خاتمی: بعد از انتخابات ۸۸، اکنون وارد مرحله‌ای تازه شده‌ایم

محمد خاتمی حق نشر عکس
Image caption آقای خاتمی با انتشار پیامی در آستانه انتخابات از هواداران خود خواست که در انتخابات شرکت کنند و به فهرست‌های مورد حمایت اصلاح‌طلبان رأی دهند

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین و از رهبران اصلاح‌طلبان ایران گفته است: "در مقایسه با مسائل پیش آمده در انتخابات ۸۸ همه جامعه و گروه‌های سیاسی از نتیجه انتخابات احساس رضایت نسبی دارند، هرچند این رضایت کامل نیست".

آقای خاتمی در جمع مشاوران خود گفت که پس از انتخابات "امید و آشتی" فضای جامعه را در بر گرفته که این دستاوردی بزرگ و "بیش از همه به نفع نظام و رهبری است".

او مشارکت میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، رهبران در حصر معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در انتخابات اخیر را به این معنا دانست که "آنها اعلام کردند که ما این نظام، انتخابات و برگزارکنندگان آن را قبول داریم".

به گفته آقای خاتمی: "شرکت این سه بزرگوار در انتخابات در تشویق مردم برای آمدن پای صندوق های رأی بسیار موثر بود و امروز باید این وضعیت مورد توجه قرار گیرد".

او گفت: "بعد از انتخابات ۸۸ اکنون وارد مرحله تازه ای شده ایم که فارغ از علل و عواملی که [در آن انتخابات] مسبب زیان همگان شد، ضروری است رویکرد جدیدی از سوی نظام و جناح ها بروز کند".

آقای خاتمی گفت که امروز همه گروه های سیاسی و رأی دهندگان تا حدی خود را پیروز انتخابات می دانند "و این برای ما ارزشمندتر از پیروزی یک جناح در انتخابات است".

رئیس جمهور پیشین ایران از رد صلاحیت یا کنار گذاشته شدن بعضی از "چهره های توانای هر دو جناح" از انتخابات انتقاد کرد، اما گفت: "همه می دانیم که مجلس فعلی نماینده تمامی گرایش های جامعه ما نیست و متأسفانه اعتنایی به عقلا که اکثریت جامعه را تشکیل می دهند ندارد. ان شاءالله در مجلس آینده شاهد حاکمیت عقلانیت بر تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها باشیم".

او به سیاست های دولت حسن روحانی اشاره کرد و گفت که اولویت این دولت بازسازی روابط خارجی ایران و رفع تحریم ها بود که "با حمایت رهبری" انجام شد و اکنون دولت باید به وعده های دیگر خود از جمله رفع فضای امنیتی در کشور بپردازد.

آقای خاتمی گفت: "شکی نیست که باید متوجه نفوذ و دخالت های بیگانگان بود، اما در داخل باید اجازه داد سلایق مختلف در امنیت کامل فعالیت کنند. امنیت باید در تمامی بخش های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی وجود داشته باشد تا احزاب و گروه های سیاسی در یک فضای امن و آزاد بتوانند به پیشرفت جامعه و توسعه کمک کنند".

ممانعت از حضور آقای خاتمی در دو مراسم خصوصی در روزهای اخیر به بحث در باره محدودیت های اعمال شده علیه او، از جمله منع رسانه های ایران از انتشار نام یا تصویر او دامن زده است.

آقای روحانی روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری گفت که شورای عالی امنیت ملی هیچ مصوبه ای در مورد آقای خاتمی ندارد و اعمال این محدودیت ها غیرقانونی است.

اما غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران سخنان آقای روحانی را رد کرد و به تندی از او انتقاد کرد.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران امروز سه شنبه ۱۸ اسفند گفته است که این موضوع باید در شورای عالی امنیت ملی حل و فصل شود و از دبیر شورا خواسته که موضوع را در نخستین جلسه شورا مطرح کند.

ریاست شورای عالی امنیت ملی با رئیس جمهور است و علی لاریجانی (رئیس مجلس)، صادق لاریجانی (رئیس قوه قضائیه)، سرلشکر محمدعلی جعفری (فرمانده سپاه پاسداران)، سرلشکر عطاءالله صالحی (فرمانده ارتش)، سرلشکر حسن فیروزآبادی (رئیس ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح)، عبدالرضا رحمانی فضلی (وزیر کشور)، محمدجواد ظریف (وزیر امور خارجه)، محمود علوی (وزیر اطلاعات)، محمدباقر نوبخت (معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی)، سعید جلیلی (نماینده رهبری) و علی شمخانی (دبیر شورا و نماینده رهبری) اعضای آن هستند. "وزیر مربوطه حسب مورد" هم در جلسه شورا هنگام بررسی هر موضوع حاضر می شود.