روزنامه های تهران؛ درس اخلاق دو جناح سیاسی به یکدیگر

روزنامه های صبح تهران، چهارشنبه همچنان مهم ترین فضای خود را به بحث های انتخاباتی اختصاص داده اند. روزنامه های اصلاح طلب و میانه رو از رقیب می خواهند که با پایان انتخابات در پی همدلی و کوشش برای پیشبرد برنامه های دولت و رفع مشکلات مردم باشند، نشریات اصولگرا از رقیبان پیروز می خواهند اخلاق شکست را از افرادی چون حدادعادل و احمدتوکلی بیاموزند که شکست را پذیرفتند و پیروزی را به رقیبان تبریک گفتند.

بی اعتنا به این بحث ها نشریات تندرو همچنان به شدت از برنامه های اقتصادی دولت انتقاد می کنند و هواداران دولت را بازنده انتخابات می نویسند و شکست اصولگرایان در انتخابات تهران در هر دو مجلس از شدت حملات آن ها به سران دولت و اصلاح طلبان نکاسته است.

حق نشر عکس Qanoon
Image caption کارتون محسن ظریفیان، قانون

كندن علف هرز با لودر

شرق مصاحبه مهسا جزینی را با نجات‌الله ابراهیمیان سخنگوی شورای نگهبان در صدر اخبار امروز خود منتشر کرده است. این مصاحبه که همزمان با دو روزنامه اعتماد و شرق صورت گرفته و بخش هایی از آن در شماره دیروز اعتماد آمده بود با این گفته مصاحبه شونده شروع می شود «سؤال‌های دردسر‌دار نپرسید که به اندازه کافی دردسر داریم».

به نوشته شرق: ابراهیمان دانش‌آموخته فرانسه است و در حین مصاحبه هم اصطلاحی به زبان فرانسه به کار می‌برد. از اختلاف‌هایش با دبیر شورای نگهبان و بی‌اطلاعی خود و سایر اعضا از برخی سازوکارهای درونی شورای نگهبان می‌گوید؛ مانند هیأت‌های اجرائی که کاملا زیر نظر دبیر شورا عمل می‌کنند. از نزدیکی سیامک ره‌پیک (رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات) به آیت‌الله جنتی می‌گوید و برعکس به صمیمیتی که بین او و دبیر شورا ایجاد نشده اشاره می‌کند. موقع خداحافظی، می‌پرسم یعنی ما باید منتظر باشیم تا فرد جدیدی به عنوان سخنگو به جای شما معرفی شود. می‌گوید: «انتخابات که تمام شد، دیگر چه فرقی می‌کند سخنگویی باشد یا نباشد.

مهسا جزینی پرسیده:‌ هیأت‌های اجرائی وزارت کشور نزدیک به ٨٠ تا ٩٠ درصد صلاحیت داوطلبان را تأیید کرده بود. این رقم وقتی به شورای نگهبان رسید، به زیر ٥٠ و ٤٠ درصد رسید. چرا بین خروجی شما و هیأت‌های اجرائی این همه تفاوت و ریزش وجود داشت و وی جواب داده: برخی نهادها وقتی تعداد استعلام‌ها زیاد شد، وقت اینکه در آن فرصت کم به هیأت‌های اجرائی پاسخ دهند را پیدا نکردند. یعنی برخی از آن جواب‌ها در طول آن چند هفته به دست آمد. چه از سوی دادگستری، چه اطلاعات و چه دیگران. بخشی از اطلاعات را وزارت اطلاعات به خاطر حساسیتش به هیأت‌های اجرائی یا حتی هیأت‌های نظارت نداده است، مستقیم به شورای نگهبان داده است. دادگستری هم فرصت نکرده همه را جواب دهد و ناقص جواب داده است تا اینها نهایی شود از هیأت‌های اجرائی کشیده شده است به خارج از ٢٠ روز.

