رای‌گیری در انتخابات مجلس شورا و خبرگان جمهوری اسلامی

حق نشر عکس ISNA
Image caption آیت الله خامنه ای: انتخابات باید به گونه‌ای باشد که دشمن را مایوس کند.

رای گیری در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان ایران آغاز شده و نامزدهای این انتخابات برای کسب ۲۹۰ کرسی مجلس شورای اسلامی و ۸۸ کرسی مجلس خبرگان رقابت می‌کنند.

کسانی در این انتخابات حق رقابت دارند که صلاحیت آنها پیشتر به تایید شورای نگهبان رسیده باشد.

آیت‌الله خامنه ای در لحظات اول پس از آغاز رای‌گیری، در برابر دوربین‌های تلویزیونی رای خود به صندوق سیار انداخت و رای دادن را کاری خیر توصیف کرد و گفت که به همین دلیل، می‌خواست در کار خیر پیشرو باشد. او گفت که "انتخابات باید به گونه‌ای باشد که دشمن را مایوس و نومید کند."

معمولا مقامات ارشد حکومتی نیز کوتاه مدتی پس از آغاز رای‌گیری در حوزه های اخذ رای حضور می‌یابند و مردم را به دادن رای تشویق می‌کنند. اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت از جمله مقاماتی بود که در ساعات اولیه رای‌گیری، رای خود را به صندوق انداخت.

حسن روحانی، رئیس جمهوری، هنگام انداختن رای خود در مورد منافع ناشی از انتخابات گفت: "می‌توان در پای صندوق‌های رای بود و ۴ سال و هشت سال از ثمره آن استفاده کرد. کدام تجارت پرسودی است که می‌توان با یک ساعت تلاش ، ۴ یا هشت سال از آثارش بهره برد؟" تلویزیون دولتی و رسانه‌های خبری تصاویر علی لاریجانی، رئیس مجلس، و صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه را هم هنگام رای دادن منتشر کردند. رئیس مجلس از مردم به خاطر شرکت گسترده در انتخابات قدردانی کرد.

آیت الله حسین نوری همدانی و آیت الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید در قم، از جمله شخصیت‌های دیگری بودند که در آغاز انتخابات رای خود را به صندوق انداختند. آیت الله نوری همدانی ضمن تشویق مردم به شرکت در انتخابات گفت که "خواهران و برادران مومن افرادی را انتخاب کنند که متعهد، انقلابی و مومن باشند تا مجلس نمونه در جهان داشته باشیم"

حق نشر عکس ISNA
Image caption روحانی: کدام تجارت پرسودی است که می‌توان با یک ساعت تلاش ، ۴ یا هشت سال از آثارش بهره برد؟

نهادهای حکومتی، مقامات و رسانه‌های جمهوری اسلامی از چند روز پیش با تبلیغات گسترده، مردم را به شرکت در انتخابات تشویق کرده و آن را برای تحکیم موقعیت نظام جمهوری اسلامی لازم دانسته‌اند. رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی نیز از حضور گسترده مردم در مراکز اخذ رای خبر داده و شرکت در انتخابات را "حماسه وفاداری و ایستادگی" نامیده است.

رئیس ستاد انتخابات کشور اعلام کرده است که مدت رای‌گیری در روز جمعه، دست‌کم ١٠ ساعت، از ساعت ٨ صبح تا شش بعد از ظهر خواهد بود، اما در صورت نیاز در برخی حوزه‌ها، این زمان تمدید خواهد شد. در اولین همه‌پرسی پس از انقلاب در ایران که در شماری از حوزه های رای‌گیری به دلیل حضور وسیع رای‌دهندگان، زمان اخذ رای‌افزایش یافت، معمولا در اکثر رای‌گیری بعدی نیز زمان اخذ رای تمدید و دلیل آن اشتیاق مردم برای دادن رای عنوان شده است.

