محمدجواد لاریجانی: گزارش احمد شهید درباره ایران قابل استناد نیست

حق نشر عکس Reuters

محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق‌بشر قوه قضاییه ایران گفته است که گزارش اخیر احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، "آبکی" است و "قابل استناد نیست".

او از آقای شهید خواسته تا " قبل از اینکه دست به گزارشگری ببرد... دوره‌ای را درباره حقوق بشر بر اساس اسلام بگذراند و کسب اطلاعات کند" و گفته که کشورش حاضر است به او در این باره کمک کند.

آقای لاریجانی در گفتگو با خبرگزاری صداوسیمای ایران، تاکید کرد که گزارش اخیر آقای شهید "از نظر محتوا نه فقط هیچ مطلب جدیدی ندارد، بلکه از هیچ موضوع قابل توجه و استنادی برخوردار نیست".

او گفته است که آقای شهید "بی‌طرف نیست" و افزوده است: "وی از روز نخست انتصابش در رسانه‌های مختلف علیه ما موضع‌گیری کرده است و برای گزارشگری مناسب نیست."

وی در ادامه سخنانش گفت که "در بخش‌هایی از این گزارش، گزارشگر جای مرجع تقلید مفتی را نیز گرفته و معتقد است سب‌النبی نباید پیگیری قانونی شود؛ به او چی ربطی دارد؟ این موضوع در قانون ماست و حق اجرای این قانون طبق همه اسناد مصوب در سازمان ملل متحد تایید شده است؛ آیا ما در اجرای قانونمان باید از احمد شهید فتوا بگیریم؟"

وی تاکید کرد: "در این گزارش مسئله محارب و مفسد فی‌الارض را که در قانون ما هست بهانه کرده‌ و گفته‌اند 'مرجع قضایی ایران با استناد به این قانون، محاربان را در جنگ با خدا می داند' شما به این بخش‌ها چه کار دارید؟ این بخش مربوط به ساختار قانونی ماست."

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران افزود: "آنان باید قصاص را بفهمند، این حکمی نورانی است؛ قصاص اعدام نیست، بلکه ایجاد حق برای شهروند ذی‌حق است."

آقای لاریجانی با اشاره به بخش دیگری از گزارش آقای شهید درباره اعدام قاچاقچیان مواد مخدر تاکید کرد: "دیدگاه‌های کشورمان در اینباره کاملا مشخص است. دنیا باید بابت مبارزه ما با این مجرمان به ما جایزه بدهد، زیرا ما عمدتا برای غرب در این باره هزینه می‌دهیم."

وی تاکید کرد: "ایران بزرگ‌ترین و جدی‌ترین دموکراسی غرب آسیا را دارد و در این منطقه ساختار مدنی و سیاسی هیچ کشوری از نظر سازوکارهای دموکراتیک مانند کشور ما نیست."