تحولات لحظه به لحظه روز سوم پس از انتخابات

پوشش زنده

به روز شده در 29 فوریه 2016 - 10 اسفند 1394

BREAKING 08:49 GMT نتایج قطعی خبرگان در تهران: هاشمی اول، جنتی شانزدهم

وزارت کشور ایران نتیجه نهایی پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان در استان تهران را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، اکبر هاشمی رفسنجانی در صدر فهرست منتخبان و احمد جنتی در آخرین رده این لیست به عنوان نفر شانزدهم، قرار دارند. آقایان محمد یزدی (رئیس فعلی مجلس خبرگان) و مصباح یزدی موفق به کسب آرای لازم برای حضور در مجلس خبرگان نشدند.

به گزارش ایرنا از مجموع چهار میلیون و ۵۰۰ هزار و ۸۹۴ رای در استان تهران، فهرست انتخاب شدگان مجلس خبرگان بدین شرح است:

۱- اکبر هاشمی بهرمانی با دو میلیون و۳۰۱ هزار و ۴۹۲ رای

۲- محمدآقا امامی (کاشانی) با دو میلیون و۲۸۶ هزار و ۴۸۳ رای

۳- حسن روحانی با دو میلیون و ۲۳۸ هزار و ۱۶۶رای

۴ - محسن قمی با دو میلیون و ۲۲۹هزار و ۷۵۹ رای

۵ - محمدعلی موحدی با دو میلیون و ۱۳۴ هزار و ۹۶۳ رای

۶ - قربانعلی دری نجف‌آبادی با دو میلیون و ۵۶ هزار و ۴۲۷ رای

۷ - سید ابوالفضل میرمحمدی با یک میلیون و ۹۶۲ هزار و ۹۴۴ رای

۸ - محمد محمدی‌نیک (ری‌شهری) با یک میلیون و ۹۵۲ هزار و ۵۶۳ رای

۹ - ابراهیم حاج‌امینی نجف‌آبادی با یک میلیون و ۹۰۴ هزار و ۵۲۴ رای

۱۰ - سید محمود علوی با یک میلیون و ۷۰۶ هزار و ۸۵۵ رای

۱۱ - نصرالله شاه‌آبادی با یک میلیون و ۴۴۵ هزار و ۱۴۲ رای

۱۲ - محمدعلی تسخیری با یک میلیون و ۴۴۲ هزار و ۲۲۴ رای

۱۳ - محسن اسماعیلی با یک میلیون و ۴۲۲ هزار و ۹۳۵ رای

۱۴ - محمدحسن زالی با یک میلیون و ۳۵۴ هزار و ۷۵۶ رای

۱۵ - سید هاشمی بطحایی با یک میلیون و ۳۲۴هزار و ۳۴۴ رای

۱۶- احمد جنتی با یک میلیون و ۳۲۱ هزار و ۱۳۰ رای

BREAKING 08:51 GMT انتقاد تند صادق لاریجانی "از حذف برخی از مسئولان نظام" از خبرگان

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران هم که کرسی خود را در مجلس خبرگان حفظ کرده در پیامی نوشت رسانه های غربی "تلاش بی‌وقفه نمودند تا برخی مسئولین عالی‌رتبه نظام را از مجلس خبرگان رهبری حذف کنند و بخیال واهی خود به مطامعشان نزدیک شوند."

او افزود "اصلاح‌طلبان داخلی و حتی برخی کسانی که علی‌القاعده باید در تشخیص مصالح نظام از دیگران پیشی بگیرند، در حرکتی کاملا هماهنگ با رسانه‌های آمریکا و انگلیس و اذناب آنان همچون رسانه‌های وهابیت تکفیری عربستان و داعشی‌ها، سعی کردند در برخی از استان‌ها خادمان ملت را از راهیابی به مجلس خبرگان مانع شوند."

 

BREAKING 08:55 GMT تازه ترین نتایج شمارش آرا در تهران

بر اساس اطلاعیه شماره ۹۰ ستاد انتخابات وزارت کشور، نتایج انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در چهار هزار و ۴۸۷ صندوق و از مجموع سه میلیون و ۱۶۱ هزار و ۲۹۱ آرای ماخوذه شمارش شده، اعلام شده و محمدرضا عارف با یک میلیون و ۵۴۳هزار و ۱۸۵ رای همچنان در صدر است.

برای خواندن جزئیات اینجا را کلیک کنید.

08:57 GMT

اولین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی پس از برگزاری انتخابات، امروز برگزار شد. طرح نظام جامع آموزش و تربیت فنی، حرفه‌ای و مهارتی در صحن مطرح بود. علی لاریجانی ریاست امروز را بر عهده داشت.

BREAKING 09:23 GMT واکنش غلامعلی حدادعادل در توییتر به نتایج انتخابات

غلامعلی حدادعادل سرلیست فهرست ائتلاف اصولگرایان در تهران برای انتخابات مجلس شورای اسلامی که آرا لازم را برای راهیابی به مجلس دهم کسب نکرد، در توییتر خود به وقایع چند روز اخیر واکنش نشان داده است.

