عباس واعظ طبسی، تولیت آستان قدس رضوی، درگذشت

حق نشر عکس TASNIM
Image caption عباس واعظ طبسی تولیت یکی از ثروتمندترین نهادهای مذهبی ایران را بر عهده داشت

عباس واعظ طبسی، تولیت آستان قدس رضوی و نماینده رهبر ایران در استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، بامداد امروز جمعه ۱۴ اسفند در سن هشتاد سالگی در مشهد درگذشت.

آقای واعظ طبسی، که عضو خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام هم بود، یک هفته پیش به دلیل مشکل تنفسی در بیمارستان بستری شد و به کما رفت.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از استانداری خراسان رضوی، سه روز در این استان عزای عمومی اعلام شده و مدارس و ادارات دولتی مشهد هم روز شنبه ۱۵ اسفند تعطیل شده‌اند.

عباس واعظ طبسی که از روحانیون پرنفوذ جمهوری اسلامی به شمار می‌آمد ریاست آستان قدس رضوی ، یکی از ثروتمندترین نهادهای مذهبی و سیاسی در ایران را بر عهده داشت.

آستان قدس مسئولیت موقوفات و نذورات امام رضا، امام هشتم شیعیان، را در اختیار دارد و به توصیه آیت‌الله روح‌الله خمینی، از پرداخت مالیات به حکومت معاف است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption طی هفته گذشته بسیاری از مقام‌های جمهوری اسلامی به عیادت عباس واعظ طبسی رفتند

عباس واعظ طبسی در سال ۱۳۱۴ در مشهد به دنیا آمد و پدر روحانی خود را در سن یک سالگی از دست داد. او در ۱۶ سالگی به حوزه علمیه رفت و حدود ۳۰ سال به تحصیل و بعد از آن تدریس پرداخت.

آقای واعظ طبسی از روحانیون معترض در دوره پهلوی و از نزدیکان و همراهان آیت‌الله خمینی در دوره انقلاب بود.

او بلافاصله بعد از انقلاب از سوی آیت‌الله خمینی به سرپرستی آستان قدس رضوی منصوب شد و دو سال بعد حکم تولیت این آستان را از رهبر وقت جمهوری اسلامی دریافت کرد.

آقای واعظ طبسی در سال ۱۳۵۸ به عنوان یکی از نمایندگان مجلس خبرگان قانون اساسی انتخاب شد و در تمام دوره‌های پیشین مجلس خبرگان رهبری هم به عنوان نماینده خراسان حضور داشت. آقای واعظ طبسی در انتخابات اخیر برای دوره پنجم خبرگان داوطلب نمایندگی نشده بود.

او با وجود فراز و نشیب‌های سیاسی و اختلاف‌ نظرهایی که گفته می‌شد با رهبر فعلی جمهوری اسلامی دارد، ریاست آستان قدس را در کنار نمایندگی ولی فقیه در خراسان تا پایان عمر خود حفظ کرد.