سخنگوی وزارت کشور ایران: دولت در انتخابات از مجرمان و خائنان دفاع نمی‌کند

حق نشر عکس tasnim

حسینعلی امیری، قائم مقام وزیر کشور ایران امروز، پنج شنبه اول بهمن، با اشاره به رد صلاحیت‌ها، گفت: "دولت نیز مخالف حضور مجرمان و خائنان در مجلس است، هیچ کس به دنبال فرستادن افرادی با چنین ویژگی به مجلس نیست، اما وجود چنین ویژگی‌هایی باید با سند و مدرک اعلام شود."

او گفته است اگر فردی مرتکب جرمی شده باشد و یا اسلام و ولایت فقیه را قبول نداشته باشد، دولت از او دفاع نمی‌کند و حامی رد صلاحیت چنین فردی خواهد بود. با این حال او اضافه کرده که "گر کسی دارای صلاحیت است باید داخل مجلس حضور یابد و اگر شخص دارای صلاحیت به‌دلیل غفلت ما نتواند ورود کند ما مقصر هستیم."

آقای امیری گفته است: "پیگیری‌ها برای تجدید نظر شورای نگهبان در احراز صلاحیت‌های افراد در حال انجام است و معاون اول رئیس جمهور نیز از طرف رئیس جمهور مسئول پیگیری این موضوع شده‌اند. همچنین عصر امروز نیز همراه با وزیر کشور برای پیگیری این موضوع به شورای نگهبان مراجعه خواهیم کرد."

بیش از ۱۲ هزار نفر برای نامزدی در دهمین دوره انتخابات مجلس ثبت نام کرده بودند که صلاحیت بیش از ۹۰ درصد از آنها پیش از این از سوی هیات‌های اجرایی وابسته به وزارت کشور تایید شده بود.

هیات‌های نظارت بر انتخابات در ایران که از سوی شورای نگهبان مسئولیت بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات را برعهده دارند، صلاحیت حدود ۶۰ درصد از داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس را تایید نکرده‌اند.

آماری که صداوسیمای ایران از نتیجه بررسی صلاحیت‌ها در هیات‌های نظارت ارائه کرده، نشان می‌دهد که صلاحیت تنها ۴۲ درصد داوطلبان تایید شده و صلاحیت حدود ۳۰ درصد احراز نشده و ۲۵ درصد از داوطلبان هم رد صلاحیت شده‌اند.

همچنین آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران دیروز در مورد رد صلاحیت‌ها و اظهارات قبلی خود که گفته بود "حتی کسانی که نظام را قبول ندارند هم رای بدهند" توضیحاتی داد و گفت: "بنده گفتم کسانی که نظام را قبول ندارند رأی بدهند، نه اینکه کسی که نظام را قبول ندارد بفرستند مجلس."