روحانی: شورای عالی امنیت ملی هیچ مصوبه‌ای درباره خاتمی ندارد

حق نشر عکس MEHR

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در اولین نشست خبری خود بعد از انتخابات مجلس و خبرگان از این که "عمدتا معتدلین انتخاب شدند" ابراز خوشحالی کرد و نتیجه انتخابات را "بسیار مهم "خواند.

آقای روحانی امروز یکشنبه ۱۶ اسفند گفت که مردم در انتخابات "پاسخ بداخلاقی‌ها را دادند و گفتند تهمت و افترا نتیجه معکوس می‌دهد".

رئیس جمهور ایران در سخنان خود در ابتدای این نشست از کسانى که با "پیام صوتى و کتبى" خود از مردم خواستند به پاى صندوق‌ها بروند، تشکر کرد.

پیش از انتخابات محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران که از سوی حکومت ممنوع‌التصویر شده، در پیامی ویدیویی از مردم خواسته بود در انتخابات شرکت کنند و به فهرست‌های مورد حمایت اصلاح‌طلبان رای بدهند.

آقای روحانی در پاسخ به سوالی درباره ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های مربوط به آقای خاتمی گفت شورای عالی امنیت ملی مباحثی در این زمینه‌ داشته است، اما "هیچ مصوبه‌ای در شورای عالی امنیت ملی درباره حضرت آقای خاتمی وجود نداشته است".

او هر گونه مصوبه‌، چه از سوی شورا و چه دبیرخانه آن را در این زمینه غیرقانونی خواند و افزود نسبت دادن این موضوع به شورای عالی امنیت ملی "بیشتر شوخی است تا مسئله‌ای جدی".

آقای روحانی از مردم تهران که "با هوشمندی کار را یکسره کردند و نگذاشتند کار به دور دوم بکشد" تقدیر کرد.

در انتخابات مجلس در تهران تمام افراد فهرست سی نفره مورد حمایت اصلاح‌طلبان رای آوردند. در خبرگان تهران هم نامزدهای فهرست مورد حمایت هواداران دولت عمدتا رای آوردند و محمد یزدی و محمدتقی مصباح یزدی، دو روحانی محافظه‌کار، از راه یافتن به مجلس خبرگان رهبری بازماندند.

آقای روحانی گفت "مجلس یکدست مجلسی مطلوب نیست" و ابراز امیدواری کرد که همکاری دولت با مجلس دهم در مقایسه با مجلس نهم بیشتر شود.

___________________________________

رئیس جمهور ایران در نشست خبری:

  • در فروش نفت دست ما باز شده و تحریم‌‌ها برداشته شده است. الان یک میلیون و چهارصد هزار بشکه می‌فروشیم و سال آینده بیشتر می‌فروشیم.
  • در سال نود ۱۲۰ میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم این رقم به حدود ۲۰ میلیارد در سال ۹۴ رسیده است.
  • از بعضی رسانه‌ها می‌خواهم واقعیت را همان طور که هست برای مردم توضیح بدهند. مردم نشان دادند که حرف‌های دروغ و تهمت اثر ندارد...
  • مردم دیدند که در روز انتخابات موبایل‌هایشان کار می‌کند، اینترنتشان کار می‌کند. شرایط امروز با شرایط گذشته فرق می‌کند.
  • نسبت به مجلس آینده بسیار امیدوار هستم... مردم تهران با هوشمندی کار را یکسره کردند و نگذاشتند به دور دوم برسد.
  • درخواست من از ملت اجرای برجام دو است. ما نیاز به یک اقدام جامع مشترک ملی برای رونق اقتصادی، ساختن ایران و پیشرفت کشور و قدرت ملی داریم.
  • (درباره تحریم) در ماه‌های اخیر نقاط مثبتی داشتیم از جمله حل مشکل سوئیفت و یا بسیاری از مسایل مربوط به بیمه، همچنین علیرغم نارضایتی عده‌ای در کمک به صنعت هوایی کشور پیشرفت‌هایی کرده‌ایم. مطمئن هستم که همه می‌خواهند که پول مردم به جیب شرکت‌های خارجی هوایی نرود.
  • بعد از برداشتن تحریم‌ها بعضی شرکت‌های خصوصی هنوز برای تجارت با ایران نگرانی‌هایی دارند که آمریکا باید در این زمینه فعال‌تر عمل کند.
  • دولت سعودی به بمباران غیر انسانی مردم یمن ادامه می‌دهد. کشورها و سازمان‌های بزرگ نسبت به این مسئله فعال نیستند.
  • هدف ما در سوریه این است که با تروریسم مبارزه شود و آن چه خواست مردم سوریه است برای آینده مبنا باشد.