ستاد انتخابات کشور روز پنجشنبه در اطلاعیه‌ای گفت که برای شرکت در انتخابات علاوه بر شناسنامه داشتن شماره کارت ملی نیز ضروری است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption علی لاریجانی از شرکت مردم در انتخابات قدردانی کرد

حسینعلی امیری، قایم مقام وزیر کشور روز پنجشنبه گفت که ۱۲۰ هزار صندوق رای در انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی پیش‌‌بینی شده است و این تعداد صندوق با نظارت نمایندگان هیات‌های نظارت بر انتخابات مهر و موم شده و در اختیار فرمانداری‌های سراسر کشور قرار گرفته است.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور روز پنجشنبه گفت که نتیجه رای گیری در انتخابات جمعه تا ظهر شنبه ٨ اسفند مشخص خواهد شد اما زمان برگزاری مرحله دوم رای گیری مشخص نیست. در حوزه هایی که نامزدهای انتخاباتی به حد نصاب بیش از یک چهارم آرا نرسیده باشند، مرحله دوم رای گیری انجام می‌شود.

با این حال رئیس ستاد انتخابات تهران گفته که ممکن است شمارش آرا در حوزه های انتخابیه تهران دو تا سه روز طول بکشد.

حق نشر عکس ISNA
Image caption صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه

مهلت تبلیغات که از نیمه شب ۲۸ بهمن شروع شده بود هشت صبح روز پنجشنبه ششم اسفند پایان یافت.

شهاب‌الدین چاووشی، رئیس ستاد انتخابات استان تهران گفته که حدود ۸.۵ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن در پایتخت هستند و براساس آمار ثبت احوال استان تهران قریب به ۴۰۰ هزار نفر آنها در انتخابات روز جمعه رای اولی هستند.

به گفته مقام های ایرانی شورای نگهبان که بر انتخابات نظارت دارد صلاحیت ۶ هزار و ۳۳۳ نفر را تایید کرده بود که روز پنجشنبه اعلام شد ۱۴۸۰ نفر آنها انصراف داده اند.

جناح اصلاح طلب و هواداران حسن روحانی رئیس جمهوری می‌گویند امیدوارند که در این انتخابات بتوانند حضور جناح‌های دیگر در مجلس را کاهش دهند.

انتخابات مجلس خبرگان نیز به علت نظارت این شورا بر عملکرد رهبر و تعیین جانشین او در صورت لزوم اهمیت زیادی دارد. نامزدهای ورود به این مجلس نیز پیشاپیش مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفته‌اند.

جناح اصلاح طلب که اکثریت را در دوره ششم مجلس در دست داشت و پس از رد صلاحیت های گسترده از حضوری قابل توجه در مجالس هفتم، هشتم و نهم بازماندند، گفته اند که امسال در ابتدا فقط ۳۰ نفر از سه هزار اصلاح طلبی که برای مجلس ثبت نام کرده بودند تایید صلاحیت شدند.

شورای نگهبان بعدا صلاحیت مجموعا ۱۵۰۰ نفر از رد صلاحیت شدگان را تایید کرد که گفته می شود شماری از اصلاح طلبان هم در میان آنها هستند.

علیرغم رد صلاحیت های گسترده بسیاری از چهره های این گروه از جمله محمد خاتمی رئیس جمهور سابق خواستار حضور گسترده رای دهندگان پای صندوق ها شده اند.

در انتخابات خبرگان نیز اصلاح طلبان و اصولگرایان از فهرست‌های جداگانه ای حمایت می کنند هرچند بخش عمده‌ای از این دو فهرست با هم مشترک هستند.

در هفته‌های اخیر، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، مکررا درباره "نفوذ" دشمن از طریق انتخابات هشدار داده است.

او روز ۲۸ بهمن ماه انتقادها از شورای نگهبان برای رد صلاحیت‌های گسترده را رد کرد و گفت شورای نگهبان از نهادهایی است که آمریکا با آن مخالف بوده است و حال تصمیماتش را زیر سوال می‌برد.

حق نشر عکس ISNA
Image caption آیت الله ناصر مکارم شیرازی
حق نشر عکس ISNA
Image caption آیت الله حسین نوری همدانی