واکنش بابک زنجانی به صدور حکم اعدام

حق نشر عکس Mizan
Image caption بابک زنجانی در دادگاهی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی محاکمه شد

وکیل بابک زنجانی، میلیاردر ایرانی که به جرم فساد مالی به اعدام محکوم شده، می‌گوید که موکلش بعد از شنیدن خبر صدور حکم خود "متعجب و متاثر" شده است.

به گفته رسول کوهپایه‌زاده، آقای زنجانی بعد از اطلاع از رای دادگاه از او پرسیده "آیا واقعا من مفسد فی‌الارض هستم؟"

روز دوشنبه ۱۶ اسفند، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران، اعلام کرد که دادگاه بدوی، بابک زنجانی و دو متهم دیگر "پرونده نفتی" را مفسد فی‌الارض شناخته و به اعدام محکوم کرده است.

اتهام اصلی آقای زنجانی این بود که در زمان تحریم‌ها بیش از دو میلیارد دلار نفت ایران را فروخته اما پول آن را به دولت برنگردانده است. دادگاه آقای زنجانی چند بار به او مهلت داد تا این پول برگرداند اما وکلای او وجود تحریم‌ها را مانع از این کار می‌دانستند.

+بیشتر بخوانید: بابک زنجانی کیست؟

وکیل بابک زنجانی به خبرگزاری تسنیم گفت که موکلش بعد از شنیدن حکم خود از او خواسته صرف نظر از رای صادرشده، "همچنان کار را با جدیت برای انتقال پول و تسویه بدهی" پیگیری کند.

آقای کوهپایه‌زاده می‌گوید بعد از آن که به موکلش اطلاع داده که دادگاه قصد او را "ضربه زدن به نظام" عنوان کرده، آقای زنجانی گفته است: "یعنی من چون قصد ضربه زدن به نظام را داشتم مفسد شناخته شدم؟ من که همه هدفم خدمت به نظام بوده است و به نظام کمک کردم".

آقای زنجانی همواره خود را کارآفرینی معرفی کرده که "برای نجات‌ ایران از تحریم‌ها تلاش کرده است".

حکم آقای زنجانی قابل بازنگری است و وکیل او گفته است قطعا به این حکم اعتراض خواهد کرد.