خبرنگار شرق پرسیده:‌ یعنی تا این حد اهمال از سوی هیأت‌های اجرائی صورت گرفته؟ آقای ابراهیمان جواب داده: اسمش را نمی‌شود اهمال گذاشت چون در آن مدت کوتاه کاری نمی‌توانستند بکنند جز اینکه همان استعلام‌های نصفه و نیمه را ارسال کنند. اینها در طول مدت بررسی تکمیل می‌شد تا به شورای نگهبان رسید. این ساختار یک ساختار غیرمنطبق با نظام انتخاباتی ماست. ما باید حداقل از یک‌سال قبل بگوییم داوطلبان در فهرستی ثبت‌نام کنند و قواعدی بگذاریم که هزینه ثبت‌نام را بالا ببریم. مثلا وثیقه بگذاریم تا اگر آن فرد رأی کم آورد وثیقه‌اش ضبط شود تا اگر فردی بعد از یک شب‌نشینی هوس ثبت‌نام در انتخابات مجلس کرد، جلویش گرفته شود. این افراد حق بسیاری از نخبگان را تضییع کردند. ما مشغول پرونده‌های این‌چنینی بودیم؛ به پرونده یک‌سری از آدم‌ها به خوبی رسیدگی نشد.

پنهان سازی مردم سالاری دینی در غرب

قاسم غفوری در سرمقاله روزنامه اصولگرای سیاست روز نوشته: نکته بسیار مهم در این انتخابات و سایر انتخابات‌های در جمهوری اسلامی مسئله برگزاری آن در قالبی کاملا بومی و توسط دستگاه‌های نظارتی داخلی و البته کاملا مردمی است. در کمتر ساختار سیاسی جهان می‌توان میزان گسترده حضور مردم نه صرفا به عنوان رای دهنده بلکه به عنوان برگزار‌کننده انتخابات را مشاهده کرد.

به نوشته این مقاله:حتی در جوامع غربی که ادعای دموکراسی سر می‌دهند نیز چنین میزان مشارکتی مشاهده نمی‌شود. تمام مراحل انتخابات از ثبت‌نام نامزدها، تا تعیین صلاحیت‌ها، برگزاری روز انتخابات و شمارش آرا بر‌اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با عملکرد دقیق مراکز نظارتی مورد تایید و اعتماد مردم به نام شورای نگهبان و وزارت کشور و نقش‌آفرینی همه‌جانبه مردم در برگزاری انتخابات نمودی از مردم‌سالاری دینی را به جهانیان نشان داد.

سرمقاله سیاست روز به این جا رسیده که: غرب با ایجاد فضای رسانه‌ای و جوسازی‌های حاشیه‌ای به دنبال پنهان‌سازی آن است همین مردم‌سالاری دینی و برگزاری انتخابات با ساختار‌های اسلامی و مردمی است چراکه غرب به شدت از الگو شدن انتخابات‌های برگزار شده در طول ۳۷ سال انقلاب اسلامی، برای ملت‌های منطقه و جهان در هراس است و به هر نحوی به دنبال اهمیت‌زدایی از آن است. برجسته‌سازی ادعاهای واهی نظیر تقلب انتخاباتی، زیر سوال بردن عملکرد شورای نگهبان و وزارت کشور و در نهایت جوسازی‌های ساختگی و پوشالی با عنوان بازندگان و برندگان انتخابات از جمله راهبردهای غرب برای پنهان‌سازی مردم‌سالاری دینی جاری در جمهوری اسلامی است.

مجلس خالی از تندروها

حامد توکلی در سرمقاله ابتکار نوشته: امروز یک فرصت طلایی پیش آمده است. مجلس بیش از پیش بینی ها خالی از تندروها شده است. برجام نیز در مرحله اجرا است. ملت فرصتی تاریخی به مسئولین داده است تا عقب ماندگی این دهه را جبران کنند. باید قدر این فرصت را دانست و تنها به توسعه کشور و معیشت مردم اندیشید.

