عارف: اصلاح‌طلبان باید ۶۰ درصد کرسی‌های دور دوم انتخابات مجلس را تصاحب کنند

محمدرضا عارف حق نشر عکس ISNA

محمدرضا عارف، منتخب اول تهران در انتخابات اخیر مجلس ایران و رئیس شورایعالی سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان گفته است: "برای اینکه بتوانیم به تمام برنامه های خود جامه عمل بپوشانیم، باید به اکثریت قاطعی در مجلس برسیم".

او در گردهمایی اصلاح طلبان در مشهد گفت که برای دست یافتن به اکثریت کرسی های مجلس، اصلاح طلبان باید شصت درصد کرسی هایی را که کار انتخابات در آنها به دور دوم کشیده شده تصاحب کنند.

آقای عارف گفت: "همه می دانستیم که اگر در انتخابات امسال پیروز نمی شدیم، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ به مشکل جدی بر می خوردیم. به همین دلیل کسب اکثریت در این انتخابات برای جریان اصلاحات از اهمیت ویژه ای برخوردار است".

تکلیف ۶۹ کرسی از ۲۹۰ کرسی مجلس ایران در دور دوم انتخابات معلوم می شود که به گفته وزیر کشور، احتمالا در نیمه دوم فروردین ماه سال آینده خورشیدی برگزار خواهد شد.

از مجموع نامزدهایی که به دور دوم راه یافته اند، نام ۳۳ نفر در فهرست امید (ائتلاف اصلاح طلبان و میانه روها) و نام ۳۸ نفر در فهرست ائتلاف اصولگرایان (منتقدان و مخالفان دولت) دیده می شود، اما ۶۶ نفر دیگر در هیچ یک از دو فهرست نبوده اند.

در دور اول انتخابات از فهرست امید ۸۳ نفر و از فهرست ائتلاف اصولگرایان ۶۴ نفر مستقیما به مجلس راه یافتند، اما گفته می شود تعداد زیادی از ۷۴ نفر دیگری که به مجلس راه یافته اند بدون اینکه نامشان در دو فهرست اصلی انتخاباتی باشد، به اصولگرایان گرایش دارند. هرچند روشن نیست که این افراد بیشتر به اصولگرایان منتقد دولت (ائتلاف اصولگرایان) متمایل هستند یا به اصولگرایان طیف علی لاریجانی که با میانه روهای نزدیک به دولت ائتلاف کرده اند.

آقای عارف در سخنان خود در مشهد گفته است: "تجربه نشان داده که معمولا میزان حضور مردم در دور دوم انتخابات کمتر می شود".

او هشدار داده که این امر می تواند به زیان اصلاح طلبان تمام شود و از جوانان اصلاح طلب خواسته که "تنور انتخابات را گرم نگه دارند".