نخست وزیر ترکیه در تهران؛ جهانگیری: سعی‌ می‎کنیم اختلافات را مدیریت کنیم

حق نشر عکس isna
Image caption معاون اول رئیس جمهور ایران در کاخ سعدآباد از نخست وزیر ترکیه استقبال کرد

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه که برای یک دیدار رسمی به ایران سفر کرده، در کاخ سعدآباد تهران مورد استقبال رسمی اسحاق جهانگیری، معاول رئیس جمهور ایران قرار گرفته است.

این نخستین سفر آقای داوود اوغلو به ایران از زمان رسیدن به پست نخست وزیری ترکیه و اولین دیدار نخست وزیر ترکیه از ایران طی دو سال گذشته است.

آقای جهانگیری امروز در یک کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر ترکیه در تهران گفته "ممکن است در برخی مسائل منطقه‌ای هم با ترکیه اختلاف نظر داشته باشیم اما سعی می‌کنیم با مدیریت این اختلاف ها، مشکلات منطقه را حل کنیم."

بر اساس گزارش رسانه های ایران آقای داوود اوغلو هم گفته "ممکن است در برخی از موارد با ایران دیدگاه های متفاوتی داشته باشیم اما تاریخ همسایگی کهن و جغرافیایی، جبران کننده آن است."

ایرنا خبرگزاری رسمی ایران می گوید که نخست وزیر ترکیه گفته "ما آزمایش دوستی خود را در شرایط سختی که به لحاظ مسائل هسته ای قرار داشت، به ایران ثابت کرده ایم و از این که فشارهای بین المللی و تحریم ها برطرف شده است، بیش از هر کشوری خرسند هستیم."

ایران و ترکیه بر سر مسائل سوریه از جمله ادامه ریاست جمهوری بشار اسد اختلاف نظر جدی داشته اند و این موضوع بر روابط دوجانبه دو کشور هم سایه انداخته است.

علیرغم انتقاداتی که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از ایران به دلیل سیاست هایش در سوریه عنوان کرده، مقام های ارشد ایران و ترکیه، ارتباطات خود را طی این مدت که بحران سوریه عمیق تر شده، کاهش نداده اند.

آقای داوود اوغلو شب گذشته (۱۴ اسفند، ۴ مارس) از طریق فرودگاه مهرآباد، وارد تهران شد و مورد استقبال محمود واعظی، وزیر ارتباطات ایران و رئیس کمیسون مشترک ایران و ترکیه قرار گرفت.

برنامه امروز نخست وزیر ترکیه در تهران، گفت و گوی خصوصی با معاون اول رئیس جمهور ایران درباره "مهمترین تحولات منطقه ای و بین المللی" و امضای چند سند و یادداشت تفاهم همکاری عنوان شده است.

گفت و گو بر سر قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه و همچنین ارتقای روابط اقتصادی با هدف رسیدن به ۳۰ میلیارد دلار مبادلات بازرگانی از جمله موضوعاتی است که دو کشور در جریان سفر آقای داوود اوغلو قرار است بر سر آن مذاکره کنند.

نخست وزیر ترکیه پس از بازگشت حسن روحانی، رئیس جمهور ایران از مشهد و مراسم تدفین عباس واعظ طبسی، با او در تهران دیدار کرده است.

به طور معمول در جریان سفر مقام های ارشد کشورها به ایران به خصوص کشورهای اسلامی، ملاقاتی هم با آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران انجام می شود اما رسانه های ایران به احتمال انجام این دیدار اشاره ای نکرده اند.