به نوشته این مقاله: باید به دور از جدل های فرسایشی حقوق از دست رفته ی آنان را باز ستاند. تندروان را باید به حال خود وانهاد. آنان شغلی شریف تر از راه اندازی جنگ روانی سراغ ندارند. منتخبان اما نباید وارد دعواهایی شوند که سودی به حال ملت ندارد. بگذارند کیهان اندر خم این بماند که درصد اصولگرایانِ فاتحِ مجلس بیشتر است یا اصلاح طلبان! و هر روز موضوعی از این مهمتر هم برای "تیتر زدن" گیر نیاورد.

سرمقاله ابتکار به این جا رسیده که: مردم مسایل بسیار مهمتر از این دارند. پس باید اینان را به حال خود وانهاد و وارد بازی آنان نشد. در میان منتخبان مجلس دهم، گروهی که در اکثریت است اگر اصولگرا هم باشند، باری، "کیهانی" نیستند. لذا می توان با آنان همراه دولت به توسعه ایران اندیشید. پس همه با هم تنها به تحقق "امید، آرامش و رونق اقتصادی" بیندیشیم.

حق نشر عکس Vaghaye Etefaghier
Image caption کارتون نازنین جمشیدی، وقایع اتفاقیه

دعوت به اخلاق گرایی

در حالی که روزنامه های امروز میانه رو و هوادار دولت هم همچنان با استناد به نوشته روزنامه های کیهان و وطن امروز و دیگر نشریات تندرو، به انتقاد خود از اصولگرایان پرداخته اند که اخلاق شکست ندارند اما روزنامه های هوادار اصولگرایان هم همین نسبت به اصلاح طلبان می دهند و اصرار دارند که اصولگرایان همواره به اخلاق و قانون متکی بوده اند.

جوان در گزارش اصلی خود بعد از اشارات به شایعات شهر که به نظر این روزنامه توسط اصلاح طلبان پراکنده شده نوشته:

اما تحلیل واکنش اصولگرایان به انتخابات که در نامه احمد توکلی و پیشتر از آن در نامه علی زاکانی و محمداسماعیل کوثری قابل مشاهده است که در دوره فعلی بودند و رای نیاوردند، قابل مشاهده است، موضوعی فراتر از یک تبریک رسانه‌ای به مردم است. بلکه پیام‌های این‌چنینی بیان‌کننده این واقعیت است که اصولگرایان برخلاف جریان مقابل همواره سعی خود را بر پذیرش رأی و خواست مردم قرار داده و بر انتخاب مردم ارج می‌نهند.

نویسنده روزنامه سپاه پاسداران معتقد است: مجموعه این اتفاقات نه فقط در انتخابات هفتم اسفند، بلکه در انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ نیز قابل مشاهده است، جایی که حسن روحانی، کاندیدای مورد حمایت جریان اصلاح‌طلب با کمتر از ۳۰۰ هزار رأی از مجموع کل آرای ملت توانست مقام ریاست جمهوری را در مرحله اول از آن خود کند و مستقیم به پاستور برود. این فضا و امکان برای کاندیداهای دیگر رقیب وجود داشت که حداقل نسبت به نتیجه انتخابات اعتراض کنند و اعلام پیروزی روحانی را به تعویق بیندازند.

جوان اظهار عقیده کرده که: رفتار اصولگرایان در انتخابات‌های گذشته باید به عنوان بخشی از رفتار دموکراتیک در داخل جامعه ایرانی سرلوحه همه گروه‌ها و جریان‌ها باشد تا از این طریق فرهنگ پذیرش شکست و احترام به خواست عمومی در نزد همه ایرانیان نهادینه شود.

محمدعلی سبحانی در مقاله ای در شرق نوشته: اصلاح‌طلبان، اصولگرایان عقلایی و جریان اعتدال به‌واقع به مصالح عمومی و نه منافع باندی فکر کردند. این امر را پیروزی اخلاق می‌نامم. دیدیم که رقبای انتخاباتی اصلاح‌طلبان چگونه رفتار کردند. همه باید به شعور مردم اعتماد کنیم و بدانیم مردم ایران با آگاهی و درک بالا، تحولات را نظاره می‌کنند. اصلاح‌طلبان امروز هم برخورد انتقامی را در دستور کار ندارند. جشن پیروزی برگزار نمی‌کنند و همچنان به تعامل با همه ارکان کشور باور دارند.

