معاون وزارت کشور: عامل بیرونی تعرض به سفارت عربستان در خارج دستگیر شده

حق نشر عکس tasnimnews
Image caption دوالفقاری گفته است که ماجرای حمله به سفارت "بی هیچگونه ملاحظه‌ای" بررسی شده است

یک مقام وزارت کشور ایران از دستگیری "عامل بیرونی" حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در ایران خبر داده است.

روز پنجشنبه، ١ بهمن (٢١ ژانویه)، حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور در سخنانی در تهران، گفت که هیات تحقیق پیرامون حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در ایران گزارش تحقیقات خود در مورد این حادثه را تهیه و برای ارائه به رهیر جمهوری اسلامی آماده کرده است. وی یادآور شد که در پی تعرض به سفارت عربستان " رئیس جمهور مسئولیت بررسی این حادثه را به وزیر کشور دادند و ما هم هیاتی تشکیل دادیم و تمام ابعاد حادثه در آمده است."

معاون وزارت کشور گفت که در گزارش هیات تحقیق، نقاط ضعفی که باعث بروز ماجرای سفارت عربستان و عوامل بروز حادثه مشخص شده و افزود که "عناصر اصلی" این ماجرا شناسایی و تعداد قابل توجهی از آنان دستگیر شده‌اند و "عمده افراد اصلی در بازداشت هستند." به گفته او "عامل بیرونی تعرض به سفارت عربستان در خارج از کشور دستگیر و به داخل منتقل شده و اکنون تحت بازجویی است."

به گفته آقای ذوالفقاری، هنگام وقوع این حادثه، این فرد از طریق ارتباط اینترنتی هدایت عملیات را در دست داشته است. معاون وزارت کشور توضیح نداده که این فرد در کدام کشور خارجی شناسایی و توسط چه کسانی دستگیر شده و چگونه به داخل ایران انتقال یافته است. همچنین، معلوم نیست که آیا فرد مورد نظر صرفا مسئول حمله به ساختمان سفارت سعودی در تهران بوده یا با حمله به ساختمان کنسولگری آن کشور در مشهد هم ارتباط داشته است.

حق نشر عکس AP
Image caption به گفته معاون وزارت کشور حمله به سفارت عربستان از خارج هدایت می‌شده است

آقای ذوالفقاری گفت که ماجرای حمله به سفارت "بی هیچگونه ملاحظه‌ای" بررسی شده و تلویحا، یک تشکل مذهبی و خیریه را بدون ذکر نام به ارتباط با این واقعه متهم کرد. وی گفت:"ما نمی‌دانیم خیلی از فعالیت‌هایی را که در پیرامون‌مان انجام می‌شود به کجا ختم می‌شود اما نوعی از فرقه‌سازی را شاهد هستیم و افرادی که این کار را کردند سازماندهی داشتند و بیش از ده سال در کرج و تهران فعالیت داشتند." وی افزود که برخی از مسئولان جمهوری اسلامی نیز با انگیزه حمایت از فعالیت‌های خیریه و مذهبی، به این افراد کمک می‌کردند اما تاکید کرد که این تشکل‌ها با پایگاه‌های بسیج ارتباطی نداشته‌اند.

معاون وزارت کشور در مورد ماهیت و انگیزه این گروه در تعرض به سفارت سعودی توضیحی نداده است.

حق نشر عکس tasnim
Image caption هنگام حمله معترضان به اماکن دیپلماتیک سعودی این اماکن از سوی نیروهای انتظامی حفاظت می‌شد

به گفته این مقام وزارت کشور، در زمان حمله به سفارت، نیروی انتظامی تعداد قابل توجهی نفرات در برابر سفارت داشت اما تعرض کنندگان به سفارت برای اقداماتی پس از ساعت ٨ شب برنامه‌ریزی کرده بودند و با هماهنگ کردن اقدامات خود از چند نقطه در داخل و خارج از تهران، با قصد حمله به سفارت به سوی این محل رفتند. وی گفت که نیروی انتظامی انتظار داشت که معترضان صرفا به محکوم کردن دولت سعودی اکتفا کنند اما "یکباره نیروی انتظامی با برخوردی از سوی معترضان مواجه شد."

حمله به ساختمان‌های دیپلماتیک عربستان در ایران در اعتراض به اعدام یک روحانی شیعه آن کشور صورت گرفت.

روز شنبه، ١٢ دی، عربستان سعودی اعلام کرد که ۴۷ نفر از جمله چهار تن از اقلیت شیعیان آن کشور به دلیل ارتباط با اقدامات و فعالیت برای سازمان‌های تروریستی اعدام شده‌اند. در این میان، اعدام شیخ نمر باقر النمر، از روحانیان شیعه عربستان واکنش تند و صریح شماری از مقامات حکومتی و مذهبی جمهوری اسلامی را در پی آورد و در جریان تجمع‌های اعتراضی در برابر کنسولگری عربستان در مشهد و سفارتخانه آن کشور در تهران، گروهی از حاضران با عبور از صف ماموران انتظامی، وارد این اماکن شدند و مرتکب تخریب و آتش زدن اموال آن شدند.

بسیاری از مقامات دولتی ایران این حمله را مورد انتقاد قرار دادند و برخی از آنان مسئولیت چنین اقدامی را به عوامل خارجی نسبت دادند.

مطالب مرتبط