کانادا تحریم های اقتصادی ایران را لغو می کند

حق نشر عکس
Image caption آقای ترودو هفته پیش به احیای روابط با ایران ابراز علاقه کرده بود

یک هفته پس از آنکه جاستین ترودو نخست وزیر کانادا گفت انتظار دارد تماس های دیپلماتیک با ایران برقرار شود، وزیر خارجه این کشور می گوید که کشورش تحریم ها علیه ایران را لغو خواهد کرد.

استفان دیون، وزیر خارجه کانادا، در پاسخ به سوالی در مجلس عوام پارلمان در اتاوا گفت:‌ "کانادا این تحریم ها را لغو خواهد کرد."

او گفت "ما این سیاست را عوض خواهیم کرد" و اضافه کرد که تحریم ها برای هیچ کس "خوب نیست."

وزیر خارجه کانادا زمان لغو تحریم ها را اعلام نکرد و فقط گفت که "به شکل مناسب و در هماهنگی با متحدان کانادا انجام خواهد شد."

آقای دیون همچنین گفت:‌ "کانادا تحریم‌ها را برخواهد داشت اما سوءظن خود را نسبت به رژیمی .... که نباید به (تلاش برای کسب) سلاح های اتمی بازگردد، حفظ خواهد کرد."

جاستین ترودو دوشنبه هفته پیش گفته بود که ایران با برچیدن بخش هایی از برنامه اتمی اش "گام های قابل توجهی در جهت احترام به انتظارات بین المللی برداشته است.... این تحولی مثبت است و من انتظار دارم تماس هایی (دیپلماتیک) بین کانادا و ایران پدید آید."

وزیر خارجه کانادا هم در جلسه روز سه شنبه پارلمان گفت:‌ "با رویکرد گمراه کننده دولت قبلی، کانادا در ایران حضور ندارد و این برای مردم ایران خوب نیست، برای تشویق حقوق بشر خوب نیست، برای منافع استراتژیک ما در منطقه خوب نیست، برای اسرائیل خوب نیست، برای هیچ کس خوب نیست. ما این سیاست را عوض خواهیم کرد."

با این حال به گزارش رسانه های کانادا آقای دیون گفت که هنوز زود است درباره بازگشایی سفارت کانادا در تهران بحث شود.

دو کشور چهار سال است روابط دیپلماتیک ندارند.

لغو تحریم های کانادا به شرکت های کانادایی مثل شرکت هواپیماسازی بمباردیر اجازه خواهد داد برای گرفتن قرارداد از ایران تلاش کنند.

کانادا در تابستان سال ۲۰۱۲ روابط سیاسی خود را با ایران به حال تعلیق در آورد، سفارتش را در تهران تعطیل کرد و این کشور را بزرگترین تهدید برای امنیت جهان خواند.

دولت وقت کانادا پس از آن در ماه مه ۲۰۱۳ اعلام کرد که روابط تجاری خود را با ایران کاملا قطع می‌کند و فهرست تحریمهای خود علیه ایران را گسترش داد.

جان برد وزیر خارجه وقت کانادا در آن زمان گفت که این اقدام در اعتراض به برنامه هسته‌ای ایران و "نقض فجیع حقوق بشر و حمایت تهران از تروریسم" صورت گرفته است.

استفادن دیون هم در اظهارات روز سه شنبه‌اش در پارلمان به کارنامه ضعیف حقوق بشر ایران اشاره کرد.

کانادا در دهه گذشته روابط سردی با ایران داشته و به جز برنامه هسته‌ای، مرگ زهرا کاظمی خبرنگار ایرانی-کانادایی در زندان ایران هم موجب تیرگی بیشتر روابط دو کشور شد.

کل روابط تجاری ایران و کانادا در سال ۲۰۱۲ به ۱۳۰ میلیون دلار رسید که ۹۵ میلیون دلار آن را صادرات غلات، روغن‌های گیاهی، میوه، مواد شیمیایی و ماشین آلات به ایران تشکیل می‌داد. ایران هم ۴۰ میلیون دلار میوه، خشکبار و پارچه به کانادا صادر کرد.

وزارت خارجه کانادا قبلا گفته است که درحال بازبینی تحریم هاست و اطمینان حاصل خواهد کرد که تسهیل آنها به ایران اجازه نخواهد داد فناوری هسته ای و موشک های بالستیک را خریداری کند.

مطالب مرتبط