به نوشته این مدیرکل پیشین وزارت خارجه: با توجه به اینکه مجلس دهم در اختیار یک جناح نیست، می‌توان حرکت کلی آن را بیش از گذشته در جهت بهبود شاخص‌های کشور، منافع ملی و دورشدن از دعواها و درگیری‌ها تنظیم و فضای همکاری را جایگزین تهدید‌هایی از قبیل ریختن سیمان روی یک مسئول هسته‌ای یا نسبت‌دادن «خروس» به محبوب‌ترین چهره دیپلماسی کشور کرد. نمایندگان فراموش نکنند که شکل‌گیری مجلس دهم حاصل رویکردهای اخلاقی اصلاح‌طلبان بوده است.

مقاله شرق به این جا رسیده که: باید از این فرصت استثنایی و از این مجلس متنوع و متخصص برای ایجاد وحدت در سطح جامعه ایران استفاده کنیم و از مردم درس بگیریم. رأی مردم نشان داد که آنان در کنار اولویت‌های اقتصادی خود، خواهان حل‌وفصل سوءتفاهم‌های سیاسی باقی‌مانده از گذشته، رفع محدودیت‌های سیاسی و استفاده از چهره‌های ملی برای ایجاد روندهای عادی اقتصادی، سیاسی و بین‌المللی هستند.

حق نشر عکس Qanoon
Image caption عکس صفحه طنز بی قانون

حرف تهران، حرف ایران است

احسان رستگار در مقاله ای در قانون نوشته: در زمان انتخابات برخی گفتند‌‌‌‌ بی‌بی سی اعلام کرد‌‌‌‌ که مرد‌‌‌‌م به «آیات جنتی، یزد‌‌‌‌ی و مصباح » رای ند‌‌‌‌هند‌‌‌‌. از سوی د‌‌‌‌یگر، رهبری د‌‌‌‌ر د‌‌‌‌ید‌‌‌‌ار با مرد‌‌‌‌م آذربایجان شرقی د‌‌‌‌ر تاریخ ۲۸ بهمن فرمود‌‌‌‌ند‌‌‌‌: «راد‌‌‌‌یوی انگلیسی د‌‌‌‌ارد‌‌‌‌ به مرد‌‌‌‌م تهران د‌‌‌‌ستورالعمل می‌د‌‌‌‌هد‌‌‌‌ به فلانی رای بد‌‌‌‌هید‌‌‌‌، طیفی از اصولگرایان با بهره برد‌‌‌‌اری از همین فراز از بیانات رهبری، موجی به راه اند‌‌‌‌اختند‌‌‌‌ و فهرست آیت‌الله هاشمی را «لیست انگلیسی» و فهرست د‌‌‌‌یگر را «لیست ضد‌‌‌‌انگلیسی» نامید‌‌‌‌ند‌‌‌‌.

نویسنده در تحلیل علل شکست اصولگرایان در تهران چند فرض را پیش کشیده فرض اول این که: ملت هم د‌‌‌‌ر مورد‌‌‌‌ مجلس خبرگان رهبری و هم د‌‌‌‌ر مورد‌‌‌‌ مجلس شورای اسلامی، به فهرست‌هایی موسوم به لیست انگلیسی رای د‌‌‌‌اد‌‌‌‌ه‌اند‌‌‌‌! د‌‌‌‌ر واقع مرد‌‌‌‌م ذائقه‌شان انگلیسی شد‌‌‌‌ه است! مرد‌‌‌‌م ما انگلیسی پسند‌‌‌‌ شد‌‌‌‌ه‌اند‌‌‌‌! با علم به اینکه انگلستان و رسانه‌های متبوعش، د‌‌‌‌شمن جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران هستند‌‌‌‌، به توصیه‌های آن‌ها گوش جان می‌سپارند‌‌‌‌! خیر این‌گونه نیست، نویسند‌‌‌‌ه با این مورد‌‌‌‌ کاملا مخالف است و آن را غیرقابل هضم می‌د‌‌‌‌اند‌‌‌‌.

