حکایت مکرر حیوان آزاری در ایران؛ 'آزاردهنده یک سگ در استان گلستان بازداشت شد'

حق نشر عکس

سرهنگ حمیدرضا خیلدار، فرمانده یگان حفاظت از محیط زیست پلیس ایران از بازداشت شخصی خبر داده است که تصاویر ویدیویی او در حال آزار یک سگ اخیرا در فضای مجازی منتشر شده بود.

سرهنگ خیلدار به ایسنا گفت: "بعدازظهر دیروز در تلگرام فیلم دردناکی از آزار و اذیت سگ را دیدم و بلافاصله با پلیس امنیت استان گلستان صحبت کردم و با ردیابی صورت گرفته متوجه شدیم که این فیلم مربوط به شهر کلاله استان گلستان است".

او گفت که پلیس با دریافت دستور قضایی، در کمتر از ۲۴ ساعت فرد متخلف را بازداشت کرد و سگ آزار دیده هم تحت تیمار قرار گرفت.

آقای خیلدار گفت که سازمان حفاظت از محیط زیست خواهان اشد مجازات فرد متخلف است چرا که او با انتشار فیلم باعث تشویش اذهان عمومی شده است.

او گفت که قاضی می‌تواند او را به پرداخت جریمه سنگین یا حتی تحمل سه ماه حبس محکوم کند.

انتشار تصاویر آزار و اذیت این سگ در فضای مجازی بار دیگر موضوع حیوان آزاری در ایران را پر رنگ کرده است.

گروهی از فعالان حقوق حیوانات امروز در مقابل سازمان محیط زیست استان گلستان تجمع کردند و خواستار پیگیری موضوع شدند.

فرهاد دبیری، معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفته است که این سازمان در حال پیگیری تهیه ماده واحده‌ای برای جلوگیری از آزار و اذیت حیوانات در دولت به منظور ارائه به صورت لایحه به مجلس است.

به گفته آقای دبیری، آیین نامه اجرایی این ماده واحده ظرف سه ماه باید به صورت مشترک از سوی وزارت کشور و سازمان حفاظت محیط‌زیست تهیه، تدوین و به هیئت دولت ارائه شود.

این نخستین بار نیست که انتشار اخبار و تصاویر آزار حیوانات در ایران خبرساز می شود، اما طرفداران حقوق حیوانات می گویند که نبود ساز و کار قانونی در این حوزه باعث می شود که موضوع پس از مدتی به فراموشی سپرده می‌شود.

بیست شهریور امسال همایشی با عنوان "حیوان آزاری و خلأ قانونی در برخورد با آزار حیوانات" برای نخستین بار در ایران برگزار شد.

مجید خرازیان مقدم، مدیرکل تنوع زیستی و حیات‌وحش گفته بود که پیش‌نویسی در حال آماده شدن است و قرار است سه کار گروه امداد و نجات تشکیل شود و طرحی همانند پلیس ۱۱۰ به اجرا در آید تا هر حیوانی در ایران آسیب دید، در کمترین زمان اطلاع‌رسانی شود و اقدامات لازم انجام گیرد.

اما دوستداران حیوانات و فعالان این حوزه می‌گویند که هنوز در این خصوص هیچ اقدام عملی صورت نگرفته است و هر بار با انتشار تصاویر آزاردهنده‌ای از حیوان آزاری در ایران مقامات در مصاحبه‌ها موضع‌گیری‌هایی می‌کنند، اما مدتی بعد این مسئله به دست فراموشی سپرده می‌شود.

یکی از دوستداران حیوانات که در محلی خارج از تهران فعالیت می‌کند می‌گوید: "بعضی از افراد فکر می‌کنند ما از سر بیکاری از این حیوانات مراقبت می‌کنیم، در حالی که در خیلی از کشورهای دنیا برای حیوانات مکان‌هایی تعبیه شده تا در آنجا زندگی کنند. مثلا گربه‌ها و سگ‌ها در ترکیه امنیت دارند، اما در ایران هنوز ساز و کار درستی برای حمایت از این حیوانات نداریم."

مهرناز یکی از فعالان حقوق حیوانات می‌گوید: "حیوانات هم همانند انسان‌ها حقوقی دارند، اما وقتی از آن صحبت می‌کنیم به نشناختن دردهای جامعه متهم می‌شویم. ما فعالان حقوق حیوانات می‌دانیم که در جامعه مشکلات مختلفی هست. هر فردی در حوزه علاقه خودش فعالیت می‌کند. یک نفر برای فقرا یا بی‌خانمان‌ها خدمات‌رسانی می‌کند. گروهی هم مثل من و امثال من برای حیوانات دلسوزی می‌کنیم. ایرادش را نمی‌فهمم که چرا ما باید به ندیدن دردهای جامعه متهم شویم. سگ یا گربه‌ای که مورد خشونت قرار گرفته موجود زنده است باید از او هم حمایت کرد".

به گفته فعالان حقوق حیوانات، ارتباط با حیوانات و عدم آزار آنها تنها به فرهنگ یک جامعه مربوط نمی شود، بلکه این موضوع نیازمند آموزش است.

این آموزش تنها محدود به کودکان نیست، بلکه رسانه‌ها به همراه سازمان‌های غیردولتی می‌توانند نسل‌های مختلف یک جامعه را آموزش دهند.

هرچند به گفته جامعه شناسان مشکلات مختلف در جامعه همانند، فقر، بیکاری، اعتیاد و عواملی از این دست می‌تواند در افزایش خشونت در جامعه نقش به سزایی داشته باشد.

اما معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت از محیط‌زیست، سال گذشته در تجمع اعتراضی دوستداران حیوانات در اعتراض به سگ‌کشی در شیراز گفته بود حیوان آزاری تحت هر شرایطی قابل قبول نیست و این رفتار ناشی از یک "خلأ قانونی" است.

این "خلأ قانونی" همچنان ادامه دارد.