کری:‌ ایران به طور قابل توجهی از حضور نیروهایش در سوریه کاسته

حق نشر عکس AFP

جان کری وزیر خارجه آمریکا می گوید که ایران "شمار قابل توجهی" از نیروهای سپاه پاسداران را از جبهه های نبرد در سوریه خارج کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای کری در کنگره آمریکا گفت:‌ "سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در واقع نیروهایش را از سوریه خارج کرده است. آیت الله خامنه ای شمار قابل توجهی از نیروها را خارج کرده. حضور آنها در سوریه عملا کاهش پیدا کرده."

او افزود:‌ "این بدان معنی نیست که آنها دیگر نقشی ندارند و در جاری شدن سلاح از سوریه از طریق دمشق به لبنان فعال نیستند. ما نگران این مساله هستیم و این نگرانی ادامه دارد."

آقای کری منبع اطلاعات خود در مورد کاهش حضور نیروهای ایرانی در سوریه را فاش نکرد.

ایران می‌گوید در عملیات رزمی در سوریه شرکت ندارد و تنها برای کمک به ارتش سوریه مستشار نظامی به این کشور می‌فرستد. علاوه بر این افراد، نیروهایی هم هستند که به صورت داوطلبانه و به عنوان "مدافع حرم" به سوریه می‌روند.

از اواسط مهرماه امسال که عملیات نیروهای ارتش سوریه و متحدانش برای پس گرفتن حلب و چند منطقه دیگر از شورشیان آغاز شد، تعداد کشته‌شدگان ایرانی در سوریه به طور چشمگیری افزایش یافت.

از ابتدای این عملیات تا کنون بیش از ۱۵۰ ایرانی کشته شده‌اند و گفته می‌شود تنها در سه تا چهار روز نخست ماه فوریه بیش از ۲۰ ایرانی جان خود را از دست داده‌اند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، اوایل بهمن در دیدار با خانواده‌های کشته‌شدگان ایرانی در سوریه و عراق از آنها قدردانی کرده بود.

او گفت که اگر این افراد برای مبارزه به عراق و سوریه نمی‌رفتند، دشمن به داخل کشور می‌آمد و "ما باید اینجا در کرمانشاه و همدان و بقیه استانها با اینها می‌جنگیدیم و جلوی اینها را می‌گرفتیم".

نام شماری از فرماندهان سپاه در میان این کشته ها به چشم می خورد.

از جمله روز ۱۵ بهمن گزارش شد که سرتیپ دوم محسن قاجاریان، فرماندهی تیپ زرهی سپاه پاسداران نیشابور در درگیری در سوریه جان خود را از دست داده است.

تاکنون دستکم شش نفر از فرماندهان ارشد سپاه در سوریه کشته شده‌اند.