انتقاد تند مصباح یزدی از 'تسلیم شدن در برابر دشمن'

حق نشر عکس DRJALILY.COM
Image caption سخنرانی محمدتقی مصباح یزدی در دفتر سعید جلیلی، مسئول سابق مذاکرات هسته‌‌ای ایران انجام شد

محمدتقی مصباح یزدی، عضو فعلی مجلس خبرگان رهبری و از روحانیون بانفوذ قم، از افرادی که به گفته او کشور را "تسلیم دشمن" کرده‌اند، به شدت و با عباراتی کم سابقه انتقاد کرده است.

آقای مصباح یزدی در این سخنان که انتقاد از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، تلقی شده، گفته است: "طرف حاضر می‌شود ارزش هفتاد - هشتاد میلیون اهل کشور خودش را تسلیم یک دشمن کند، برای اینکه چند روز بیشتر روی این صندلی بنشیند. پست‌تر از این چه چیزی هست؟"

به نظر می‌آید اشاره آقای مصباح یزدی به توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی است که بر اساس آن ایران حاضر شد به ازای رفع تحریم‌های اتمی از بعضی فعالیت‌های حساس خود در برنامه هسته‌ای عقب‌نشینی کند.

آقای مصباح یزدی این سوال را مطرح کرده است که "چقدر آدم باید دور از شرف باشد که هستی و خون‌های یک عده‌ای را نادیده بگیرد و فدا کند تا چهار روز بیشتر روی یک صندلی بشیند. در آدمیزاد چنین استعدادی هست. اینقدر می‌تواند پست باشد".

این سخنرانی در دفتر سعید جلیلی، مسئول سابق مذاکرات هسته‌ای و از هواداران محمدتقی مصباح یزدی، انجام شده است.

آقای مصباح یزدی که برای شرکت در آخرین نشست دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری به تهران آمده بود، در انتخابات دوره پنجم که اخیرا انجام شد نتوانست رای لازم را برای راه یافتن به این مجلس کسب کند.

+بیشتر بخوانید: آیت‌الله خامنه‌ای: رای نیاوردن یزدی و مصباح خسارت است

او در سخنان خود به کسانی که "تسلیم" شده‌اند تاخته و گفته است: "نمونه‌هایش را هم در جامعه می‌بینیم، حالا اسم نمی‌خواهم ببرم. خدا بر تو منت گذاشت که پست تر از گاو و خر نشوی. ای کسانی که سعی می کنید به دشمنان نزدیک بشوید تا آنها یک لبخندی به شما بزنند، اینها پست‌ترین جنبندگانند".

دولت ایران می‌گوید که توافق هسته‌ای و جزییات آن با تایید آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، امضا و اجرا شده است.

اما مخالفان آقای روحانی دولت او را به "تسلیم" شدن در مقابل فشارهای بین المللی متهم می کنند.