روحانی: حمایت دولت از خودروسازی نمی‌تواند دائمی باشد

حق نشر عکس TASNIM

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفت که حمایت دولت از صنعت خودروسازی در ایران نمی‌تواند دائمی باشد و "حمایت بی‌حد و حصر یعنی خارج کردن یک صنعت از رقابت جهانی، که این خروج از رقابت پایین آمدن کیفیت و بالا بردن قیمت را به همراه دارد".

آقای روحانی در همایش بین‌المللی صنعت خودرو گفت که از جمله حمایت‌هایی که از خودروسازان ایرانی شده، "ممنوعیت واردات و در بعضی موارد تعرفه‌های سنگین" بوده است.

او افزود: "اما این حمایت دولت نمی‌تواند دائمی باشد. حمایت دولت از یک صنعت در برابر صنعت‌های بیرون کشور دورانی دارد که نمی‌تواند نامحدود باشد.برای ما مهم این است که صنعت ما باید از کیفیت لازم و قدرت رقابت برخوردار باشد."

به گفته آقای روحانی سیاست دولت یازدهم آن است که صنعت خودرو خصوصی باشد.

او گفت: "دولت هیچ گاه مدیر خوبی در صنعت و از جمله در صنعت خودرو و در کل اقتصاد نخواهد بود."

او با اشاره به مسئله محیط زیست که به گفته او جزو اصول مهم دولت است و رابطه‌اش با صنعت خودروسازی گفت که تولید خودرو با هر کیفیت و با هر میزان آلایندگی و مصرف انرژی قابل قبول نیست.

آقای روحانی گفت که به خاطر محیط زیست هم نمی‌شود از خودرو گذشت و باید به تلفیقی رسید که هم صنعت خودرو بماند و هم آلودگی به حداقل برسد.

او گفت که برای رسیدن به این تلفیق دو راه وجود دارد: "اول این که در داخل کشور منتظر بمانیم تا تحقیقات ما قدم به قدم ما را به نقطه‌ای برساند که در تولید موتور و بدنه خودرو به جایی برسیم که هم شدت انرژی و هم محیط زیست مسئله حل شده‌ای باشد."

"راه میانبر دیگر این است که با شرکت‌های خارجی مشارکت کنیم. ما می‌توانیم از تحقیق، ابتکار و جوان‌های خودمان استفاده کنیم و در خودرو ملی و طراحی نو حرکت کنیم ضمن این که در صنعت خودرو با شرکت‌های خودروساز مطرح جهانی نیز مشارکت داشته باشیم. به این ترتیب از لحاظ توانمندی فناوری، محیط زیست، شدت انرژی و امنیت جان مردم به نقطه مطلوب می‌رسیم."

خودروسازی در ایران از جمله صنایعی است که پس از برجام مورد توجه شرکت‌های خارجی قرار گرفته است.

شرکت پژو-سیتروئن اولین شرکت خودروسازی اروپایی بود که بعد از رفع تحریم‌های هسته‌ای ایران برای بازگشت به این کشور قراردادی مشترک با ایران خودرو به ارزش ۴۰۰ میلیون یورو امضا کرد. پژو-سیتروئن پیش از وضع تحریم‌های اتمی علیه ایران در کنار رنو یکی از فعال‌ترین خودروسازان حاضر در ایران بود.

ایران با وجود آنکه صنعت خودروسازی گسترده‌ای دارد از مهمترین وارد کنندگان خودروهای خارجی در منطقه نیز محسوب می‌شود.