ادامه واکنش ها در ایران به نتایج انتخابات

حق نشر عکس TASNIM
Image caption آقای رحمانی فضلی از جمله در مورد اختلافات با شورای نگهبان سخن گفت

در پی انتخابات روز جمعه دو مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در ایران که موفقیت غیرمنتظره نیروهای اصلاح طلب تحت عنوان "لیست امید" را به دنبال داشت، رئیس جمهور، وزیر کشور و شماری از چهره های جناح های مختلف سیاسی به تعبیر نتیجه انتخابات پرداخته اند.

به گزارش خبرگزاری مهر عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران در مصاحبه ای با برنامه "تیتر امشب شبکه خبر" گفت "اصلاح طلبان، اعتدال گرایان و اصولگرایان در حال حاضر تقریبا به هم نزدیک هستند، اما در مرحله دوم انتخابات به لحاظ آرایش سیاسی به نفع یک گروه سنگینی خواهد کرد. غلبه با هیچ کدام از جناح ها نیست. قطب بندی ها شکل نخواهد گرفت."

او در مورد ماهیت اصولگرایان در مجلس بعدی، دهم، گفت:‌ "برخلاف مجلس نهم که اصولگرایان در دو فراکسیون رهروان و پیروان تقسیم شده بود، آنان در یک فراکسیون خواهند بود. طیف بندی آنجا خیلی شیب تندی نخواهد داشت. افرادی که الان معرفی شده اند، یک طیف بندی ملایمتری را تشکیل می دهند."

او همچنین به موارد اختلاف میان وزارت کشور به عنوان مسئول برگزاری انتخابات و شورای نگهبان اشاره کرد.

+ انتخابات ایران؛‌ حضور قوی تر متحدان روحانی در مجلس

آقای رحمانی فضلی در انتقاد از شیوه شمارش دستی آرا گفت:‌ "هزینه ها در این شیوه قدیمی خیلی بالاست. در شیوه الکترونیکی می توان ظرف دو ساعت نتایج را اعلام کرد. ما در نرم افزار ایرادها را برطرف کردیم اما باز (اعضای شورای نگهبان) رای ندادند. سیستم کاملا جواب داد و نشان داد که می تواند قابل عملیاتی باشد."

وزیر کشور ایران با اشاره به وجود "پول های کثیف" در انتخابات گفت که دولت لایحه ای برای اصلاح مبارزات انتخاباتی به مجلس داد که به آن رسیدگی نشد. او گفت هدف این لایحه مشخص شدن منبع هزینه نامزدها است.

پیشتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته بود که پیام مردم در انتخابات "تعامل با جهان" بود.

او گفت:‌ "مسیر توسعه و شیوه حکمرانی را مردم مشخص می کنند. در مواردی که در سیاست داخلی و خارجی نظرات متفاوتی وجود دارد، این آرا مردم است که راه درست را برای کشور مشخص می کند."

رئیس جمهور ایران اضافه کرد:‌ "امروز دوران تقابل به سرآمده و اگر کسانی فکر می کنند کشور باید در تقابل باشد، هنوز پیام سال ۹۲ را حتی با تاخیری دو ساله دریافت نکرده اند."

او در اشاره ای به لزوم گسترش روابط با غرب گفت:‌ "مردم خواهان تعامل با جهان هستند. ایران از هزاران سال پیش سرزمین اتصال شرق و غرب بود و امروز هم خواهان ایفای همان نقش است."

'پیام روشن برای مسئولان'

علی مطهری نماینده کنونی مجلس که در فهرست لیست امید جای گرفت و در تهران رتبه دوم را بعد از محمد رضا عارف به دست آورد گفت نتیجه انتخابات را به دقت پیش بینی نمی کرد.

او به خبرگزاری ایسنا گفت:‌ "من خودم حدس می زدم در تهران ۲۰ نفر از اصلاح طلبان و ۱۰ نفر از اصولگرایان رای بیاورند اما فکر می کنم تخریب هایی که علیه لیست اصلاح طلبان و معتدلین صورت گرفت و آنها را متهم به انگلیسی بودن کردند در نوع رای دادن مردم موثر بود و باعث شد مردم عکس العمل نشان دهند."

او گفت:‌ "به نظر من این رای مردم پیام روشنی برای مسئولان و مدیران کشور و فعالان سیاسی دارد. مدیران کشور هم باید به این پیام ترتیب اثر بدهند و هم بدانند که با سختگیری های بیجا و تخریب ها نمی توانند شخصیت ها را منزوی کنند."

او افزود:‌ "شاید ۱۰ سال است که آقایان علیه آقای هاشمی صحبت می کنند یا اینکه آقای خاتمی را محدود و ممنوع التصویر کردند اما وقتی اینها می گویند به فلان لیست رای دهید عده قابل توجهی از مردم به همان لیست رای می دهند و این نشان می دهد که سیاست های قبلی کارساز نیست و باید روش خود را تغییر دهند و قدری به حقوق شهروندی مردم توجه بیشتری داشته باشند."

به گزارش خبرگزاری ایلنا، آقای مطهری همچنین در گفتگویی با تلویزیون ایران گفته است که هنوز نمی توان گفت که کدام جناح اکثریت را در مجلس به دست خواهد داشت.

از سوی دیگر به گزارش خبرگزاری مهر رضا تقوی، قائم مقام جامعه روحانیت مبارز، گفت که مجلس بعدی همچنان "ضد آمریکایی" خواهد بود.

او گفت:‌ "آنهایی که در دل خود قند آب کردند که دیگر جهت گیری های مجلس عوض شده است، اشتباه می کنند. مجلس دهم حزب اللهی، متدین و متناسب با آرمان ها، اندیشه های امام و رهبری کار خود را پیش می برد."

اکبر هاشمی رفسنجانی هم در بیانیه ای نوشت که "بخشی از امپریالیسم خبری با همه بنگاه های تبلیغاتی خارج نشین در حرکتی هماهنگ با غول رسانه ای داخلی، به انواع و اقسام تهمت ها، توهین ها و دروغ گویی ها متوسل شدند و با تعابیری زشت، مردم را از حضور در انتخابات می ترساندند" اما به گفته او رای مردم "اوج بلوغ سیاسی" بود.

براساس تازه ترین تحلیل خبرگزاری رویترز، اصولگرایان برنده ۱۱۲ کرسی، اصلاح طلبان و اعتدال گرایان برنده ۹۰ کرسی و مستقل ها و اقلیت های مذهبی برنده ۲۹ کرسی شده اند.

مجلس شورای اسلامی ۲۹۰ کرسی دارد.

آسوشیتدپرس هم محاسبه کرد که اصلاح طلبان حداقل ۸۵ کرسی، اصولگرایان موافق توافق اتمی برنده ۷۳ کرسی و اصولگرایان تندرو برنده ۶۸ کرسی شده اند. به نوشته این خبرگزاری شمار اصولگرایان تندرو در مجلس نهم ۱۱۲ کرسی بود.

تکلیف ۵۹ کرسی به دور دوم کشیده شده است چون کاندیداها نتوانستند به حد نصاب ۲۵ درصد آرا دست یابند.