روزنامه‌های تهران: خرسندی اصولگرایان از حذف رقیب

اظهارات رهبر ایران در مورد انتخابات و دیدار وزیر کشور با او در این باره به نحو گسترده‌ای در روزنامه‌های امروز پنجشنبه اول بهمن ١٣٩٤ منعکس شده است. در این میان روزنامه‌های اقتصادی هم از شرایط بعد از لغو تحریم‌ها خشنود به نظر می‌آیند.

گزارش رد صلاحیت‌ها به رهبر

گروه سیاسی روزنامه اعتماد در گزارشی نوشته در شرایطی که بحث رد صلاحیت‌ نامزدهای انتخابات مجلس تبدیل به یکی از داغ‌ترین مباحث این روزها شده است، همایش استانداران و فرمانداران در ساختمان فاطمی از دیروز به مدت دو روز آغاز شده است.

این گزارش حاکیست که سیاست‌های انتخاباتی حسن روحانی در آغاز همانطور که مطلوبش بود پیش رفت و امروز با ردصلاحیت‌های گسترده با رکود مواجه شده است اما وزیر کشور امیدوار است با رایزنی با اعضای شورای نگهبان که به گفته رحمانی فضلی عدد ملاقات‌هایش به ٢٠ رسیده، بتواند این چالش را حل و فصل کند. به گزارش اعتماد، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان تاکید کرده که مشکل با رایزنی مشترک حل می‌شود.

ذوق اصولگرایان!

علیرضا کریمی در سرمقاله روزنامه آفتاب یزد نوشته که خیلی بعید به نظر می‌رسد اصولگرایان از رد صلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان ناخشنود باشند. آنان شب خوابیدند و صبح بیدار شدند و دیدند که حداقل ٩٠ درصد توان حریف تاریخی‌شان تحلیل رفته است، بسان تیم فوتبالی که وسط میدان رقابت در شرایط نابرابری قرار گرفته و پست‌های کلیدی‌اش خالی است.

نتیجه آن که شرایط به شکلی در حال رقم خوردن است که مردم بایستی در انتخابات مجلس با فانوس به دنبال کاندیداهای اصلاح‌طلب بگردند. آقای کریمی سرمقاله آفتاب یزد را با این جمله به پایان برده که به نظر نمی‌رسد این شیوه‌ها هم تغییری در ذائقه مردم ایجاد کند؛ البته اگر بشود توسط آن فانوس کاندیدای مصلح و اصلاح‌طلبی پیدا کرد.

رقابت اصولگرایانه

علی فراهانی در روزنامه ابتکار نوشته که طبق آمارها اصولگرایان بیشترین تایید صلاحیت‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. این در حالی است که در ماه‌های منتهی به آغاز ماراتن انتخابات، اصولگرایان با تجربه شکست در انتخابات ریاست جمهوری سال ٩٢ به دنبال رسیدن به وحدت و ائتلاف حداکثری بودند. این اتفاق هنوز هم آن چنان که باید به وقوع نپیوسته و حال با توجه به کم بودن کاندیداهای اصلاح‌طلب باقی‌مانده در عرصه رقابت انتخاباتی، این سوال در ذهن شکل می‌گیرد که حال در غیاب رقیب، سازوکار اصولگرایان برای وحدت چگونه خواهد بود؟ آیا همچنان ائتلاف حداکثری هدف غایی این طیف سیاسی است و یا بازهم آوای رقابت‌‎های درون جناحی از اردوگاه آنها به گوش خواهد رسید؟

پسابرجام، فرصت‌‎ها و تهدیدها

روزنامه کیهان سرمقاله این شماره خود را به یکی دیگر از محورهای اظهارات رهبر جمهوری اسلامی اختصاص داده، آنجا که گفته: "می‌خواهند با برجام استکبار را بزک کنند." عنوانی که از جمله تیتر یک روزنامه جوان است.

محمد صرفی، در یادداشت روز کیهان نوشته که بدون شک یک جریان تابلودار داخلی از ماجرای رفع بخشی از تحریم‌ها برای بزک آمریکا و ترویج تفکر رابطه با آن کشور سوءاستفاده خواهد کرد. برجام با تمام مختصات قابل بحثش به سرانجام رسیده و دیگر بهانه‌ای برای تماس و رابطه دیپلماتیک با مقام‌های آمریکایی وجود ندارد.

نویسنده سرمقاله کیهان مدعی شده که آمریکایی‌ها به شدت به دنبال آن هستند که پای خود را لای این در گذاشته و مانع بسته شدن آن شوند، چرا که برای آنها منافع زیادی به دنبال دارد. اولین دستاورد زنده نگاه داشتن این کانال به نوشته آقای صرفی، قبح‌زدایی از رابطه با آمریکاست.

بازسازی روابط ایران و عربستان؟!

الهه کولایی در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته که ایران و عربستان دو کشور مهم و تاثیرگذار در میان کشورهای اسلامی هستند که در قدرت بخشیدن به سازمان همکاری‌های اسلامی و تقویت کشورهای اسلامی نقش و تاثیر ویژه‌ای دارند. آن چه در سال‌های اخیر در روابط دو کشور به وجود آمده و به تبع آن در سال‌های گذشته وجود داشت، با منافع این مجموعه از کشورها به هیچ وجه همخوانی ندارد.

به نوشته این استاد دانشگاه، برای جمهوری اسلامی ایران که توانسته سیاست و دیپلماسی اعتمادسازی را در روابط بین‌المللی خود به مرحله اجرا برساند، کار دشواری نیست که این اعتمادسازی را در سطح منطقه گسترش دهد.

خلاصه آن که خانم کولایی معتقد است ایران و عربستان در صورتی که بتوانند با یکدیگر بر سر مسائل منطقه‌ای به گفت‌وگو بنشینند، خواهند توانست برخی از مسائل به وجود آمده را حل و فصل کنند.

تحریم ٩ بانک شکسته شد

گروه اقتصادی روزنامه جهان صنعت در گزارش اول خود نوشته با وجود این که نظام بانکی در بطن خود با مشکلات بسیاری مواجه است و به نوعی از درون در حال پوسیدن است، اما طی روزهای گذشته خبرهای خوبی در این زمینه به گوش می رسد. خبرهایی از جنس گشایش سوییفت، گشایش هزار ال‌سی در یک روز و همچنین لغو تحریم ٩ بانک از جمله بانک مرکزی.

به نوشته این گزارش ایجاد رونق اقتصادی و خروج از رکود، کاهش دادن تورم و اشتغالزایی شاید از مهم‌ترین برنامه‌هایی باشند که در شرایط پسابرجام باید به آنها پرداخته شود. در این میان بار بزرگی هم از این برنامه‌ها روی دوش بانک‌ها و نظام بانکی قرار دارد و چنانچه سیاست‌های دولت و بانک مرکزی در کنار لغو شدن تحریم‌ها در مسیر درستی قرار گیرد، دستیابی به رشد اقتصادی پایدار نیز میسر خواهد شد.

مطالب مرتبط