واکنش فرانسه به آزمایش‌های موشکی: احتمال تحریم ایران در سطح اروپا وجود دارد

حق نشر عکس AFP
Image caption یکی از موشک‌های نوع قدر که در تازه‌ترین رزمایش موشکی ایران آزمایش شد

وزارت خارجه فرانسه، درباره تحریم احتمالی ایران به دلیل آزمایش‌های موشکی اخیر این کشور هشدار داده است.

ژان مارک ارو، وزیر خارجه فرانسه، امروز یکشنبه ۱۳ مارس بعد از جلسه‌ای با وزاری خارجه آمریکا و کشورهای اروپایی دیگر گفت که در صورت لزوم تحریم‌هایی در سطح اروپا علیه ایران وضع خواهد شد.

آزمایش‌های موشکی اخیر ایران انتقاد بعضی کشورهای غربی را به دنبال داشته که آن را در تضاد با قطعنامه شورای امنیت می‌دانند.

اما ایران می‌گوید که توافق جامع هسته‌ای، این کشور را از آزمایش موشکی منع نکرده و آزمایش‌های اخیر نقض قطعنامه شورای امنیت هم نبوده است.

+ آمریکا: آزمایش موشکی ایران را در شورای امنیت طرح می‌کنیم

پیش از این بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و از منتقدان سرسخت توافق هسته‌ای ایران، گفته بود که واکنش کشورهای پنج به علاوه یک (طرف‌های مذاکره هسته‌ای ایران) به آزمایش‌های موشکی، قدرت آنها را در اجرای توافق مشخص خواهد کرد.

بنا بر گزارش‌ها، روی موشکی که چهارشنبه گذشته در ایران آزمایش شد، عبارت "اسرائیل باید از صحنه روزگار محو شود" از آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، درج شده بود.

سرتیپ احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران هم امروز با دفاع از آزمایش‌های موشکی گفته است که ایران از همه ظرفیت‌های دفاعی خود استفاده خواهد کرد و در این زمینه "با هیچ کشوری تعارف ندارد".

سرتیپ پوردستان گفت که نیروهای مسلح ایران تنها به خطوط قرمزی که رهبر جمهور اسلامی مشخص کرده پایبندند و وعده داد که در آینده "رزمایش‌هایی با قدرت و انسجام بالاتر" برگزار شود.