روحانی: نمی‌خواهیم قدرت فائقه منطقه باشیم، منطقه قدرتمند می‌خواهیم

حق نشر عکس president.ir

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران درباره روابط خارجی کشورش پس از رفع تحریم های اتمی در گفت‌وگوبا تلویزیون رسمی ایران گفت که به دنبال استفاده از مزیت همه کشورهای جهان است و درباره روابط منطقه ای ایران هم گفت که کشورش به دنبال این نیست که "قدرت فائقه منطقه" باشد.

آقای روحانی گفت "در زمان تحریم انتخاب ما محدود بود. با دو سه کشور می‌توانستیم تجارت کنیم" اما این شرایط پس از تحریم ها عوض شده و "در دوره بعد از تحریم از مزیت همه کشورها باید استفاده کنیم."

رئیس جمهور ایران گفته است "ما به دنبال نگاه به غرب نیستیم اما به دنبال متنوع کردن روابط هستیم."

آقای روحانی در گفته های امروز تاکید داشت که دولت او صرفا به دنبال تقویت رابطه با غرب نیست و به روابط با کشورهایی همچون روسیه، چین و ژاپن هم اهمیت می دهد. او گفت که دولت او به دنبال توسعه روابط با کشورهای آفریقایی هم هست و از سرمایه گذاری شرکت های آمریکایی هم به شرط علاقه آنها، استقبال می کند.

_________________________________

گفته های روحانی درباره انتخابات ۷ اسفند

رئیس جمهور ایران درباره انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان که قرار است هفتم اسفند به طور همزمان برگزار شود گفت که "نباید شائبه مهندسی شدن انتخابات در ذهن مردم خطور کند."

او گفت "مردم هر کسی را از هر حزب و جناحی انتخاب کنند، برای ما محترم است. من خواهش می‌کنم هیچ کس به هیچ دلیلی با صندوق رای قهر نکند."

____________________________________

رئیس جمهور ایران در این گفت و گو از "برخی" از همسایگان ایران انتقاد کرد که در روابط با ایران "نپخته عمل کردند" و گفت اگر رفتارهای اشتباه همسایگان ادامه داشته باشد گاه ممکن است که به "پاسخ قاطع و تنبیه‌کننده" نیاز باشد اما در صورت آمادگی این کشورها، ایران آماده بهبود روابط است.

به نظر می رسد که اشاره های او به عربستان سعودی است که روابط خود را به تازگی با ایران قطع کرده است.

رئیس جمهور ایران گفت "ما به دنبال این نیستیم که قدرت فائقه منطقه باشیم بلکه هدف بلندمدت ما، منطقه قدرتمند است."

رئیس جمهور ایران در پاسخ به انتقادها به دولت درباره هزینه های خرید هواپیما گفت که قرارداد خرید ۱۴۰ هواپیما از فرانسه طی ۸ سال اجرایی می‌شود و پول آن از محل دارایی های آزاد شده ایران پرداخت نمی شود، بلکه از راه فروش خدمات همین هواپیماها و طی چند سال تأمین خواهد شد.

آقای روحانی گفت "در خرید این هواپیماها، مساله سلامت و جان مردم ما بسیار مهم است. مردم ما به هواپیماها نیاز دارند."