فرض دوم نویسنده مقاله قانون این است که: انگلیسی‌ها خیلی هوشمند‌‌‌‌انه یک زمین بازی پیچید‌‌‌‌ه طراحی کرد‌‌‌‌ه‌اند‌‌‌‌. آن‌ها پیش از انتخابات، د‌‌‌‌قیق و عمیق، ذائقه سنجی کرد‌‌‌‌ه‌اند‌‌‌‌. به هر ترتیب، با نظرسنجی‌ها و ابزارهای مختلف، توانسته‌اند‌‌‌‌ به آمار و ارقامی متناسب با واقعیات جامعه و فضای تهران د‌‌‌‌ست یابند‌‌‌‌. آن‌ها اولا توانسته‌اند‌‌‌‌ جوی که ایجاد‌‌‌‌ خواهد‌‌‌‌ شد‌‌‌‌ را پیش بینی کنند‌‌‌‌. بعد هم حدس زدند که سلایق و نظرات مرد‌‌‌‌م نسبت به جنتی و یزدی و مصباح خود‌‌‌‌ به خود‌‌‌‌ د‌‌‌‌ور خواهد‌‌‌‌ بود‌‌‌‌. به ویژه چون د‌‌‌‌و تن از این سه نفر، یعنی یزد‌‌‌‌ی، رئیس فعلی مجلس خبرگان و به طریق اولی د‌‌‌‌بیر شورای نگهبان آقای جنتی د‌‌‌‌ر رد‌‌‌‌ صلاحیت بسیاری از اصلاح طلبان موثر واقع شد‌‌‌‌ند‌‌‌‌.

مقاله قانون در نهایت با عنوان «شیطنت انگلیسی» نوشته: به تعبیر د‌‌‌‌یگر، انگلیسی‌ها روغن ریخته را نذر امام‌زاد‌‌‌‌ه کرد‌‌‌‌ه‌. یعنی خواسته وانمود‌‌‌‌ کند‌‌‌‌ که مرد‌‌‌‌م د‌‌‌‌ر تبعیت از توصیه بی‌بی سی، به این سه نفر پشت کرد‌‌‌‌ه‌اند‌‌‌‌.

احمد مسجدجامعی در مقاله ای در روزنامه اطلاعات نوشته: این روزها گروهی از کسانی که نتیجه انتخابات را نپسندیده‌اند به فضای غیر اخلاقی در مواجهه با رفتار رأی دهندگان در تهران، دامن می‌زنند و آن را به مسائلی مانند سبک زندگی و حتی کارگزاری تأثیر عوامل انگلیس در ایران نسبت می‌دهند چرا که کسانی که بسیاری از مراکز قدرت و تقریباً همه رسانه‌های دیداری و شنیداری فراگیر را یک‌جا در اختیار داشتند، سهم قابل‌توجهی در این انتخابات پیدا نکردند.

وزیر پیشین ارشاد در توصیف مخالفان دولت نوشته: کسانی که چند رده نخستین نیروهای خود را از دست داده بودند و صداوسیما پیوسته مثلاً خبرهایی را درباره وابستگی آنها به بیگانگان تکرار می‌کرد. اما رفتار و استقبال دور از انتظار مردم و نخبگان از انتخابات، پدیده‌ای بسیار قابل‌تأمل است. انتخاباتی که میزان اعتماد مردم تهران به رسانه‌های رسمی را زیر سؤال برد. درواقع آنچه در این عرصه اتفاق افتاد، نه تنها نشان‌دهنده حضور و افزایش مشارکت مردم و اعتماد متقابل مردم و نظام، بلکه نشانگر رشد و اعتلای فهم سیاسی جامعه و قدرت مدنی شهروندان تهرانی بود که پشتوانه‌های آن صد سال سابقه قانونگذاری پر فراز و فرود در کشور است.

