سخنگوی شورای نگهبان: قانون انتخابات نیاز به بازبینی جدی دارد

حق نشر عکس internet

نجات الله ابراهیمیان سخنگوی شورای نگهبان در مصاحبه ای با برنامه "متن- حاشیه" شبکه سوم تلویزیون سراسری ایران گفت که قانون انتخابات ایران"نیاز به بازبینی جدی دارد" تا زمانی کافی برای بررسی پرونده همه نامزدها وجود داشته باشد.

وی با ذکر اینکه "چطور می‌شود به صلاحیت ۱۲ هزار نفر در مدت ۱۰ روز رسیدگی کرد؟" تاکید کرد: "فرصت کافی برای بررسی همه مستندات وجود نداشته و برای ما هم کار طاقت‌فرسایی است."

برای کاندیدا شدن در انتخابات مجلس دهم در ایران، حدود ۱۲ هزار نفر ثبت نام کردند بیش از ۷ هزار نفر از آنها رد صلاحیت شدند.

سخنگوی شورای نگهبان در سخنان اخیر خود اعلام کرد که حدود ۶ هزار نفر به نتیجه بررسی صلاحیت خود اعتراض کرده اند و مهلت سه هفته ای رسیدگی به اعتراض ها را ناکافی دانست.

وی گفت: "در ۲۰ روز رسیدگی به ۶ هزار پرونده مشکل است و زمان کمی به هر کدام خواهد رسید. بنابراین تدبیر شده هر دو عضو شورای نگهبان در قالب ۶ گروه یک نظر ابتدایی می‌دهند و ان‌شا الله نظر کارشناسی در معرض همه اعضا قرار می‌گیرد."

نجات الله ابراهیمیان در بخش دیگری از مصاحبه تلویزیونی خود، با اشاره به انتقادات مطرح شده در زمینه عدم بی طرفی شورای نگهبان، برخی از این انتقادات را "انتخاباتی" دانست و در عین حال افزود: "ممکن است هنر نمایش بی‌طرفی شورای نگهبان را در گذشته نداشته باشیم."

وی به افزود: "مثلا اظهار نظر بیجا درباره نامزدها نباید می‌شد و باید مواظبت می‌کردیم که له یا علیه نامزدها یا جناح‌ها حرفی زده‌ نشود".

شورای نگهبان ایران، در گذشته به موضع گیری به نفع یا به ضرر برخی از نامزدهای انتخابات مختلف ایران متهم شده اند.

این اتهامات، در استانه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ اوج گرفت که اظهارات برخی از فقهای شورای نگهبان در حمایت از محمود احمدی نژاد، بازتاب گسترده ای در رسانه ها یافت.