BREAKING 09:31 GMT ژرژیک ابرامیان برنده انتخابات در حوزه ارامنه جنوب ایران شد

ستاد انتخابات کشور نتایج آرا در حوزه انتخابیه ارامنه جنوب ایران را اعلام کرد. به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا مستقر در ستاد انتخابات کشور، بر اساس این اطلاعیه در حوزه انتخابیه ارامنه جنوب ایران ژرژیک ابرامیان از مجموع دو هزار و ۲۹۰ آرای صحیح ماخوذه با کسب ۲ هزار و ۲۹۰ رای حائز اکثریت آرا شد.

ژرژیک ابرامیان، ورژ بردماردیروسیان و آرمان باغرامیان داوطلبان نمایندگی ارامنه جنوب بودند. روبرت بگلریان، نماینده فعلی ارامنه جنوب در مجلس در این دوره از انتخابات کاندیدا نشده است.

بر اساس اصل ۱۳ قانون اساسی "ایرانیان زرتشتی، کلیمی و مسیحی" به‌عنوان تنها اقلیت‌های دینی در ایران به رسمیت شناخته شده اند و بر اساس اصل ۶۴ قانون اساسی، ۵ کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی را به آن‌ها اختصاص داده است. زرتشتیان و کلیمیان هر کدام یک نماینده و مسیحیان آشوری و کلدانی مجموعاً یک نماینده و مسیحیان ارمنی جنوب و شمال هرکدام یک نماینده انتخاب می‌کنند.

09:35 GMT

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، در حوزه انتخابیه تهران، فقط آرای ۱۵۴ صندوق انتخابات دهمین دوره مجلس هنوز شمارش نشده است.

مجموع صندوق های حوزه انتخابیه تهران ۴ هزار و ۶۴۱ صندوق است که از این تعداد ۴ هزار و ۴۸۷ صندوق شمارش شده است.

10:19 GMT

برنامه های تلویزیون فارسی بی بی سی برای پوشش نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری امروز از ساعت دو به وقت ایران (ده و سی دقیقه به وقت گرینویچ) آغاز می شود. بخش زنده برنامه ها را از کانال بی بی سی فارسی در یوتیوب هم می توانید تماشا کنید.

BREAKING 11:04 GMT وزیر کشور از پیروزی قطعی 'فهرست امید' در تهران خبر داد

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران در کنفرانس خبری اعلام کرد شمارش آرا در تهران پایان یافته و فهرست سی نفره امید، همگی به مجلس راه یافتند. به گفته وزیر کشور ایران، میزان مشارکت در انتخابات در تهران پنجاه و در کل کشور شصت و دو درصد بوده است.

BREAKING 11:12 GMT خاتمی: با نتایج به دست آمده امیدوارم زمینه رفع سوتفاهم ها فراهم شود

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران که در یک پیام ویدئویی شهروندان را به رای دادن به هر دو لیست مورد حمایت اصلاح طلبان در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری دعوت کرده بود، با انتشار پیامی از حضور مردم در انتخابات تشکر کرده و گفته پیروزی به دست آمده، پیروزی همه است.

آقای خاتمی ابراز امیدواری کرده که با نتایج به دست آمد، زمینه "رفع سوتفاهم ها" فراهم شود.

متن کامل پیام آقای خاتمی به نقل از وب سایت رسمی او به این شرح است:"به نام خداوند مهربان که همواره نیازمند عنایت، هدایت و حمایت اوییم

درود بر ملت بزرگ، مؤمن و با فرهنگ و آزادی‌خواه و شریف ایران که باز هم کاری کرد کارستان.
اولاً: حضور چشم گیر مردم در انتخابات خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی این پیام را دارد که مردم امنیت و پیشرفت کشور و تقویت نظام را پاس می دارند.
ثانیاً: مردم خواستار عملی شدن همه شعارها و برنامه هایی هستند که رئیس جمهوری محترم عرضه داشته و مردم به آن رأی داده اند.
ثالثاً: همبستگی، اتحاد و ائتلاف نیروهایی که خواستار اصلاح امور و سربلندی کشور و قوت نظام اند و اخلاق را بر بداخلاقی و منافع ملی و پیشرفت همه‌جانبه جمهوری و رفع و دفع تهدیدهای بیرونی و درونی را بر منافع گروهی ترجیح می‌دهند دست آوردی بود که مورد تأیید ملت قرار گرفت.
و اینک نوبت دولت و دیگر ارکان حکومت و بخصوص منتخبان محترم ملت است که در خدمت به این مردم و تأمین خواست‌ها و مطالبات آنان، بخصوص ایجاد رونق اقتصادی و گشایش در امر معیشت مردم و ایجاد فضای باز و سالم سیاسی بکوشند.
من این پیروزی را که متعلق به همه است، به همگان تبریک عرض می‌کنم و به دست‌اندرکاران و برگزارکنندگان انتخابات دست مریزاد می‌گویم.
امیدوارم آنچه پیش آمده است زمینه همدلی و همبستگی همه نیروها و ملت و دولت و نزدیکی دلها به یکدیگر و رفع سوء تفاهم ها و عزم جزم همگان برای خدمت به انقلاب و کشور باشد؛ ان شاء الله.
سید محمد خاتمی
۱۰ اسفند"