به نظر این عضو شورای شهر تهران نتایج انتخابات تهران حاصل ادب و تلاش مردان دولت روحانی بود که در بهترین صورت ممکن با حضور پرشکوه مردم در پای صندوق‌های رأی تحقق بخشند. آقای خاتمی نیز در این انتخابات موضع صریح و روشنی گرفت و پیامی به جامعه داد که با رفتار هوشمندانه و مدنی شهروندان تهرانی به گرمی، اجابت شد و با حضور پرشکوه مردم به بار نشست.

مسعود رفیعی طالقانی در مقاله ای در شهروند نوشته: چند روزی هست که عده‌ای بی‌آن‌ که تدبیری سنجیده داشته باشند، افتاده‌اند به جان مردم تهران که «هیهات از این مردمی که رفتند به فلانی‌ها رأی دادند!». یکی اهالی تهران را وابسته می‌خواند، یکی در پیوند با داعش، یکی بیگانه‌پرست می‌داندشان، یکی دشمن دین! عجیب‌تر آن‌که دیروز یک رسانه دلواپس نوشته بود «از مردمان شهری که در صدر آمارهای طلاق و اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی است، رأی به فلانی‌ها، بعید نبوده است».

به نوشته این روزنامه نگار: چند روزی است که بعضی‌ها طوری درباره مردم تهران حرف می‌زنند که انگار نه انگار این‌جا پایتخت ایران است. همان پایتخت انقلاب اسلامی، همان که مدام گفته می‌شود ام القرای جهان اسلام است، همان پایتختی که هر بیست و دو بهمن مهم‌ترین گزارش‌ها و اخبار حضور مردم در راهپیمایی از آن‌جا مخابره می‌شود و همان پایتختی که هیچ‌کدام از این حضرات منتقد امروزی، حتی حاضر نیستند یک دقیقه پا از آن بیرون بگذارند.

در پایان مقاله شهروند آمده: اینجا تهران است، شهری که به جرأت می‌توان گفت ٩٠‌درصد ساکنانش، اصالت از نقاط دیگر ایران دارند؛ یا آذری‌اند، یا کرد، یا لر یا بلوچ یا .... و اتفاقا همه ٣٠ منتخب مردم تهران اصالتی شهرستانی دارند.پس بگذارید بپرسیم آنهایی که این روزها چشم بر همه چیز بسته‌اند و رأی دهندگان تحول‌خواه تهرانی را وابسته این و آن می‌دانند چه در سر دارند؟

تهرانی ها سریع اصلاح شوند

آیدین سیارسریع در صفحه طنز بی قانون یک گفتگوی مقرون به واقعیت را نقل کرده که با یک اصولگرای تندرو صورت گرفته. اول پرسیده: به نظرت معنی این رای این نیست که مرد‌م از تند‌روی خسته شد‌ه اند‌؟

ا.پ: نه، تهران محل تجمع آشوب طلبان و افراد‌ بی د‌ین و ایمان شد‌ه.

ن.پ: چون به شما رای ند‌اد‌ن یعنی بی د‌ین و ایمان و آشوب طلبن؟

ا.پ: بله.

ن.پ: من منطقت رو بخورم؟

ا.پ: برو منطق اربابان غربی و ملکه انگلیسی ات را بخور.

ن.پ: همین کارها رو می کنین که چهار تا اصولگرای منطقی هم ازتون جد‌ا میشن، بعد‌ میگین وای چرا شکست خورد‌یم.

ا.پ: آنها هم آشوب طلب و د‌ر راستای منافع غرب هستند‌.

ن.پ: خب حالا چیکار می کنین؟

ا.پ: نمی د‌ونم. ولی بد‌ زمونه ای شد‌ه. مرد‌م به هر کی میخوان رای مید‌ن.

ن.پ: من میگم یه کشور تاسیس کنین افراد‌ش رو به د‌لخواه انتخاب کنین، تو انتخاباتش هم همه اش خود‌تون رای بیارین که این همه اذیت نشین.

