نمی ماند که این بازداشت خودسرانه و غیرقانونی یک روزنامه نگار بود."

روز چهارشنبه همچنین امیر حکمتی که او هم جزو آزاد شدگان است بیانیه ای منتشر کرد.

او نوشت:‌ "من اکنون بیشتر از حمایت های مردم عادی از سراسر جهان که طی ۴.۵ سال گذشته انجام شد آگاه شده ام. می خواستم از شما برای همه آنچه برای از یاد نرفتن من انجام دادید و برای همه مهربانی ها و حمایت هایی که در تیره ترین دوران زندگی مان نصیب خانواده ام کردید سپاسگزاری کنم."

آقای حکمتی در تابستان ۲۰۱۱ میلادی، ۱۳۹۰ خورشیدی، هنگامی که به گفته خانواده‌اش برای دیدار با مادربزرگ خود به ایران سفر کرده بود، بازداشت شد و بعدا به جاسوسی متهم شد. وی ابتدا به اتهام جاسوسی برای سیا مجازات اعدام گرفت اما بعدا مجازات او به ۱۰ سال حبس کاهش داده شد.

سعید عابدینی دیگر ایرانی-آمریکایی آزاد شده همه همراه این دو به آلمان منتقل شد و قرار بود برای پیوستن به خانواده اش به شرق آمریکا بروند. او با رسانه ها گفت و گو نکرده است.

سعید عابدینی در سال ۲۰۱۲ به اتهام تشکیل کلیسای‌های خانگی به قصد برهم زدن امنیت ملی دستگیر و سپس به هشت سال حبس تعزیری محکوم شد. او که به شهروندی آمریکا در آمده ساکن آیداهو بوده است.

نصرت الله خسروی رودسری و متیو ترویتیک هم جزو آزاد شدگان بودند. آقای رودسری که نامش در گذشته در خبرها مطرح نشده بود ظاهرا تصمیم به ماندن در ایران گرفته و متیو ترویتیک به آمریکا بازگشته.

متیو ترویتیک برای بیش از یک ماه در ایران زندانی بود اما دلیل حبس او هنوز معلوم نیست.