دستور تعطیلی مدارس و ادارات ۱۵ شهرستان خوزستان به علت توفان غبار

حق نشر عکس ISNA

به گزارش خبرگزاری ایرنا توفان گرد و غبار در روز یکشنبه باعث تعطیلی نوبت عصر مدارس ۸ شهرستان استان خوزستان شد و این تعطیلی در روز دوشنبه به مدارس ۱۵ شهرستان تعمیم داده شده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ستاد بحران استان خوزستان در نشست روز یکشنبه مدارس و ادارات ۱۵ شهرستان را برای دوشنبه تعطیل اعلام کرد.

احمد سیاحی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خوزستان، روز یکشنبه در نشست ستاد بحران گفت: "طبق گزارش سازمان هواشناسی پدیده گرد و خاک یکشنبه شب در استان خوزستان شدت می یابد به همین دلیل و بخاطر سلامتی مردم ادارات و مدارس ۱۵ شهرستان استان تعطیل شد."

اهواز، آبادان، خرمشهر، ماهشهر، شادگان، بستان، هویزه، امیدیه، رامشیر، سوسنگرد، هندیجان، شوش، کارون، باوی و حمیدیه شهرهای مشمول این دستور هستند.

به علاوه توفان غبار که از روز شنبه شروع شده باعث لغو بعضی پروازها شده است.

محمد رضا رضایی، مدیرکل فرودگاه های خوزستان، به ایرنا گفت که سه پرواز با مبدا اهواز روز شنبه لغو شد و دو پرواز به مقصد اهواز هم مجبور به فرود در آبادان و اصفهان شده اند.

احمدرضا لاهیجان زاده، مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان، روز یکشنبه گفت که آلودگی هوا در روز شنبه در اهواز به ۹۹۷۷ میکروگرم در متر مکعب رسید که ۶۶ برابر حد مجاز بود. در آبادان میزان آلوگی کمی از این هم فراتر رفت و به ۱۰ هزار میکروگرم رسید.

کوروش بهادری مدیرکل هواشناسی استان خوزستان گفت که طبق پیش‌بینی ها سرعت وزش باد در تعدادی از شهرهای خوزستان در روز دوشنبه به ۵۰ تا ۶۰ کیلومتر در ساعت می رسد و میزان دید هم به ۵۰ تا ۱۰۰ متر خواهد رسید.

به گفته او سرمنشاء توفان گرد و غبار این روزها در خوزستان کانون های داخلی در اطراف رامهرمز و اهواز و ماهشهر بوده است.

از سوی دیگر مقام های استانداری خوزستان از سوزاندن مزارع نیشکر و آلودگی ناشی از آن شکایت کرده اند.

به گزارش ایرنا احمد سیاحی گفت:‌ "در روزهای اخیر با آتش زدن مزارع نیشکر شاهد آلودگی شهر (اهواز)‌ و منازل مردم با خاکستر ناشی از این آتش سوزی بودیم."

ایران می گوید یکی از دلایل وجود گرد و غبار در آسمان برخی از شهرها، خشکسالی در کشورهای منطقه از جمله عراق است و مبارزه با این پدیده بدون همکاری منطقه ای امکان‌پذیر نیست.

سال گذشته ۱۱ سازمان‌ حقوق‌بشری ایرانی و بین‌المللی با ارسال نامه‌ای به گزارشگران سازمان ملل خواهان پیگیری بحران زیست‌محیطی (گرد و غبار و ریزگردها) در غرب و جنوب غربی ایران شده بودند.

مطالب مرتبط