ایران برای مهار کانون‌های گرد و غبار به سازمان ملل پیشنهاد تاسیس صندوق جهانی داد

حق نشر عکس mehr

ایران می گوید که برای مهار کانون‌های گرد و غبار به سازمان ملل پیشنهاد تاسیس یک صندوق ویژه داده است.

معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور ایران و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست امروز دهم بهمن (۳۰ژانویه) گفته پیشنهاد ایران این بوده که برای مهار کانون های گرد و غبار، صندوق جهانی تشکیل شود و کشورهای مختلف در این زمینه همکاری کنند.

ایران می گوید یکی از دلایل وجود گرد و غبار در آسمان برخی از شهرها، وجود خشکسالی در کشورهای منطقه از جمله عراق است و مبارزه با این پدیده بدون همکاری منطقه ای امکان‌پذیر نیست.

خانم ابتکار در حاشیه "نشست هم‌اندیشی پایش آلودگی‌های محیط زیست" که در تهران برگزار شده گفته است که "دوران پساتحریم شرایط مناسبی را برای سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی و همکاری با کشورهایی که تجربه خوبی در زمینه محیط زیست دارند فراهم کرده است."

وجود ریزگردها در هوای برخی از شهرهای مختلف ایران در سال های اخیر به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته و میزان ذرات گرد و غبار در هوا در موارد متعددی به سطوح خطرناک رسیده و باعث اخلال در روند زندگی روزمره شده بود.

بر اساس گزارش ها میزان ریزگردها در مواردی به بیش از ۶۰ برابر حد مجاز در استان خوزستان هم رسیده بوده است.

سال گذشته ۱۱ سازمان‌ حقوق‌بشری ایرانی و بین‌المللی با ارسال نامه‌ای به گزارشگران سازمان ملل خواهان پیگیری بحران زیست‌محیطی (گرد و غبار و ریزگردها) در غرب و جنوب غربی ایران شده بودند.