بیانیه اف‌بی‌آی به مناسبت نهمین سالگرد ناپدید شدن لوینسون

حق نشر عکس Reuters
Image caption چندین سال پیش عکس هایی از آقای لوینسون در حال اسارت منتشر شد

اداره پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، روز چهارشنبه بیانیه ای به مناسبت نهمین سالگرد ناپدید شدن رابرت لوینسون مامور سابق این سازمان در جزیره کیش ایران منتشر کرد.

در بیانیه دفتر میدانی اف‌بی‌آی در واشنگتن آمده است:‌ "ما از همکاری اخیر میان دولت ایران و ایالات متحده دلگرم شده ایم و معتقدیم که توانایی ما برای یافتن رابرت لوینسون و بازگرداندن او نزد خانواده اش نیازمند تعهدی مشترک از سوی دولت ایران است."

معلوم نیست که آیا این بیانیه به "همکاری" ایران برای یافتن آقای لوینسون اشاره دارد یا منظور فقط همکاری اخیرا دو کشور برای مهار برنامه اتمی ایران است.

در این بیانیه از جیمز کومی مدیر اف‌بی‌آی نقل شده است که این سازمان "هرچه در توان دارد برای دنبال کردن همه سرنخ ها انجام می دهد."

کاخ سفید هم روز چهارشنبه گفت که یافتن لوینسون "همچنان در صدر اولویت های آمریکاست" اما افزود که آمریکا "همچنان از ایران می خواهد به حل این مساله کمک کند، همانطور که به عنوان بخشی از نهایی شدن توافق مبادله زندانی پیشتر در سال جاری توافق شده بود."

ایران در ماه ژانویه ۵ آمریکایی - از جمله چهار نفر که از تبار ایرانی بودند - را آزاد کرد. در مقابل آمریکا به هفت ایرانی که در ارتباط با نقض تحریم های ایران متهم بودند را آزاد کرد.

همسر آقای لوینسون در بیانیه ای گفت: "لازم است دولت آمریکا و کشور ایران برای حل این سوال که چه بر سر رابرت آمده و بازگرداندن سلامت او به خانواده اش همکاری کنند."

دولت آمریکا بارها خواهان دریافت اطلاعات از ایران درباره سرنوشت آقای لوینسون شده است.

مقام های آمریکایی گفته بودند که به اعتقاد آنان، رابرت لوینسون توسط ماموران امنیتی ایران در کیش بازداشت شده و در یک زندان مخفی در این کشور محبوس است.

اما جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید نزدیک به دو ماه پیش گفت که آمریکا تصور می کند رابرت لوینسون مامور سابق پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) دیگر در ایران نیست.

آقای لوینسون، هنگام سفر به جزیره کیش، در ماه مارس سال ۲۰۰۷ ناپدید شد.

مقام های ایرانی همواره گفته اند که در مورد ناپدید شدن رابرت لوینسون هیچگونه اطلاعی ندارند.

به نوشته رویترز بعضی از محققان اف‌بی‌آی قویا معتقدند که لوینسون هنوز زنده است، درحالی که مقام ها در سایر سازمان های دولتی آمریکا معتقدند او مدتی قبل درگذشته است.