چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی؟

حق نشر عکس MEHR

خواندن "زردی من از تو، سرخی تو از من" در چهارشنبه سوری برای برخی یادگاری سرخ بر جای می‌گذارد که تمام عمر آرزوی زردی گذشته را می‌کنند.

هر سال همزمان با برگزاری مراسم چهارشنبه سوری در ایران عده ای در اثر انفجار مواد محترقه ناایمن و غیر استاندار در روزهای منتهی به چهارشنبه سوری و در آستانه سال نو راهی بیمارستان می‌شوند و برخی نیز بر اثر شدت جراحات جان خود را از دست می‌دهند.

در طول سال گذشته (۱۳۹۳) بر اساس آمار اورژانس کشور، ۴۰۷ نفر در اثر حوادث ناشی از انفجار مواد محترقه در چهارشنبه سوری مجروح شدند که ۳ نفر از آنها نیز جان خود را در اثر شدت جراحات از دست دادند و ۲۲ نفر نیز دچار نقص عضو شدند.

تلاش‌های پلیس و تصاویر دردناکی که از تلویزیون ایران درباره مصدومان پخش می‌شود تاکنون نتوانسته تغییر چندانی در این وضعیت ایجاد کند.

اما چند روز پیش پرویز پرستویی، بازیگر مشهور سینمای ایران با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود کمپین "تحریم چهارشنبه سوزی" را راه اندازی کرد.

او در پست خود با اشاره به وجود مواد محترقه غیر استاندارد در بازار نوشت: "دیگر پولمان را حرام ترقه‌ها و جنس‌های گوناگون شما نمی‌کنیم. چهارشنبه سوری جشن ماست. از امسال آتش درست می‌کنیم از روی آن می‌پریم و شادی می‌کنیم. از امسال قاشق زنی می‌کنیم و به هم شیرینی می‌دهیم. از امسال جشنی واقعی می‌گیریم."

حق نشر عکس TASNIM

او در ادامه با تاکید بر اینکه چهارشنبه سوری جشن شادی، نه ترس و وحشت است نوشت: "تک تک ما حتی در برابر جشن‌های سرزمینمان مسئولیم چون بخشی از تاریخ و فرهنگ ماست. از دوستان جدید و قدیم تقاضا می‌کنم این مطلب رو آنقدر به اشتراک بگذارید تا سراسر ایران بدانند که راه و رسم چهارشنبه سوری، کور شدن کودکان، لرزیدن دل پیرمردها و پیرزنان و زهره ترک شدن زنان باردار نیست."

این درخواست در فضای مجازی مورد استقبال کاربران قرار گرفته، اما هنوز مشخص نیست که این کمپین می‌تواند در کوچه پس کوچه‌های شهرهای ایران چهارشنبه سوری متفاوتی را رقم بزند یا نه؟

در همین حال نیز همانند سال‌های گذشته نیروی انتظامی با نزدیک شدن به برگزاری این مراسم هشدار دادن را آغاز کرده است.

حسین ساجدی نیا، رئیس پلیس تهران با اشاره به نزدیک بودن چهارشنبه شب آخر سال و با یادآوری سوانح ناشی از انفجار مواد محترقه از خانواده‌ها خواست که "ضمن کنترل و نظارت بر فرزندان" خود آنها را از خطرات مواد منفجره آگاه و از بازی با چنین مواد خطرناکی بر حذر دارند.

به گفته آقای ساجدی نیا، به استناد قانون مجازات اسلامی، قاچاق و خرید و فروش مواد محترقه به طور غیر مجاز جرم محسوب می‌شود و خاطیان مجازات می‌شوند.

قدیمی‌ترها می گویند که سال‌ها پیش چهارشنبه سوری فقط روز جشن و رقص و آواز بود و قاشق زنی، اما حالا شبیه "میدان جنگ" شده است.

در شهرهای بزرگ ایران، به ویژه در تهران، کمتر محله‌ای است که چهارشنبه سوری بدون صدای ترقه‌ها و مواد محترقه را تجربه کرده باشد، پیش‌تر فانوس بود و هفت ترقه که خطری در پی نداشت اما حالا نارنجک دست ساز است و کوزه که نتیجه انفجار آنها آسیب جسمی و تخریب اموال شهروندان در شهرهای مختلف است.