انفجاری مرگبار مرکز آنکارا را لرزاند

حق نشر عکس AFP

به گزارش وزارت بهداشت ترکیه در انفجار یک خودروی بمبگذاری شده در آنکارا، پایتخت این کشور، ۳۲ نفر کشته و بیش از ۱۰۰ نفر زخمی شده اند.

این انفجار روز یکشنبه ۱۳ مارس حدود ساعت هفت بعد از ظهر به وقت محلی در نزدیکی ایستگاه‌های اتوبوس در بلوار آتاتورک در منطقه "هلال احمر" (قزل آی) آنکارا رخ داد.

تصاویر تلویزیونی یک اتوبوس مسافربری و خودروهای دیگری را در حال سوختن نشان می‌دهد. به گزارش تلویزیون دولتی ترکیه این انفجار در یک خودرو در کنار اتوبوس رخ داده است.

منطقه‌ای که هدف انفجار قرار گرفته، جایی است که دفتر نخست وزیر و بسیاری از وزارتخانه‌ها در نزدیکی آن واقع شده‌ است.

یک مقام ارشد امنیتی به خبرگزاری رویترز گفت که انفجار آنکارا انتحاری بوده و بعد از آن صدای تیراندازی هم شنیده شده است.

او گفت که چنین حملاتی "عزم ما را برای نبرد با تروریسم بیشتر می کند."

محمد موذن‌اغلو وزیر بهداشت ترکیه در کنفرانسی خبری گفت که ۳۰ نفر در صحنه حادثه کشته شدند و ۴ نفر بعدا در بیمارستان درگذشتند، با این حال به نظر می رسد که دو نفر از کشته ها عوامل بمبگذاری باشند.

به گفته او ۱۲۵ زخمی هم در چندین بیمارستان تحت درمان قرار گرفته اند که حال ۱۹ نفر آنها وخیم است.

افکان علا وزیر کشور ترکیه گفت که تحقیقات روز دوشنبه انجام خواهد شد و عوامل حمله معرفی خواهند شد.

او پس از نشست اضطراری کابینه امنیتی تحت ریاست احمد داوداغلو نخست وزیر ترکیه صحبت می کرد.

کمتر از یک ماه پیش انفجار یک خودرو در مرکز آنکارا ۲۹ کشته به جا گذاشت. دولت ترکیه جنگجویان کرد سوریه را مسئول آن انفجار معرفی کرد.

حق نشر عکس EPA
حق نشر عکس Getty

روزنامه حریت گفت که تازه ترین انفجار در ساعت ۱۸:۴۰ به وقت محلی (۱۶:۴۰ گرینویچ) روی داد و ناحیه از ترس وقوع حمله ای تازه فورا تخلیه شد و آمبولانس های زیادی به صحنه شتافتند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت حمله را به عهده نگرفته است. با این حال مقام های امنیتی به خبرگزاری رویترز گفتند که یافته های اولیه نشان می دهد که شاید کار پ‌ک‌ک (حزب کارگران کردستان) یا یک گروه مرتبط با آن باشد.

مارک لوئن خبرنگار بی بی سی می گوید که سه حمله در پایتخت ترکیه در ظرف کمتر از شش ماه نشان دهنده تهدیدهای متعدد امنیتی است که ترکیه اکنون با آن روبروست.

حق نشر عکس AP
حق نشر عکس EPA

به گفته خبرنگار ما، این کشور که گوشه ای باثبات از خاورمیانه و متحد مهم غرب در این منطقه متلاطم به حساب می آمد، اکنون در گذرگاهی پرمخاطره است.

همزمان روشن شده است که سفارت آمریکا در آنکارا روز ۱۱ مارس به شهروندان این کشور در مورد "یک توطئه بالقوه تروریستی" در آنکارا هشدار داده بود.

مسئولیت بمبگذاری ماه گذشته آنکارا را گروه "بازهای آزاد کردستان" به عهده گرفت و در وبسایت خود گفت که آن حمله به تلافی سیاست های آقای اردوغان انجام شد.

با این حال ترکیه یک شهروند سوریه، که عضو یک گروه دیگر کردی بود، را مقصر شناخت.

اکتبر گذشته هم بیش از ۱۰۰ نفر در دو بمبگذاری انتحاری در یک راهپیمایی صلح کردها در آنکارا کشته شدند. گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئول آن حمله معرفی شد.