ا.پ: این چه حرفیه که می زنی؟ مگه همین ایران خود‌مون چشه؟ انشاالله مرد‌م تهران هم هرچه سریع‌تر اصلاح می شوند‌.

ن.پ: یعنی چی اصلاح میشن؟

ازدواج های زودهنگام

وقایع اتفاقیه در گزارشی از ازدواج های زودهنگام در مناطق مرزی ابراز نگرانی کرده و نوشته: نگرانی‌ها از افزایش میزان ازدواج زودهنگام دانش‌آموزان و کودکان، اکنون وارد مرحله جدی شده است. روز گذشته، شهیندخت مولاوردی گفت: در یکی، دو سال اخیر، آمار نگران‌کننده‌ای از ازدواج دختران پیش از رسیدن به سن قانونی و ثبت آنها به دست ما رسیده است و حتی شاهد ازدواج دختران کمتر از ۱۰ سال نیز بوده‌ایم.

به نوشته این روزنامه ازدواج زودهنگام دانش‌آموزان در ایران همواره یکی از چالش‌های نظام سنتی با نظام آموزشی کشور بوده است اما دراین‌میان، مسئولان نظام آموزشی کشور نیز به دلیل آگاه‌نبودن از تبعات بالای ازدواج زودهنگام دانش‌آموزان، خود به این مسئله دامن می‌زنند، به‌طوری‌که در جدید‌ترین مورد، دو هفته قبل مسئولان شهرستان پارسیان در استان هرمزگان، از جشن سراسری ازدواج بیش از ۵۰ دانش‌آموز این شهر خبرداده‌اند. شهرستان پارسیان یکی از شهرستان‌های استان هرمزگان واقع در غرب بندرعباس است و دراین‌رابطه، آذر خسروانی، دبیر کمیته ازدواج امور بانوان شهرستان پارسیان، با ادبیات افتخارآمیزی درباره هدف از برگزاری این جشن گفته است.

وقایع اتفاقیه از قول همین مقام محلی نوشته: این امر برای اولین‌بار در سطح شهرستان با هدف تسهیل امر ازدواج مطابق با آداب و فرهنگ ایرانی - اسلامی اجرا شد. این‌گونه اقدامات و جلسات می‌تواند آثار فراوانی در ترویج ازدواج آسان و اسلامی، تحکیم بنیان خانواده و نیز پرهیز از اسراف به‌دنبال داشته باشد. او ادامه داد: تمامی ۵۰ زوجی که امروز در این جشن شرکت داشتند، از مدارس متوسطه دوم شهرستان بوده که به همراه خانواده‌های خود به این جشن دعوت شدند.

لی لی لی لی ... شوهر!

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون نعیم تدین، شهروند

سوشیانس شجاعی‌فرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در ستون طنز شهروند نوشته: دخترها شوخی شوخی خاله بازی می‌کنند، مسئولان جدی جدی شوهرشان می‌دهند! در خبرها آمده بود که در یک شهر استان هرمزگان، در یک شب، ٥٠ دختر دانش‌آموز در یک مراسم عمومی به‌طور دسته‌جمعی ازدواج می‌کنند... ببخشید خبر تلخ، طنز تلخ به بار می‌آورد!

طنزنویس سپس چند گفتگو در مدرسه دخترانه را نقل کرده. از جمله:

خمیسی؟ چرا دیروز نیومدی سر کلاس؟

- خانوم اجازه، شوهرمون گفته هر موقع خوابت میاد اجازه نداری بری مدرسه! خب خانوم من بدون اجازه شوهرم که آب هم نمی‌خورم، چه برسه بیام مدرسه! خانوم یعنی شما میگی از فرمان شوهر سرپیچی کنم؟! نمیشه که!

- خب نمیشه که اینجوری، بالاخره مدرسه باید بیای

- نه خانوم جون، توی این دوره و زمونه شوهرو باید چسبید، وگرنه مثل شما شوهر گیرمون نمیاد!

مطالب مرتبط