استیکرهای رهبر ایران و خاتمی در کانال‌ های تلگرامی

Image caption واکنش کاربران شبکه‌های ارتباطی به تاکید آقای خاتمی طراحی برچسب‌هایی طنزآمیز است

آخرین مطلبی که ساعاتی پیش در گروه تلگرامی همکلاسی‌های سابقم دریافت کرده‌ام فهرستی است از "نمایندگان مخالف ﻣﺬﺍﮐﺮﺍﺕ ﻫﺴﺘﻪﺍﯼ که طرح سه فوریتی رد برجام را امضا کرده‌اند."

آنها که تا همین دو هفته پیش تحولات زندگی خانوادگی و کار، مهمانی‌ها، جوک و خبرهای مربوط به دوستان قدیمی را به اشتراک می‌گذاشتند در دو سه روز گذشته ناگهان سیاسی شده‌اند و وسط قرار و مدار مهمانی، بحث سیاسی می‌کنند.

سیاسی شدن گروه‌های خانوادگی و دوستانه در تلگرام بازتابی از وضعیتی است که در آستانه انتخابات در این شبکه ارتباطی جریان دارد.

تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس در فضای مجازی از سال‌های گذشته بیشتر شده چنان که بعضی از شهروندان ایرانی می‌گویند از حجم تبلیغات خیابانی در شهرها کاسته شده است.

این نخستین انتخابات در ایران است که شبکه‌های ارتباطی مانند تلگرام در آن نقشی چنین جدی ایفا می‌کنند.

موضوع کاربرد این شبکه‌ها چنان جدی است که شورای عالی فضای مجازی برای نخستین بار دستورالعملی در مورد نحوه تبلیغات انتخاباتی در فضای مجازی منتشر کرده است.

نامزدهای سرشناس اصلاح‌طلب و اصول‌گرای مجلس و همین طور هواداران‌شان در تلگرام کانال شخصی یا حزبی به راه انداخته‌اند.

Image caption شرکت‌های خدمات‌دهنده اینترنت به مشتری‌ هایشان گفته‌اند روزهای آینده اینترنت اختلال خواهد داشت

آنها در همین فضا بیانیه صادر می‌کنند، سخنرانی می‌کنند، استیکر (برچسب) درست می‌کنند و حتی در فضای مجازی زنجیره انسانی به راه می‌اندازند.

در کارزار انتخاباتی مجلس دهم شاهد پدیده‌های تازه‌ای هستیم. از جمله استیکر (برچسب)هایی با تصویر رهبر جمهوری اسلامی و محمد خاتمی در تلگرام منتشر شده است.

بعضی از برچسب‌هایی که در کانال تلگرامی آیت الله خامنه‌ای منتشر شده‌اند، سخنان او درباره انتخابات و بخش دیگری توصیه‌هایی درباره شیوه رفتار انتخاباتی است.

پس از آنکه محمد خاتمی در پیامی ویدئویی از شهروندان ایرانی خواست که در انتخابات شرکت کنند و به فهرست موسوم به "امید" که فهرست اصلاح‌طلبان است رای بدهند، برچسب‌های سخنان او هم در تلگرام منتشر شد.

آقای خاتمی در بخشی از سخنانش خطاب به مردم ایران گفته است: "با رای دادن به هر دو فهرست، به تمامی افراد هر دو فهرست، تکرار می‌کنم، به تمامی افراد هر دو فهرست، گامی در جهت سربلندی کشور، تقویت امنیت و ثبات کشور و بهبود و اصلاح امور بردارند."

Image caption برچسب‌هایی که در کانال تلگرامی آیت الله خامنه‌ای منتشر شده‌اند

اکنون این تاکید آقای خاتمی دستمایه طراحی برچسب‌هایی شده است که با مایه‌هایی از طنز در فضای مجازی می‌چرخد.

بعضی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با آن بخش از سخنان محمد خاتمی که گفته بود "به تمامی افراد هر دو فهرست، تکرار می‌کنم، به تمامی افراد هر دو فهرست" رای بدهید، دابسمش ساخته‌اند.

اولین ویدئوی دابسمشی که در این شبکه‌ها دست به دست شد باران کوثری،‌ بازیگر سینما ساخته بود. پس از او ویدئوهای دیگری از جوانان ایرانی منتشر شد که بر روی صدای آقای خاتمی، لب می‌زدند و می‌گفتند: "تکرار می‌کنم به تمامی افراد هر دو فهرست."

احمد خاتمی عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان هم به تازگی به تبلیغاتی که در شبکه‌های ارتباطی انجام می‌شود، واکنش نشان داده و گفته است که "متاسفم بر کسانی که در کانالهای تلگرام و فضاهای مجازی پایشان را جای پای انگلیس و آمریکا می گذارند."

در انتخاباتی که نزدیک به ۵۵ میلیون ایرانی، واجد شرایط رای دادن‌ هستند، وجود ۲۰ میلیون کاربر تلگرام فرصت تبلیغاتی بزرگی برای نامزدهای انتخابات است و فضایی مناسب برای شوخ طبعی کاربران ایرانی فراهم شده است.

پاول دوروف بنیان‌گذار تلگرام اخیرا تعداد کاربران ایرانی این شبکه را ۲۰ میلیون نفر عنوان کرده است.

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی ایران نیز اخیرا گفته است که در دوره قبل انتخابات مجلس حدود ۳۰۰ هزار نفر ایرانی، تلفن همراه با قابلیت اتصال به اینترنت با سرعت بالا داشتند اما در حال حاضر ۳۹ میلیون نفر تلفن هوشمند دارند و از امکانات ارتباط با سرعت بالا در فضای مجازی برخودار هستند.

ماده دو دستورالعمل ۱۴ ماده‌ای تبلیغات انتخابات در فضای مجازی که از سوی شورای عالی فضای مجازی ابلاغ شده می‌گوید: "تبلیغات انتخاباتی نامزدها در فضای مجازی محدود به مواعد مقرر در قوانین و مقررات مربوطه بوده و هرگونه فعالیت تبلیغاتی تحت عنوان کاندیداتوری خارج از زمان مجاز و قانونی در این فضا ممنوع است."

آیا دولت ایران برای عملی کردن مفاد این ماده قصد دارد در پایان وقت قانونی تبلیغات انتخاباتی، تلگرام را تعطیل یا فیلتر کند؟

روز سه‌شنبه برخی کاربران اینترنت در ایران، از جانب شرکت‌های خدمات‌دهنده اینترنت هشداری دریافت کردند که می‌گوید "به علت بهینه سازی شبکه" در روزهای آینده، اتصال اینترنت‌شان با اختلال همراه خواهد بود و خواهان "شکیبایی" آنها شده است.

در یکی از برچسب‌های منتشر شده در کانال تلگرام آیت‌الله خامنه‌ای هم به کاربران توصیه شده است "شنبه پس از انتخابات را روز مهربانی و بردباری" بدانند.

کاربران اینترنت و رای‌دهنده‌های ایرانی در لحظات حساس انتخابات باید "شکیبایی" و "بردباری" در پیش بگیرند.