آلبوم عکس: میوه‌های قاچاق میدان میوه و تره بار تهران

گشت مشترک تعزیرات حکومتی استان تهران یکشنبه‌شب با حضور در میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران نزدیک به پنج تن میوه قاچاق شامل گلابی، آلو و انبه آفریقایی، لیموترش برزیلی، گریپ‌فروت چینی، سیب فرانسوی، انگور شیلیایی و میوه‌ "اژدها" کشف کرد

حق نشر عکس Tasnim

به گفته یکی از فروشندگان این میوه و تره بار گلابی آفریقایی به‌قیمت هر کیلو ۱۰هزار تومان و سیب فرانسوی نیز به‌قیمت هر کیلو ۱۲هزار تومان در میدان مرکزی تره‌بار به فروش می‌رسد

حق نشر عکس Tasnim

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران در مورد قاچاق میوه گفت: "متاسفانه این میوه‌ها طی یک روند خلاف وارد کشور می‌شوند؛ به این صورت که تریلی‌های حاوی میوه‌های قاچاق که به نام تزانزیت وارد کشور شدند، در انبارهای اطراف استان تهران تخلیه و سپس محموله‌های آن با محموله‌های مشابه جابه‌جا می‌شود و این محموله‌ها سر از میدان یا فروشگاه‌ها در می‌آورند."

حق نشر عکس Tasnim

براساس مصوبه سازمان مبارزه با قاچاق کالا به‌غیر از چهار میوه گرمسیری موز، انبه، آناناس و نارگیل که امکان تولید آنها در ایران نیست، هیچ میوه‌ خارجی اجازه ورود ندارد

حق نشر عکس Tasnim

به‌گفته رئیس بازرسی اصناف میوه‌وتره‌بار، لیموترش آفریقایی هفت تا ۱۱ هزار تومان، گریپ‌فروت ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان، آلوی آفریقایی هر کیلو ۲۰ هزار تومان، گلابی چینی هر کیلو هشت هزار تومان در سطح شهر به فروش می‌رسد.

حق نشر عکس Tasnim

محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی پیشتر گفته قاچاق میوه به دلیل نابسامانی در مرزها است. او خواستار برخورد با این موضوع شد و تاکید کرد که نظارت در سطح خرده فروشی‌ها وظیفه وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

حق نشر عکس Tasnim

نارگیل پوست کنده

حق نشر عکس Tasnim

اما محمود نوابی رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، زیر مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت، معتقد است که این میوه ها از "مبادی رسمی و با امکانات مجهز" وارد ایران شده‌اند.

حق نشر عکس Tasnim

برای کنترل قاچاق میوه، معاون وزیر دادگستری و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی بخشنامه‌ای را برای مبارزه و مقابله با قاچاق میوه صادر کرده‌اند.

حق نشر عکس Tasnim
حق نشر عکس Tasnim

حسین هاشمی، استاندار تهران نیز در واکنش به ورود میوه‌های قاچاق به میادین میوه و تره بار گفت: "با توجه به کشفیات میوه‌های قاچاق باید گفت که این کار را حرفه‌ای‌ها انجام داده‌اند"

حق نشر عکس Tasnim