ایران انواع موشک بالستیک را 'از زیر زمین پرتاب و آزمایش کرد'

حق نشر عکس AP
Image caption ایران مهرماه امسال موشک جدید عماد را آزمایش کرد

سپاه پاسداران ایران می‌گوید در چند روز گذشته پرتاب آزمایشی انواع موشک‌های بالستیک دوربرد، میان برد و کوتاه برد در مناطق مختلف ایران انجام شده است.

سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت در مرحله نهایی رزمایش "اقتدار ولایت"، انواع موشک بالستیک با بردهای ۳۰۰، ۵۰۰، ۸۰۰ و ۲۰۰۰ کیلومتر "با روشی متفاوت" و از زیر زمین (سیلو) پرتاب شده‌اند.

به گفته سرتیپ حاجی‌زاده رزمایش موشکی اقتدار ولایت با هدف "نشان دادن قدرت بازدارندگی" و "آمادگی های همه جانبه نیروهای مسلح بویژه سپاه پاسداران" انجام می‌گیرد.

کاخ سفید گفت که آزمایش های اخیر موشک های بالستیکی توسط ایران ناقض توافق اتمی با ایران نیست و افزود که برای تنظیم واکنش مناسب این آزمایش ها را بررسی خواهد کرد.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری سه شنبه گفت که دولت اوباما درحال بررسی این مساله است که آیا باید این آزمایش ها را به شورای امنیت سازمان ملل گزارش کند یا نه.

به گزارش رسانه‌های ایران در این رزمایش موشک بالستیک نقطه‌زن "قیام" آزمایش شده است اما به دیگر انواع موشکی که در این رزمایش شلیک شدند اشاره نشده است.

مهرماه امسال تلویزیون دولتی ایران در اقدامی بی‌سابقه تصاویری را از یک تونل زیرزمینی پخش کرد که انواع موشک و حامل-پرتاب‌گرهای متحرک (کامیونی) در آن دیده می‌شد.

این تونل صدها متر طول و حدود ده متر ارتفاع داشت و سرتیپ حاجی‌زاده در همان زمان اعلام کرد که تعداد زیادی از این تونل‌ها در عمق پانصد متری زیر کوه‌های مرتفع در "تمام استان‌ها و شهرهای" ایران وجود دارند.

حق نشر عکس Getty Images

با این حال برخی کارشناسان معتقدند چون در این تصاویر نشانی از سیستم تهویه هوا دیده نمی‌شد عمق این تونل‌ها نمی‌تواند پانصد متر باشد.

علاوه بر این برخی معتقدند وجود حامل-پرتابگرهای متحرک نشان می‌دهد که ایران در این تونل‌ها سکوهای پرتاب ثابت ندارد هر چند از نظر تئوری امکان آن وجود دارد اما چون استفاده از سکوهای ثابت در زیر زمین آسانتر است، وجود حامل-پرتابگرهای متحرک منطقی به نظر نمی‌رسد.

آقای حاجی زاده همان زمان اعلام کرد که از سال آینده نسل جدید موشکهای دوربرد با سوخت‌های مایع و جامد جایگزین موشک‌های قبلی خواهند شد.

سیلو

سیلو در واقع سکوی زیرزمینی پرتاب موشک‌های بالستیک است که معمولا این سامانه‌ها به یک مرکز کنترل و فرماندهی متصل هستند.

استفاده از سیلو برای پرتاب موشک از آلمان نازی و در زمان جنگ جهانی دوم آغاز شد و از دهه شصت میلادی به اصلی‌ترین روش پرتاب موشک‌هایی که از زمین شلیک می‌شوند تبدیل شد.

حق نشر عکس Getty Images

سیلو علاوه بر محافظت سامانه پرتاب از حملات هوایی و موشکی دشمن امکان آمادگی و پرتاب سریع را نیز فراهم می‌کند.

ایران محل این سیلو‌ها را فاش نکرده اما برخی منابع از وجود یک پایگاه موشکی با پنجاه سیلو در استان سمنان در وسط بیابان و دور از شهر، و یک پایگاه موشکی با حدود دویست سیلو در نزدیکی تبریز خبر داده‌اند.

پس از توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، آزمایش‌های موشکی ایران به یکی از اصلی‌ترین موضوعات مناقشه بین ایران و غرب بدل شده است.

در سند توافق هسته‌ای که تابستان گذشته امضا شد، اشاره ای به برنامه موشکی ایران نشده است، اما در قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت در تأیید این سند، از ایران "خواسته شده" تا از آزمایش‌ موشک‌هایی که "برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی شده اند" خودداری کند.

مهرماه امسال که ایران از آزمایش موشک عماد، "نسل جدید" موشک‌های بالستیک دوربرد خبر داد، آمریکا آن را نقض قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت دانست و برخی از نهادها و افراد را به دلیل ارتباط با برنامه موشکی ایران مشمول تحریم قرار داد.

ایران می‌گوید که آزمایش‌های موشکی این کشور نقض قطعنامه‌های شورای امنیت نیست چون این کشور فقط سلاح‌های متعارف را آزمایش می‌کند یا بکار می‌گیرد.

حق نشر عکس FARS
Image caption موشک قیام

پس از آن آزمایش موشکی، مارک تونر معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه "آزمایش این موشک‌ها نقض برجام نیست" گفت: "ما قصد داریم این موضوع را در شورای امنیت سازمان ملل مطرح کنیم. ما خواستار بررسی جدی موضوع هستیم و برای واکنش مناسب پافشاری خواهیم کرد."

"این رویداد نشان می‌دهد که چرا ما با متحدان خود در سراسر دنیا از نزدیک همکاری می‌کنیم تا برنامه موشکی ایران را کند و ضعیف کنیم."

"برای مثال از ممنوعیت‌های مطروحه در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت برای مختل کردن فعالیت‌‌ها و تولیدات موشکی ایران استفاده خواهیم کرد."

"ما با شدت عمل اهرم‌های خود را یک‌طرفه بکار خواهیم گرفت تا تهدید برنامه موشکی ایران را خنثی کنیم و برجام در بکارگیری این اهرم‌ها مانعی ایجاد نمی‌کند."

موشک قیام

سرتیپ پاسدار حاجی‌زاده امروز همچنین گفت موشکی "با بُرد ۸۰۰ کیلومتر در ابعاد موشک شهاب یک" که برای "انهدام پایگاه‌ها و منافع آمریکایی در اطراف ایران" طراحی و ساخته شده در رزمایش امروز از زیر زمین شلیک شده و هدفی را در فاصله هفتصد کیلومتری منهدم کرده است.

به گفته سرتیپ حاجی‌زاده موشک شش تنی قیام که مرداد سال ۸۹ رونمایی شد، "دروازه ورود ایران به عرصه جدید در ساخت موشک‌های بالستیک" است.

این موشک سوخت مایع که ۱۱ متر و نیم طول دارد (در برخی منابع ۱۶ متر ذکر شده) فاقد بالک است و از سیلو و پرتابگر می‌توان آن را شلیک کرد.

وزن سر جنگی قیام ۶۵۰ کیلوگرم (در برخی منابغ ۷۵۰ کیلوگرم ذکر شده) است و سقف پرواز آن در حداکثر بُرد، به ۱۹۵ کیلومتر (در بعضی منابع ۱۲۵ کیلومتر ذکر شده) می‌رسد.