شورای نگهبان بار دیگر با برگزاری انتخابات الکترونیکی مخالفت کرد

حق نشر عکس

شورای نگهبان قانون اساسی در نامه‌ای به وزارت کشور ایران با برگزاری انتخابات الکترونیکی در مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی موافقت نکرده است.

این شورا در نامه‌ای به عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، دلیل مخالفت خود را باقی ماندن مشکلات قانونی و فنی در برگزاری چنین انتخاباتی اعلام کرده است.

طی سال‌های اخیر دولت‌های متوالی بارها وعده برگزاری انتخابات الکترونیکی را داده‌اند اما هر بار به دلایل مختلفی چون عدم وجود آمادگی فنی یا مخالفت شورای نگهبان، این انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار نشده است.

وزیر کشور ایران در دی ماه امسال گفته بود که دولت "تلاش می‌کند شمارش الکترونیکی آرا را در ۹ کلان شهر از جمله تهران، مشهد، اصفهان، شیراز و کرج به صورت کامل آزمایش کند تا بعدا بتواند در کل کشور انجام دهد".

پیشتر هیات دولت ایران تصویب کرده بود که انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان به صورت الکترونیکی انجام شود که با مخالفت شورای نگهبان رو‌به‌رو شد.

محمد یزدی از اعضای شورای نگهبان گفته بود "تا زمانی که اطمینان این شورا جلب نشود، با برگزاری انتخابات الکترونیکی موافقت نخواهد شد."

نجات‌الله ابراهیمیان، سخنگوی شورای نگهبان و از حقوقدانان این شورا؛ یکی از دلایل مخالفت شورای نگهبان با الکترونیکی شدن انتخابات را این موضوع دانست که "مراجع {فنی} که توافق شده بود امنیت و خدشه‌ناپذیری سیستم جدید انتخابات الکترونیکی را تائید و تصدیق کنند پس از وصول پاسخ‌ها معلوم شد امنیت آن را بدون قید و شرط تایید نکرده‌اند".

مطالب مرتبط