خدمات صدور ویزا در سفارت بریتانیا در تهران شروع شد

حق نشر عکس n
Image caption سفارت بریتانیا در تهران شهریور ماه گذشته بازگشایی شد

فیلیپ هموند وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرده که بخش خدمات صدور ویزای بریتانیا در تهران طبق قول قبلی، شش ماه پس از بازگشایی سفارت این کشور در تهران، فعال شده است.

خبرگزاری فارس ایران هم در گزارشی تایید کرد که بخش کنسولی سفارت بریتانیا در تهران صدور ویزا را از روز چهارشنبه شروع می کند.

سفارت بریتانیا در تهران شهریور ماه پس از حدود چهار سال با حضور وزیر خارجه این کشور به طور رسمی بازگشایی شد اما تا امروز خدمات مربوط به صدور ویزا ارائه نمی‌کرد.

در وبسایت سازمان خدمات ویزا و مهاجرت بریتانیا آمده است:‌ "شما اکنون می توانید برای دریافت ویزای بریتانیا در ایران از طریق مرکز تقاضانامه مهاجرت و ویزای بریتانیا در تهران اقدام کنید. اگر قادر به گرفتن وقت در این مرکز در تهران نیستید، می توانید به کشور دیگری برای تسلیم تقاضانامه خود سفر کنید. محلی (کشوری) که تقاضانامه خود را در آن تسلیم می کنید بسته به نوع ویزایی که نیاز دارید متفاوت است."

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا دی ماه در تماس تلفنی با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران وعده از سرگیری بخش صدور ویزا را داده بود.

بریتانیا سفارت خود در تهران را آذر ماه سال ۱۳۹۰، بعد از یورش معترضان به داخل ساختمان سفارتخانه، تعطیل کرد.

در این مدت شهروندان ایرانی برای گرفتن ویزای بریتانیا از طریق کشورهای ثالث اقدام می کردند.

سطح روابط ایران و بریتانیا از زمان یورش به ساختمان سفارت به شدت کاهش پیدا کرد و سفارتخانه ها در هر دو پایتخت تعطیل شد.

اما بعد از اعلام توافق هسته‌ای ایران روابط دو کشور بهبود یافته و دو طرف گفته‌اند که خواهان پیشرفت روابط سیاسی و اقتصادی هستند.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران اوایل ماه فوریه به بریتانیا سفر کرد.

آقای هموند در آن زمان اولین سفر یک وزیر امور خارجه ایران به بریتانیا در بیش از ۱۰ سال اخیر را نشانه گرم شدن روابط دو کشور دانست و گفت که دو طرف در پی برطرف کردن مشکلات موجود برای تسهیل روابط بین بانکی میان دو کشور بعد از رفع تحریم‌ها هستند.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای ظریف پیشتر در ماه جاری از لندن بازدید کرده بود

مطالب مرتبط