روحانی: انقلاب ایران، یک انقلاب اخلاقی هم بود

حق نشر عکس Mehr
Image caption روحانی: مردم ایران مستحق ناوگان کهنه نیستند

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در مراسم سالگرد انقلاب ۲۲ بهمن از موفقیت‌های دولت ستایش کرده و خواستار وحدت تمامی گروه‌ها و شرکت مردم در انتخابات شده است.

روز پنجشنبه، ۲۲ بهمن (۱۱ فوریه)، راهپیمایی سالانه به مناسب روز ۲۲ بهمن در تهران و سایر نقاط ایران برگزار شد و حسن روحانی در جمع راهپیمایان در میدان آزادی تهران سخنرانی کرد. مقامات و نهادهای مختلف جمهوری اسلامی طی روزهای اخیر با صدور اطلاعیه‌هایی، از همه خواسته بودند در مراسم راهپیمایی روز ۲۲ بهمن شرکت کنند.

آقای روحانی گفت که انقلاب اسلامی در ایران، تنها یک انقلاب سیاسی نبود بلکه یک انقلاب اخلاقی هم بود و افزود که "مساله مهم اخلاق است و اخلاق همواره بر سیاست مقدم بوده است."

وی بخشی از سخنان خود را نیز به ستایش از توافق هسته‌ای - برجام - اختصاص داد و آن "پیروزی بزرگ ملت ایران" توصیف کرد. وی گفت که به خاطر استقامت مردم در هشت سال جنگ با عراق و مقاومت در برابر تحریم‌ها در ده سال اخیر "آنهایی که یا به خاطر کینه یا به خاطر بدفهمی یا از روی بدخواهی در صدد وارد کردن فشار بر مردم ایران بودند امروز به خوبی در برابر عظمت مردم ایران سر فرود آورده‌اند و از اقدامات گذشته خود مایوس هستند."

رئیس جمهوری گفت که ساختن ایرانی آباد و پیشرفته، در شرایط انزوا ممکن نیست و باید از سرمایه، دانش و تکنولوژی جهان استفاده شود و افزود: "مردم ایران مستحق ناوگان کهنه و فرسوده ریلی، هوایی و زمینی نیست." وی گفت که "با کمک اقتصاد مقاومتی" ایران ساخته خواهد شد.

حسن روحانی در ادامه سخنان خود از تمایل خارجیان برای مشارکت در اقتصاد ایران سخن گفت و یادآور شد که آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، دستور داده که در طول برنامه ششم، اقتصاد ایران به رشد ۸ درصدی برسد. وی افزود برای این منظور "باید تمام سرمایه داخلی ما فعال شود و علاوه بر آن به ۳۰ تا ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در سال نیاز داریم." وی اظهار داشت که "این کار امکانپذیر است."

آقای روحانی خواستار وحدت تمامی نیروها برای پیشرفت شد و گفت: "امروز هر گونه تقابل و منازعه خلاف مصالح و منافع ملی ماست زیرا ما برای توسعه و پیشرفت کشور نیاز به اجماع داخلی و برجام ۲ داریم و همه باید برای ساختن ایران یک اقدام مشترک ملی انجام دهیم." او از مردم خواست در انتخابات شرکت کنند.

علاوه بر حسن روحانی، سایر مقامات جمهوری اسلامی نیز در راهپیمایی روز پنجشنبه شرکت داشتند و تلویزیون دولتی و رسانه‌های خبری تصاویری از آنان را همراه با اظهار نظرشان منعکس کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، یک فروند موشک عماد در خیابان آزادی تهران در مسیر راهپیمایان به نمایش گذاشته شده بود.

همچنین، در مسیر راهپیمایی نمایشی از دستگیری ملوانان آمریکایی اجرا شد و تلویزیون جمهوری اسلامی گزارشی از آن را پخش کرد. در ماه گذشته میلادی، دو قایق آمریکایی که به دلیل نقس فنی از مسیر خود منحرف شده بود وارد آب‌های ایران در خلیج فارس شد و نیروی دریایی سپاه پاسداران ده سرنشین آن‌ها را دستگیر کرد.

این افراد کوتاه مدتی پس از آن آزاد شدند اما از آن زمان به بعد، تصاویری از لحظه دستگیری آنان منتشر شده و برخی مقامات و رسانه‌های جمهوری اسلامی بازداشت این افراد را به صورت حماسی و به عنوان نشانه‌ای از اقتدار نظامی جمهوری اسلامی منعکس کرده‌اند. در مقابل، برخی مقامات آمریکایی رفتار تحقیرآمیز با نظامیان اسیر آمریکایی را قابل سرزنش دانسته و مورد انتقاد قرار داده‌اند.

حق نشر عکس Mehr
Image caption اکبر هاشمی رفسنجانی
حق نشر عکس Mehr
Image caption صادق لاریجانی
حق نشر عکس Mehr
Image caption محسنی اژه‌ای
حق نشر عکس ISNA
Image caption تهران
حق نشر عکس ISNA
Image caption تهران
حق نشر عکس ISNA
Image caption تهران