'رسیدگی به موضوع نفر ۲۸ تهران در مجلس در صلاحیت شورای نگهبان است'

حق نشر عکس .
Image caption بر اساس اطلاعیه وزارت کشور محمدرضا نجفی در جدول رای گیری، در رتبه بیست و هشتم تهران قرار گرفت و برنده انتخابات شد

حسینعلی امیری، سخنگو و معاون وزیر کشور ایران گفته است که رسیدگی به موضوع محمدرضا نجفی، از منتخبان مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از دست وزارت کشور خارج شده و در صلاحیت شورای نگهبان است.

منتقدان آقای نجفی می گویند که استعفای او از مقام دولتی برای شرکت در رقابت های انتخابات مجلس "دیرهنگام" بوده اما سخنگوی وزارت کشور ایران امروز ۲۲ اسفند (۱۲ مارس) گفته "آنچه که مربوط به مقدمات ثبت نام در ارتباط با وزارت کشور بوده، کارهای محمدرضا نجفی منتخب تهران قانونی انجام گرفته است."

بر اساس اطلاعیه وزارت کشور، نام محمدرضا نجفی در جدول رای گیری انتخابات مجلس، در رتبه بیست و هشتم تهران قرار گرفت و همراه با ۲۹ نامزد دیگر مورد حمایت اصلاح طلبان برنده انتخابات در تهران شد.

به فاصله کوتاهی پس از اعلام نتایج رای گیری در تهران که به پیروزی مطلق نامزدهای مورد حمایت اصلاح‌طلبان انجامید، یک مقام پیشین در دولت محمود احمدی‌نژاد به آنچه "استعفای دیرهنگام" آقای نجفی خوانده بود، اعتراض کرد و در نامه خطاب به وزیر کشور نوشت که اعلام نام آقای نجفی به عنوان پیروز انتخابات "به دلیل عدم استعفا از مسئولیت معاونت استانداری مرکزی" در تاریخ مقرر "نقض صریح قانون و تخلفی آشکار است."

رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور ایران وجود چنین سمتی در استانداری استان مرکزی را رد کرد اما منتقدان با انتشار اسنادی از جمله یک گفت و گوی منتشر شده در خبرگزاری ایرنا با آقای نجفی که به سمت او اشاره شده، بر درستی حرفشان اصرار می کنند.

به گفته سخنگوی وزارت کشور ایران، رسیدگی به این موضوع در حال حاضر در صلاحیت شورای نگهبان است. مطابق قوانین ایران، شورای نگهبان مسئول رسیدگی به شکایات انتخاباتی است و تایید نتیجه انتخابات هم با گواهی این شورا انجام می شود.

در صورتی که صحت ادعاها علیه آقای نجفی برای شورای نگهبان اثبات برسد، نفر سی و یکم در جدول دارندگان حدنصاب رای به مجلس راه پیدا می‌کند که بر اساس اعلام وزارت کشور، غلامعلی حدادعادل، سرلیست ائتلاف اصولگرایان برای انتخابات تهران است.