حمایت گروهی از دانشگاهیان ایرانی از همکاران ترکیه‌ای خود

حق نشر عکس Hurriyet

تعدادی از استادان دانشگاه و پژوهشگران مطالعات ایرانی در بیانیه‌ای علیه فشار دولت ترکیه بر روی دانشگاهیان این کشور واکنش نشان داده‌اند و از آنان حمایت کرده‌اند.

امضاکنندگان این بیانیه ضمن محکوم کردن حملات نظامی ارتش ترکیه به نیروهای مخالف کرد، خواهان پایان "حکومت نظامی دائمی" علیه بیش از یک میلیون ساکن مناطق جنوبی شرقی ترکیه شدند.

یرواند آبراهامیان، تورج اتابکی، فریبرز رئیس دانا، ژانت آفاری، کامران متین و مازیار بهروز جزو بیش از ۵۰ نفری هستند که این بیانیه را امضا کرده‌اند.

حدود یک ماه پیش صدها استاد دانشگاه و پژوهشگر ترک و کرد با عنوان "دانشگاهیان برای صلح" با امضای بیانیه‌ای خواهان پایان یافتن عملیات نظامی ارتش ترکیه در مناطق کردنشین این کشور شدند.

در این بیانیه ۱۱۲۸ نفر از ۸۹ دانشگاه ترکیه همراه با با ۳۳۵ نفر از دانشگاه‌های خارج از ترکیه از جمله نوام چامسکی از دولت ترکیه خواستند که به خشونت‌ها پایان دهد و با کردها وارد گفت‌وگو شود.

بیانیه دانشگاهیان ترکیه با واکنش شدید رجب طیب اردوعان، رئیس جمهور و احمد داوداغلو، نخست وزیر این کشور روبه‌رو شد.

آقای اردوغان آنان را "حامی ترورریسم" و "خائن" نامید و از دستگاه قضایی ترکیه خواست تا علیه آنان وارد عمل شود و آقای داوداغلو با حمایت از برخورد نظامی با مخالفان گفت که کسانی که از دموکراسی و صلح سخن می‌گویند، باید درک کنند که برخورداری از این مواهب تنها در سایه امنیت و قانون میسر است.

با آغاز تحقیقات دادستانی ترکیه در مورد پیگرد قانونی این گروه از دانشگاهیان، نزدیک به ۲۰ نفر از امضاکنندگان بازداشت شدند و محل سکونت و کار بسیاری از آنان بازرسی شد.

به گفته نهادهای حقوق بشری، در درگیری میان ارتش ترکیه و نیروهای مخالف دولت از جمله حزب پ‌ک‌ک در ماه‌های اخیر شمار زیادی غیر نظامی کشته و هزاران نفر بی‌خانمان شده‌اند.